המתכון של הרב שמואל הורביץ לחיי תורה מלאים.

לא פעם אני נשאל על ידי אנשים החפצים לחזור בתשובה ״כיצד?״, ״מהי הדרך הנכונה ביותר והבטוחה ביותר?״. אין לי הרבה כללים אלא מה שקבלתי מרבנים חשובים ומה שראיתי במהלך של נסיון רב שנים.

לא פעם אני נשאל על ידי אנשים החפצים לחזור בתשובה "כיצד?", "מהי הדרך הנכונה ביותר והבטוחה ביותר?". אין לי הרבה כללים אלא מה שקבלתי מרבנים חשובים ומה שראיתי במהלך של נסיון רב שנים.

אמר הגאון הרב שך זצ"ל, כי אין להתעסק בעבר כלל אלא רק בהווה ובעתיד. כוונתו היא כך: לפעמים אדם משוכנע שקודם כל עליו "לנקות" את עברו ורק אחר כך יוכל להתחיל ללמוד תורה, אך האמת היא שכל זמן שהוא לא התחיל ללמוד תורה הוא כל הזמן ימשיך "להתלכלך" לכן צריך קודם כל ללמוד תורה, לבנות את עצמיך ואחר כך מעצמה הנפש תתנקה מחטאי העבר.

ההמלצה השניה נוגעת במקום בו ניתן לעסוק בבניית אישיות של תורה- הישיבה! המקום בו מקבלים חינוך לחיים על פי תורה זה בישיבה. אין השוואה בין לימוד חד פעמי ואפילו יומי לבין חיים מלאים במסגרת של תורה. אדם שרוצה לחזור בתשובה אמיתית חייב ללמוד איך לחיות ע"פ בתורה.

אני שואב את הבטחון להמליץ כך ממקרה שהייתי עד לו, כאשר ביום בהיר נכנס יהודי כבן חמישים לישיבה ובקש להתקבל כתלמיד מן המנין. התגובה הראשונית מצד הישיבה היתה ספקנית, אך מיודעינו לא וויתר. הוא סיפר כי הוא משמש בתפקיד בכיר בעיריה באחת הערים הגדולות בישראל. נפשו חשקה בתורה על כן הוא בא לישיבה. האיש בסופו של דבר נשאר מספר שנים בישיבה כיום הוא רב בישראל. אין לי ספק שאם הוא לא היה מתעקש ללמוד מספר שנים בישיבה הוא לא היה מגיע לדרגתו כרב שכונה.

אמנם המקרה הזה הוא פרטי לאותו אדם ולמצבו המשפחתי, שיכל לאפשר לו התנתקות של מספר שנים מהעבודה ולהקדיש עצמו לישיבה. אך כשמדובר בנער צעיר אשר אין לו עול פרנסה וודאי שעליו לעשות הכל כדי להגיע לישיבה ולבסס את החזרה בתשובה ככזו שתהפוך אותו לבן תורה אמיתי בעזרת ד'.