בציבור הדתי יש הרבה פלגים, מהי דרכה האמיתית של היהדות?

בתור מתחזק מהודו אני רואה בציבור הדתי הרבה פלגים, ובכל מקום שאני הולך אני רואה סגנונות וזרמים אחרים, אז מהי דרכה האמיתית של היהדות?

שאלה:

בתור מתחזק מהודו אני רואה בציבור הדתי הרבה פלגים, ובכל מקום שאני הולך אני רואה סגנונות וזרמים אחרים, אז מהי דרכה האמיתית של היהדות?

תשובה:

שלום מתחזק יקר!

אשריך שאתה מתחזק בתורה, זו זכות גדולה, ובעזרת השם אתה עוד תזכה לראות מכך אושר גדול בחייך.

היהדות תמיד התאפיינה בגיוון של דרכים ושיטות, עוד מימי אבותינו הקדושים, לאברהם אבינו הייתה דרך בעבודת השם קצת שונה משל יצחק אבינו, וליעקב אבינו גם הייתה דרך קצת שונה. כך במשך הדורות היהדות התפלגה לזרמים שונים, כשכל זרם עובד את השם בצורה קצת שונה מהאחר.

אין כאן שאלה של עם מי האמת, כי לכולם ישנה אותה מטרה, להביא את האדם לתיקונו המושלם ובכך גם לקרב את התיקון השלם של העולם שיהיה בזמן הגאולה, וכולם פועלים למטרה זו בדרכים שהתורה הקדושה הציבה לנו.

ההבדל בין הדרכים הוא על מה לשים יותר דגש, ואיך לעורר את האדם להתגבר על היצרים ולהשקיע את כוחותיו בעבודה הרוחנית.

ישנם זרמים ששמו דגש גדול על השמחה בעבודת השם. ישנם זרמים ששמו דגש מיוחד על תפילה בהתלהבות. ישנם זרמים שעסקו בנוסף על הלימוד תורה הרגיל והקיום המעשי של המצוות, גם במהות הפנימית של נפש האדם והעולם ונתנו דרך עבודה בזה. ישנם זרמים שהביאו להתעוררות על ידי לימוד מוסר בהתפעלות הנפש, וישנם זרמים שטענו שצריך רק ללמוד תורה, והלימוד בשילוב עם קיום מצוות מספיק בשביל להביא את האדם לאן שהוא צריך להגיע.

החסידות עצמה שנחשבת לדרך בעבודת השם שייסד הבעל שם טוב הקדוש, גם היא נחלקת לכמה דרכים, כגון ברסלב, חב"ד ועוד חסידויות.

חשוב מאד לומר, שלמרות שהיהדות מורכבת מזרמים שונים כנ"ל, בכל זאת כדי שזרם יחשב כמשוייך לגמרי לדרך היהדות, הוא חייב לשמור על הכללים הבלתי מתפשרים של היהדות, שהם קיום המצוות בדיוק כפי שנמסרו מדור לדור והובאו בספר שולחן ערוך, וכן השקפה שאינה סותרת את יסודות היהדות.

לצערנו קיימים היום כמה זרמים המציגים את עצמם כהולכים בדרך התורה, שלא צועדים בדרך התורה המסורתית, כפי שקיבלנו מהר סיני, ומי שרוצה באמת לעשות את רצון השם ולבנות את העולם הרוחני שלו לפי התורה, צריך להתרחק משיטות אלו.

בתור מתחזק, המלצתי אליך שלא תנסה לשייך את עצמך לזרם מסויים. תתחיל ללמוד תורה בצורה בסיסית: הלכות, מוסר, גמרא ואולי עוד ספרים, וכן תתקדם באופן הדרגתי בקיום המצוות, וזה יביא אותך בעזרת השם לחיבור יותר עמוק ליהדות ולהתעלות רוחנית.

אחרי שתגדל יותר בתורה, יתכן שתרגיש שהמקום שלך הוא בזרם מסויים, אז כבר יהיו לך יותר כלים והבנה לדעת איפה יותר טוב לך להיות ומה יותר מתאים לך. אך יתכן גם שתרגיש שלא מתאים לך להתחבר לזרם מסויים, אלא פשוט לעבוד את השם יתברך על פי התורה בדרך האמת והאמונה.

בברכת הצלחה רבה בהמשך הדרך!

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.