יש מי שמדבר אליך

איך אפשר להישאר אדישים לנוכח העובדה שאיש עסקים כמו אילן בן-דב, בעליה של ענק הסלולר ׳פרטנר׳, מרים תרומה של 9 מיליון שקל לטובת רפואת שיניים למעוטי יכולת.

 

 

לאחר נבירה קטנה בארכיון מעשיו של בן-דב, נודע כי הוא מפעיל כיום כ-13 מרפאות שיניים באזורי מצוקה- המשרתות אלפי משפחות בערי הפריפריה הרחוקה.

  

דירקטוריון חברת התקשורת 'סקיילקס' נדרש החודש לאשר תרומה מיוחדת לטובת רווחת הקהילה: 9 מיליון שקל שיוזרמו לעמותת 'לוטוס', וישמשו למתן טיפולי שיניים לאלפי משפחות מעוטות יכולת בפריפריה הרחוקה.

 

לא בכל יום נדרש הדירקטוריון לאשר תרומה בסדר גודל שכזה.

 

עמותת 'לוטוס', שהקים איש העסקים אילן בן-דב, בעליה של ענקית הסלולר 'פרטנר', מפעילה כיום 13 מרפאות שיניים בערי הפריפריה בישראל, ומעניקה עשרות אלפי טיפולי שיניים חינם אין כסף, לאנשים קשי יום. בן דב, איש עסקים צעיר יחסית, ומי שמעסיק כיום למעלה מ-4000 עובדים, הוא דוגמא מובהקת למהפך הרוחני השקט המתרחש כיום במגזר העיסקי הבכיר, זה השקוע, לכאורה, בחומריות בלבד.

 

 

מיהו זה שמפזר את כל הסימנים?

 

 

"השאלה הגדולה שנשארת פתוחה: מיהו זה שמפזר את הסימנים? מהו אותו כח עליון, אשר יצר את כל פלאי היקום?", שואל אילן בן-דב, בפתיחה לספר 'אנחנו לא לבד'- אלבום מהודר בן מאות עמודי כרומו, המבקש להעביר את עקרונות האמונה והיהדות, באמצעות מסמך נדיר ומרשים באיכותו.

 

 

3 מהדורות עוקבות של 'אנחנו לא לבד', הודפסו בשנים האחרונות, ועדיין קשה מאוד להשיגו ברשתות הספרים הגדולות. ספר מהודר ומושקע זה משלב בין רוח לחומר, לא רק במובן התיאורטי.

 

"אילן הוא מאנשי העסקים הנדיבים והרגישים ביותר שהכרתי מעודי", מספר בכיר בקבוצת 'פרטנר', המבקש להישאר בעילום שם. "גם אני הבטתי עליו בהתחלה במבט 'חצי עקום'. לא הסתדר לי הנושא הזה של רוחניות וערכים בעולם כל כך קשוח, תחרותי וחומרי. זה נראה לי כמו גחמה, משהו שבין הניו-אייג' לפוזאי. לא אמיתי ולא טבעי.

 

 

בדיעבד, כל השקפת עולמי הצינית והקרה, השתנתה ב-360 מעלות. אני מביט היום אחרת על העולם, עד כמה שזה נשמע מופרך. אני לא רוצה ששמי יוזכר כי הוא (בן-דב) לא יאהב את זה. הוא עושה המון למען השני, אבל בשקט מוחלט".

 

 

מסע עצמי לאמונה

 

בן-דב, מי מעסיק כיום יותר מ-4000 עובדים, באחת מקבוצות התקשורת המתקדמות בישראל, הוא אחת הדוגמאות של מסע אל רזי תורת ישראל, בקרב אנשי עסקים מהבכירים במשק הישראלי.

 

מעטים יודעים, כי מי שחולש על חברות בשווי המתקרב ל-15 מיליארד שקל ('סאני', 'פרטנר', 'סקיילקס', 'מירס' ועוד)- הוא פריק של גמרא, קבלה ומחשבה יהודית.

