אין לי סיפוק גדול יותר מאשר לשבת ללמוד

עורך הדין ורואה החשבון ד״ר שלמה נס, מבכירי אנשי המשפט והכלכלה בארץ: אין לי סיפוק גדול יותר מאשר לשבת ללמוד

עורך הדין ורואה החשבון ד"ר שלמה נס, מבכירי אנשי המשפט והכלכלה בארץ:
אין לי סיפוק גדול יותר מאשר לשבת ללמוד

 

'עד היום אין לי סיפוק גדול יותר מאשר לשבת ללמוד, להתעמק, להבין, להגיע לתובנות שאין לי מילה אחרת להגדיר אותן אלא כ'הארות'. אם יש משהו שמציק לי, ואת זה שומעים כל אלו שסביבי, זה שבשל סדר היום העמוס שלי, אין לי מספיק זמן ללמוד תורה. אני חולם על היום שזה יתאפשר לי, אולי כשאצא לפנסיה יבוא היום הזה. בינתיים אני נאלץ להסתפק בלימודים הקבועים, ופעם בשנה בה אני מתנתק מהכול ונוסע לשבועיים לאזור ההרים בארה"ב ומתיישב על ספסלי אחד הכוללים המצויים באזורי הנופש היהודיים ולומד, לומד ולומד".

 

חייו של נס, מרתקים. דף קורות החיים שלו שהגיע לידנו, ארוך יותר מאורכה של כתבה זו. דרכו האישית והציבורית שהחלה עם מינויו בגיל 32 בלבד ליו"ר חברת החשמל, רצופה בתפקידי מפתח במשק הישראלי וכוללת הישגים ושיאים מרשימים לצד התקרבות הדרגתית, רגשית ומעשית, למקורות החסידות.

 

את שנות ילדותו עשה נס בתל אביב של סוף שנות השישים וראשית שנות השבעים. אחת מחוויות הילדות המכוננות של שלמה הצעיר הייתה בתחילת שנות העשרה לחייו, אז חווה אביו, ר' נפתלי נס, שהיה גם הוא כבנו רואה חשבון, את צדם המכוער של חיי העסקים במדינה דאז, כאשר במעשי נוכלות נישלוהו אנשי בצע מנכסיו ודנו את חייו וחיי משפחתו לעוני ולירידה משמעותית ברמת החיים אליהם הורגלו ילדי התפנוקים של המשפחה.

 

"מעולם לא רעבנו ללחם", מספר נס, "אבל הייתה ירידה משמעותית ברמת החיים, ויותר מכך הייתה תחושה עזה של עוול כלפי אלו שבמעשי נוכלות גרמו לאבי להגיע למצב הזה. ההרגשה הזו מאז משפיעה עליי עד היום, ומעשי חוסר הגינות וחוסר יושר, מקוממים אותי עד היום, יותר מכל דבר אחר".

 

מזיגת הקודש והחול בחייו, החלה כבר אז, כשסמוך לבר המצווה שלו עברו הוריו לגור בשכונת בבלי בתל אביב, שכונה שנחשבה למעוז תל אביבי מתירני  במיוחד, גם במונחי הימים ההם. "הייתי ילד דתי במלוא מובן המילה, באותו זמן גם למדתי בישיבה, אבל הסתדרתי עם כולם", הוא משחזר, "כמו היום שהחיים שלי כוללים זוויות שונות, שבשמחות שאני עורך אני מארח חילונים מושבעים לצד חרדים אדוקים, צמרת הון ושלטון לצד גדולי וענקי רוח, כך גם אז. אנשים התפלאו כבר אז איך אני שומר על איזון בין סביבת המגורים לסביבת החינו, אבל אני יכול לומר בפה מלא, שאחד הדברים שמאפיינים אותי זו העובדה שלא הושפעתי מהחברה הזו, הייתי דתי, אדוק אפילו, ולאורך כל הדרך נשארתי כזה".

