איך מתחילים לשמור שבת?

שאלה: אני אשה בשנות השלושים לחיי, ואני מעוניינת לקבל על עצמי להתחיל לשמור שבת, איך עושים זאת ?   תשובה: יישר כח גדול על הרצון לשמור שבת. השבת היא הלב של העם היהודי, והקב"ה בעצמו, בבואו לתת את השבת לעם ישראל, הכריז ואמר "מתנה טובה יש לי בבית גנזי, ואני מבקש ליתנה לישראל". בשבת כידועקרא עוד...

שאלה:

אני אשה בשנות השלושים לחיי, ואני מעוניינת לקבל על עצמי להתחיל לשמור שבת, איך עושים זאת ?

 

תשובה:

יישר כח גדול על הרצון לשמור שבת. השבת היא הלב של העם היהודי, והקב"ה בעצמו, בבואו לתת את השבת לעם ישראל, הכריז ואמר "מתנה טובה יש לי בבית גנזי, ואני מבקש ליתנה לישראל".

בשבת כידוע אסור להדליק אור ואסור להדליק את כל מוצרי החשמל, אסור להדליק אש, לבשל, לנסוע ברכב, להסתפר, לטפל בצמחיה ועוד. כמו כן, יש מצוות ומנהגים שעושים בשבת, כגון הדלקת נרות לפני שבת, קידוש, סעודות שבת ועוד.

לפני שבת עושים הכנות לכבוד בואה של השבת, מבשלים אוכל לשבת, מנקים את הבית, מכינים את הנרות ומתרחצים. כדאי שתהיה בבית פלטה חשמלית. את הפלטה מחברים לחשמל מלפני שבת, ושמים עליה את הסירים עם התבשילים עוד לפני שנכנסת השבת. מדליקים לפני כניסת שבת אור במקומות שרוצים, כגון בסלון, ומשאירים אותו דולק במשך כל השבת. אם לא רוצים שהאור יהיה דלוק במשך כל השבת, צריך להתקין שעון שבת מיוחד שמכבה ומדליק את החשמל בבית, לפי השעות שמכוונים אותו לפני השבת.

בליל שבת (יום שישי בלילה), עושים קידוש עם כוס יין או מיץ ענבים, כפי הנוסח המובא בסידורים, ומיד אח"כ עושים סעודה. את הסעודה פותחים בנטילת ידיים וברכת המוציא על החלות.

ביום השבת שוב פעם עושים קידוש (נוסח אחר מאשר הנוסח של הלילה) ושוב פעם עושים סעודה, ולקראת סוף השבת לפני שקיעת החמה שוב עושים סעודה קטנה, והפעם ללא קידוש. בסעודות כדאי מאד להקריא דברי תורה ולשיר שירי קודש, יוצאים ידי חובה גם בלי זה, אבל זה מוסיף הרבה לאוירה המיוחדת של הסעודות ולקדושה.

יש עוד הלכות ומנהגים וכן תפילות שנאמרות בשבת. במשך הזמן בעזרת השם את תלמדי אותם.

בכל אופן גם עכשיו אפשר כבר "לצאת לדרך", אז שיהיה לך בהצלחה רבה, ואם יהיו עוד שאלות, נשמח לענות.

 

בברכה – יעקב

 

 

כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.