 

 

פרטנר בבעלותו של בן דב

 
   

לאחר שרכש לפני כשנה את 'פרטנר', בעסקה של 5 מיליארד שקל במזומן, אמר בן-דב לידידיו הקרובים: "זה היה הרבה יותר ממזל, זה היה כמעט נס. כל התהליך הזה של סגירת העסקה. הסינים בהונג-קונג ישבו רק איתי, למרות שמולי בזירה ניצבו כמה מתמודדים כבדים. הם גם הסכימו להעניק לי אשראי של יותר ממיליארד וחצי שקלים. ראיתי את יד ההשגחה באופן מוחשי מהרגע הראשון ועל הקלוזינג".

 

"לא מדובר בתהליך של קיום ושמירת מצוות באופן מלא", מספר איש תקשורת המכיר את בן-דב מהפן האישי. "מדובר במסע עצמי לאמונה ולשורשים הרוחניים. תהליך ארוך של למידה לעומק".

 

בן דב נשוי לאחת הדוגמניות המפורסמות לשעבר, נוהג במרצדס ספורט חדישה, מתגורר בוילה רחבת ידיים בצפון תל-אביב, ויחד עם זאת, יוצא מידי שבוע למסע אל מסתורי הדפים העתיקים בני אלפי השנה.

 

"עולם מרהיב של רוחניות התגלה לנגד עיני", הוא כותב בהקדמה לספר 'אנחנו לא לבד', ספר שנולד ביוזמתו וחובר על ידי שניים מידידיו הקרובים כיום, הרבנים כהן וטייב.

 

"ביום בהיר אחד לפני מספר שנים", הוא ממשיך, "הגיעו למשרדי שני רבנים מכובדים: הרב עדי כהן והרב יהודה טייב. החלה מסורת של פגישות, בהן ניהלנו שיחות מרתקות הנוגעות לסדרי עולם. השיחות נשענו על הגלוי והנסתר בעולם הרוח ובעולם החומר, לפי האמונה היהודית. לאחר מספר רב של פגישות, שאלתי את עצמי ואת מוריי המכובדים: האם ניתן לקבץ את הידע המופלא הזה לכדי ספר?

 

נקודה זו בזמן", הוא מוסיף, "היוותה התחלה של חוויה מרתקת. האמונה בבורא עולם, נוגעת לכל תחומי חיי".

 

על הקשר שבין האמונה בבורא עולם לבין עולם העסקים היום-יומי, הקשוח והתובעני, הוא כותב:"אתה יושב בפגישה לילית עם בעלי מקצוע ואנשי עסקים. העסקה עומדת להסגר. אתה מהסס, חושב ומתלבט. לפתע אתה מקבל הודעת טקסט בטלפון הסלולארי ממכר ותיק, רב ידוע שלא שמעת ממנו זמן רב: 'אילן, שיהיה לך בהצלחה'. אתה מחייך וממשיך בעסקה".

 

נינוחות וענווה

 

בן-דב לא שינה מאורחות חייו, לפחות לא אלו החיצוניים, אך ידידיו מספרים, על שינוי אישי עצום בעקבות המסע אל הרוח. שינוי המתבטא בין השאר בהזרמה של עשרות מיליוני שקלים בשנה לפעילויות של חסד, רווחה וצדקה.

 

"בן-דב פועל בעולם עסקים תחרותי ואינטנסיבי במיוחד", מספר בכיר בקבוצת 'פרטנר', "ויחד עם זאת, תמיד מפגין נינוחות וענווה, אנטי-תזה לשררה ולמניירות הכוח שמככבים במוקדי הניהול הבכירים. במה זה מתבטא? הוא מרבה לחייך, להעתיר חיבה על הכפופים ולהגניב שיחות קצרות על רוח ומהות. לא משהו כבד ואובססיבי, אלא חלק מהשגרה ובלי קשר לפעילות הצדקה העצומה, שרובה ככולה נסתרת מהציבור הרחב".

