פגם הברית

      שלום, רציתי לשאול כיצד אוכל להתגבר על חטא פגם הברית?       כדי להתגבר על היצר הרע, דבר ראשון צריך לשמור על העינים, שלא להסתכל בדברים לא צנועים ובכל דבר שיכול לעורר את היצר הרע. יש להזהר בכך גם ברחוב וגם בבית, לא להסתכל בתמונות לא צנועות ולא להכנס במחשב לאתריםקרא עוד...

 

   

שלום, רציתי לשאול כיצד אוכל להתגבר על חטא פגם הברית?

 

   

כדי להתגבר על היצר הרע, דבר ראשון צריך לשמור על העינים, שלא להסתכל בדברים לא צנועים ובכל דבר שיכול לעורר את היצר הרע. יש להזהר בכך גם ברחוב וגם בבית, לא להסתכל בתמונות לא צנועות ולא להכנס במחשב לאתרים בעיתיים.

אם כן קרה שראו משהו לא צנוע, צריך מיד להפסיק להסתכל, ולא לחשוב על מה שהיה ולשחזר אותו, פשוט להמשיך הלאה ולחשוב על דברים אחרים. אותו דבר אם באה לראש מחשבה לא טובה, איך שהמחשבה מתחילה, צריך תיכף ומיד להסיח דעת ולהתחיל לחשוב על משהו אחר.

אם חלילה היה מכשול והיצר הצליח להפיל את האדם באותה עבירה ידועה, יש לעשות על כך תשובה שלמה, וזה אומר שצריך להצטער על מה שהיה ולהתחרט, להתוודות, ולקבל קבלה להזהר מאד להבא שלא יקרו דברים כאלו שוב.

את התשובה יש לעשות לכתחילה ישר אחרי החטא, ומיד לחזור לחיים הרגילים. זה לא טוב לחשוב הרבה על מה שהיה, ובטח שלא להיות שבור הרבה זמן ולא לחשוב מחשבות של יאוש. כשנמצאים במצב רוח ירוד, אז ליצר יותר קל להפיל את האדם עוד פעם. העצה הכי טובה להצליח בשמירת הברית היא לעסוק הרבה בתורה הקדושה, וכבר כתב הרמב"ם שאין מחשבת העריות מתגברת אלא בלב פנוי מן החכמה. וגם אמרו חז"ל "בראתי יצר הרע – בראתי לו תורה תבלין", וצריך ללמוד תורה עם כל הלב, בהתלהבות, בדבקות ובשמחה, וכפי שמשתמע מלשון הרמב"ם הנ"ל שצריך שהלב יהיה מלא בחכמה, ולא מספיק ללמוד רק עם השכל.

תתפלל לקדוש ברוך הוא שיעזור לך להתגבר על היצר, ועם עזרה משמים אפשר להתגבר על הכל.

 

בהצלחה רבה
יעקב

 

 

בהצלחה רבה
יעקב

 

בהצלחה רבה
יעקב

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.