שחקן מכבי תל-אביב לשעבר, דורון שפר, מדבר על ההתקרבות שלו

דורון שפר - פעם משחקני הכדורסל המפורסמים שהוציאה ישראל, חובש כיפה, לומד תורה וחסידות ומשקיע עצמו בחיים רוחניים – מספר לנו על כך בשיחה עמוקה על הקריירה שעזב בעיצומה, מחלת הסרטן שפקדה אותו ודרך התקרבותו ליהדות.

 

 "כל הכלים אותם קיבלתי בהמשך חיי, גם מחלת הסרטן, היו כולם בשביל להאיר את אותה נקודה בחיי. את מסע התשובה שלי אני מגדיר 'מסע ללא סוף', שאין לו סיום".
 
 
"באחד ההפסדים הכי צורבים שלנו כקבוצה, כשהיינו – חברי קבוצת הספורט מכבי תל אביב ובהם אני – במשחק בהרצליה, לא הרגשתי כלל תחושת החמצה, אפילו לא מעט. אמנם ידעתי אז ששיחקתי ממש לא כמו שציפו ממני ולא כמו שאני רגיל, אך הרגשתי זקוף להכיל את ההפסד הזה, מתוך בגרות וצמיחה לעתיד, ולא מתוך סוג של בריחה". מי שמשמיע באוזנינו את המילים הללו, הוא דורון שפר.

דורון שפר הוא אחד משחקני הכדורסל הידועים בישראל ששיחק בקבוצות הבכירות ביותר. הוא היה – עד לאחרונה כשפרש מהתחום – שחקן מוערך מאוד, גם בשל גובהו הרב, וגם בזכות כישורי המשחק בהם ניחן. שפר חווה במקביל לכך מסע רוחני ארוך מאוד, ששולב בחוויות אישיות רבות, שהובילו אותו לבסוף להיות בעל תשובה לכל דבר. בשיחה עימו הוא מספר את סיפור חייו שהוביל אותו בסופו של דבר לחזור בתשובה.

שפר הוא אדם שנראה למרחוק בשל גובהו, ויחד עם גובהו בולטים גם הסימנים היהודיים שהוא עוטה עליו כיום: כיפה שחורה גדולה המכסה את ראשו וזקן המעטר את פניו. תהליך התשובה אותו הוא עבר לא אירע ברגע או שניים, אלא התקדם בשלבים רבים שהוליכו אותו למעלה. שפר חווה התעוררות פנימית כבר בגיל צעיר, וחיכה לסימנים נוספים שיובילו אותו הלאה, וכשהם הגיעו הוא נשמע להם, והלך להיכן שהם כיוונו אותו. על כל אותה דרך ארוכה הוא ניאות לספר לנו.

"לא גדלתי בבית מסורתי. לא שמרנו שבת, ובעצם לא כלום. הייתי חילוני לכל דבר. אמנם, דרך-ארץ וערכים כן היו בבית, אך לא בדרך של תורה. למדתי מהוריי הרבה על ערכים, אבל באותה תקופה זה לא הפך אצלי לדרך חיים. זה היה רחוק ממני. דווקא במסע שעשיתי להודו,

 

התעוררה אצלי נקודת היהדות והתורה. זה מפתיע שישראלים רבים מוצאים את התשובות היהודיות למה שחיפשו דווקא בהודו. שם, בהודו, משהו אצלם מתעורר ומשיב אותם לשורשים. יהודי – כולל בתוכו את המילה 'הודי'… וזה כנראה מכוון משמים. לפני כ-5 שנים, בחג החנוכה אותו חגגנו למרגלות הר בדרום הודו, עשינו ערב עם גיטרות ומוסיקה יהודית. הלב שלי התעורר מהטקסטים אותם שמעתי במילות השיר, מילים אליהן לא שמתי לב עד אז. משהו התעורר בי אז, והוא היה לתחילת ההיכרות שלי עם עולם התורה. התורה קיבלה מאז יותר ויותר מקום בחיי".