 

ידידיו של בן-דב, מספרים על חיבור לעולם התורה ועל קשר נפשי עמוק עם דמויות רבניות בארץ ובחו"ל. "בן-דב ואנשי עסקים חילונים נוספים, כמו סאני קהאן ממיאמי, תומכים בקבוצה גדולה של אברכים מוכשרים, בעלי תשובה בחלקם, שהתנתקו מעולם המעשה ועוסקים בלימוד תורה מעמיק ומפרך, בהדרכת הרב דניאל זר משכונת פרדס כץ בבני-ברק", הם מספרים.

 

בן-דב עצמו נמנע מלדבר על כך בפומבי וטוען בשיחות אישיות, כי החברה הישראלית עדיין לא בשלה להכיר בלימוד תורת ישראל כערך בפני עצמו, כלימוד המקביל ללימודי מדע או רוח בפקולטות היקרתיות. "הוא מעדיף לעשות את הדברים בצנעה, אולי מחשש לסטיגמות, שמקורן בבורות ובזרות כלפי היהדות", אומר איש עסקים צעיר המעורב בפעילות דומה.

 

שי רוזנר, מפיק בערוץ הטלוויזיה 'הידברות' ומי שמפיק באחרונה סדרה תיעודית על אנשי עסקים המשלבים רוח וחומר, טוען כי בן-דב הוא חלק ממגמה רחבה של אנשי עסקים לא דתיים, מתוודעים לעולם התורה בעקבות קשרים ממושכים עם בכירים במשק החרדי. הדוגמא הידועה היא הקשר שנוצר בין שלום פישר, חסיד ערלוי מבני ברק, לבין איש העסקים הניו-יורקי מתיו ברונפמן, כיום בעל השליטה בבנק 'דיסקונט', ברשת 'איקאה' והשותף הבכיר ברשת המזון 'שופרסל'.

 

"ברונפמן עבר שינוי מהותי בעקבות הקשר העסקי עם פישר", אמר רוזנר. "השניים קיבלו יחדיו את ההחלטה על סגירת 'איקאה' בשבתות ובחגים, למרות שהרשת העולמית איימה בביטול הזיכיון והסבירה כי חוויית הקניה הממושכת מחייבת הפעלה דווקא בימי המנוחה.

 

פישר אמר אז לברונפמן: 'השבת לא יכולה לאכזב היא יכולה רק לתרום'. המכירות זינקו בסופו של דבר ב-100%, אבל זה היה בגדר נס, והעובדה היא שברונפמן האמין בזה והלך על זה".

 

רוזנר מוסיף:"בן-דב מ'פרטנר' הוא דוגמא מובהקת לשינוי הגדול ביחס שבין עולם העסקים התל אביבי, לבין היהדות והתורה, אך מדובר בתופעה נרחבת. הקשר האמיץ בין נוחי דנקנר לבין דמות רבנית כמו הרב איפרגן ('הרנטגן'), לא היה יכול להיווצר לפני 10 או 15 שנה.

 

יצחק תשובה מקיים במשרדו בנתניה, שיעור בדף היומי עם הרב חיים דוד קובלסקי, מייסד ארגון 'מאורות הדף היומי'. היהודי העשיר בעולם, שלדון אידלסון, לוקח איתו במטוסו הפרטי את אחד מרבני בני ברק הצנועים והשקטים, כבן לוויה כמעט קבוע במרבית הגיחות מארה"ב.

 

מדובר בדרך כלל במסע שקט ונסתר מהציבור, אל עולם האמונה, התורה והמחשבה שביהדות. דווקא אנשי עסקים בכירים, שמכירים את העולם האמיתי של יצרים וממון ושלטון, עומדים נפעמים מול האמת והקדושה הצפונים בתורת ישראל. הם שראו הכול, הם שיצרו לא אחת עולמות של שקר וכוח, עומדים נרגשים מול תעצומות הרוח הגלומים ביהדות ובגדולי התורה", מסכם רוזנר.