יראת שמים – חלק ב'

כתבתם בגליון קודם על המשמעות של ״יראת שמיים״. הסברתם שיראת שמיים אמיתית היא כזאת שבן אדם מרגיש תחושה עמוקה של יראת רוממות כשהוא מרגיש את העוצמה האדירה של הקב״ה. הצלחתי להבין את הדברים והבנתי יפה מאד שיש הבדל בין פחד מעונש לבין יראה של גדלות. אבל איך מצליחים להגיע לרמה כזאת? איך משיגים את התחושה הזאת? זה נראה לי משהו מאד גבוה. משהו בלתי אפשרי.

בעיקרון אתה צודק, יראת שמים איננה משהו שקונים בשוק. לא כל מי שיש לו כיפה על הראש זכאי לתואר "ירא שמיים". יראת שמיים היא עבודת חיים.

הפסוק אומר (דברים י' י"ב): "ועתה ישראל מה ה' אלוקיך שואל מעימך, כי אם ליראה את ה' אלוקיך…"

זה הכל. זה מה שה' דורש מאיתנו "כי אם ליראה" רק שתהיה לנו יראת שמיים. נשמע קל מאד. נכון?

חכמינו זכרונם לברכה מרגישים בקושי שיש כאן ושואלים (ברכות דף לג): "אטו יראת שמיים מלתא זוטרתא היא?" האם יראת שמיים היא דבר כל כך קטן ופשוט שהתורה אומרת "כי אם".

והתשובה של חז"ל היא שאכן יראת שמיים אינה דבר קל וקטן, היא בעלת ערך עצום ומשמעות אדירה. אבל משה רבנו ממרום מעמדו הרוחני מרגיש שזה דבר פשוט וקל. אבל עבורינו מדובר במשהו אדיר שמצריך עבודה.

ההתחלה לא קשה. צריך פשוט להתבונן. להסתכל מסביב. להביט בטבע, פרי מעשיו של הבורא, להתבונן אל תוך המורכבות המדהימה של העולם, להסתכל על הכוחות שפועלים בו, לראות את הפלאים שנמצאין מסביבנו בכל מקום, מגרמי השמיים עד אחרון החרקים על שולחן האוכל שלנו. להסתכל על העוצמה האדירה שיש בעולם, על החכמה המדהימה שמסתתרת מאחורי כל דבר. ופשוט להתרגש.

הרמב"ם בספרו ה"יד החזקה" מיטיב לתאר את התחושה הזו:

"והיאך היא הדרך לאהבתו ויראתו?

בשעה שיתבונן האדם במעשיו וברואיו הנפלאים הגדולים, ויראה מהן חכמתו שאין לה ערך ולא קץ. מיד הוא אוהב, ומשבח ומפאר, ומתאווה תאווה גדולה לידע השם הגדול. כמו שאמר דוד (תהילים מב, ג): 'צמאה נפשי לאלוקים לקל חי'. וכשמחשב בדברים האלו עצמן, מיד הוא נרתע לאחוריו ויפחד, ויודע שהוא בריה קטנה שפלה, אפלה, עומדת בדעה קלה מעוטה לפני תמים דעות. כמו שאמר דוד (תהילים ח): 'כי אראה שמיך מעשה אצבעותיך ירח וכוכבים אשר כוננתה מה אנוש כי תזכרנו ובן אדם כי תפקדנו…'"

זו הדרך להתחיל בהתבוננות, במחשבה, בהעמקה ובהפנמה ובעיקר בהתמדה. אז תוכל להגיע גם אל הרמות הגבוהות ביותר של "יראת שמיים".

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.