 

בישיבה שבה למד, ישיבת ה'יישוב החדש', היה נס תלמיד מצטיין, והישגיו בלימודי הגמרא עוררו את התפעלות מחנכיו. "אין ספק שבישיבה לימדו אותי איך ללמוד", הוא מחייך. "הטמיעו בי את אהבת התורה והאהבה הזו מלווה אותי עד היום. עד היום אין לי סיפוק גדול יותר מאשר לשבת ללמוד, להתעמק, להבין, להגיע לתובנות שאין לי מילה אחרת להגדיר אותן אלא כ'הארות'. אם יש משהו שמציק לי, ואת זה שומעים כל אלו שסביבי, זה שבשל סדר היום העמוס שלי, אין לי מספיק זמן ללמוד תורה. אני חולם על היום שזה יתאפשר לי, אולי כשאצא לפנסיה יבוא היום הזה. בינתיים אני נאלץ להסתפק בלימודים הקבועים, ופעם בשנה בה אני מתנתק מהכול ונוסע לשבועיים לאזור ההרים בארה"ב ומתיישב על ספסלי אחד הכוללים המצויים באזורי הנופש היהודיים ולומד, לומד ולומד".

 

כשהוא מדבר על שנותיו בישיבה תחת שרביטו של הרב יהודה קולדצקי זצ"ל, נוצצות עיניו של נס, ומתחת למעטה איש העסקים המודרני נגלית דמותו של הנער שלמה, על סערות הנעורים ושלבי ההתבגרות שעבר.

 

השבר הכלכלי שפקד את משפחתו, השאיר את חותמו בתלמיד המצטיין, ועם סיום שנותיו בישיבה בחר נס לעבור לעולם המעשה. עם שחרורו מהצבא, החל את לימודיו באוניברסיטת בר אילן, כשהוא משלב את לימודי החשבונאות והכלכלה בהם החל, בלימודים בכולל הסמוך.

 

הצטיינותו גם בלימודי החולין אפשרה לו, ולא בפעם האחרונה, דרך ייחודית משלו, במסגרתה החל, בניגוד לתקנון באותם ימים ללמוד לימודי משפטים עוד בעיצומם של לימוד החשבונאות, וכך בתום שנות לימודיו, כבר התבלט הצעיר המוכשר כאחד הבוגרים הבודדים בארץ, בעלי תואר כפול בראיית חשבון וד"ר למשפטים.

 

במהלך לימודיו החל נס לעבוד במשרדו של רואה החשבון אליעזר אורן, בו נחשף לראשונה לתחום פירוקי החברות, שהפכו בהמשך את שמו לאגדה. למרות היותו סטודנט שטרם סיים את חוק לימודיו, הוסמך נס על ידי רואה החשבון הוותיק לעמוד בראש צוות שהיה אמון על פירוקה של חברת ירדניה, חברת הביטוח השלישית בגודלה בארץ.

 

האמון שנתן רואה החשבון אורן בצעיר המוכשר, שהוביל לפירוק מוצלח של החברה הקורסת, יחד עם הצטיינותו בלימודים והתואר הכפול שרכש, הביאו עם סיום לימודיו את שמו של נס לאוזניהם של כל בכירי המערכת המשפטית והכלכלית בארץ ואלו פתחו בפניו את שערי הקליקה המקצועית והחברתית לרווחה.

 

געגועים לעולם שנעלם

 

את הקשר הבלתי ניתק של ר' שלמה אל העולם הרוחני, אל התורה ואל התפילה, את האמונה בה' ובעבדיו הצדיקים – קשר שעז הרבה יותר מהעיסוק ב'העולם הזה' החולף- יכולנו להבחין בתפילת מנחה הנערכת במשרדו מידי יום בשעות הצהריים ואליה מתנקזים עשרות מעובדי בניין המשרדים. תפילתו ארוכה ועיונית. "אדם בא לעולם לעשות משהו בעל ערך", הוא מפטיר, כשמבטו מופנה אל האופק בגעגועים אל העבר, אל עולם שנעלם. "כשאני מביט לעבר הסבים הענקיים האלו, כשאני קורא על גדלותם, על כוחם ועל המופתים שהוכיחו בכוח קדושתם קבל עם ועולם, אני תוהה אם אנו עושים די בעולמנו עבור הנשמה. שהרי היתר חולף ולא נותר. [מתוך משפחה]

 


מי שקרא כתבה זו מתעניין גם באלה – – –

 

 

 

3 שנים במתנה?! התלמיד החרדי משלים בשנה אחת מה שתלמיד תיכון בישראל לומד בארבע שנים
ערן חמי מספר על האתגרים והקשיים של טייס בן-תורה, ועל הסייעתא דשמיא לה זוכה מי שמקפיד להתייצב בכולל בשעה תשע אפס-אפס בבוקר

איך זה שבשביל להוציא רישיון נהיגה אנחנו זקוקים ל-29 שיעורי נהיגה, מבחן עיוני ועוד מבחן מעשי, ואילו כדי להפעיל את… עצמנו אין אנו זקוקים למאומה?