תן לי ללמוד תורה בכל רגע פנוי ועשית אותי המאושר עלי אדמות

איש העסקים דוד אפלמספר על הפעילות הפוליטית והעסקית, על הסוד שמאחורי חזרתו בתשובה ועל המהפך הרוחני המדהים שחולל בשכונת מגוריו.

איש העסקים דוד אפלמספר על הפעילות הפוליטית והעסקית, על הסוד שמאחורי חזרתו בתשובה ועל המהפך הרוחני המדהים שחולל בשכונת מגוריו.

 

… אם שואלים את אפל היום, האירוע המשמעותי באמת בחייו איננו קשור כלל לא לעסקים ולא לתביעות משפטיות, אלא לנושא אחר לגמרי.

 

"בשנת 1980 קרה לי דבר מוזר", מספר אפל וניצוץ ניצת בעיניו. "בוקר אחד אני מקבל טלפון מלשכתו של שר החוץ באותם ימים, דוד לוי. העוזר שלו מספר לי סיפור משונה על אחד מעוזריו של ראש הממשלה לשעבר שיום בהיר אחד נעלם מהמשרד כאילו בלעה אותו האדמה. והעוזר הזה הגיע כעת למשרד החוץ כשבאמתחתו ספרים שהוא מבקש למכור ולהפיץ. לא ממש הבנתי את פרטי הסיפור אבל הצעתי למטלפן להפנות את האיש עם הספרים אליי.

 

"בא אליי אדם שלבש בגדים מהוהים ונשא ארגז עם חבילת ספרים. 'מצאתי את חיי בספרים הללו', הוא אומר לי ומציג לפניי מספר ספרי קבלה. שילמתי לו על הספרים והוא הלך. אני פותח את אחד הספרים ופתאום האותיות כמו עולות אליי מתוך הספר ונכנסות לי לעיניים. נאחזתי בהתרגשות גדולה והתחלתי לרעוד בכל הגוף.

 

"סגרתי את הספר וניסיתי לעכל את מה שאירע. אני איש ריאליסטי שעוד לא האמנתי בדבר שלא ראיתי בעיניי או הבנתי בהגיוני. ופתאום העניין הזה… עזבתי את המשרד וחזרתי לביתי. למחרת שבתי למשרד ופתחתי את הספר, ושוב אותה תופעה תוקפת אותי. האותיות עולות ונכנסות לתוך העיניים ואני מתחיל לרעוד. סגרתי את הספר וסוד גדול ביותר התגלה לי ושעליי להתחיל לטעום ממנו ולהתוודע אליו טיפין טיפין".

 

המפגש המפתיע והמיסטי עם ספר הזוהר פתח אצל אפל תהליך שהוביל למהפך בחייו. בהדרגה הוא החל לשמור מצוות וללמוד תורה. הכיפה שהופיעה יום אחד על ראשו גרמה להרבה מאוד גבות להזדקף. "אני זוכר יום אחד את אריק שרון נעמד לידי ומשים עצמו כמודד עם 'סרט מידה' את הכיפה שעל ראשי. 'יש לי חשש שהכיפה שלך גדלה מאז אתמול', הוא אומר לי בהומור החד שלו".

 

בשנים האחרונות סדר יומו של אפל השתנה מאוד. "אני ישן כל לילה בערך שעתיים", הוא אומר. "בין תשע וחצי ל-11 וחצי בערב. אז אני קם ולומד תורה כל הלילה, כ-10 שעות. בבוקר אני מתפלל ופותח יום עבודה".

 

אפל אומר שהחיים שלו היום הם: תורה. "זה הדבר היחיד שמעניין אותי באמת. תן לי ללמוד תורה בכל רגע פנוי ועשית אותי המאושר עלי אדמות. כל יתר הדברים, עסקים, פוליטיקה, פשוט לא מעניינים אותי"

 

להחזיר בתשובה את כול-כם

 

אלא שאפל לא שמר את חווית המהפך הרוחני ואת השלכותיו, לעצמו בלבד. ותיקי תל ברוך לא יכולים לשכוח את הפעולות הראשונות שהחל אפל לבצע בשכונה, כמו גם את תגובותיהם הנזעמות של התושבים.

 

"כשבאתי לכאן 96 אחוז מתושבי השכונה הצביעו 'מרצ'", אומר אפל. "במקום הזה התגורר טומי לפיד, בפתחיהם של רוב הבתים פה לא היו מזוזות. יהודי חרדי אילו נקלע לשכונה, מיד היו נצמדים אליו תושבים מקומיים ומבררים אצלו מה רצונו.

 

"כשחזרתי בתשובה החלטתי להפוך את המקום מהקצה אל הקצה. התחלתי להחיות את בית הכנסת המקומי שקודם לכן נפתח רק שלוש פעמים בשנה. הבאתי לכאן קבוצה גדולה של אברכים, שימסרו שיעורי תורה ושיתחילו להפיץ יהדות בקרב התושבים".

 

כאמור, פעולותיו של אפל קוממו עליו את המקומיים. על ביתו רוססה הכתובת 'בוגד' ומאות תושבים הפגינו נגדו מדי יום. "באחת ההפגנות שהתקיימו בבית הספר המקומי, הפתעתי את המפגינים כשהגעתי לשם", מספר אפל בשובבות. "פניתי אליהם ואמרתי להם, 'אני רוצה לומר לכם דבר אחד: בכוונתי להחזיר בתשובה את כול-כם…' הם לא ידעו איך לאכול אותי. ואני אכן התכוונתי לכך".

 

המהפך שתכנן אפל, קרם עור וגידים. "כיום יש כאן 500 שיעורי תורה מדי חודש בתוך בתי התושבים", הוא אומר. "חלק גדול ממארחי השיעורים הם אותם האנשים הכי אהובים בשכונה. כל ילד מקומי שמגיע לגיל מצוות, עולה אצלינו לתורה. בבית הכנסת עצמו לומדים תורה מבוקר עד ערב. יש בו כמה מנייני מתפללים כל יום ובשבתות וחגים הוא מלא עד אפס מקום. כמו כן, בכל ערב שבת באים אליו כ-100 ילדים, לשמוע דברי תורה. לפני שנים מספר שיפצנו את בית הכנסת והוא נהפך לאחד המפוארים בארץ".

 

פעם בשנה מארגן אפל לתושבים מסע למקומות הקדושים. "יוצאים בחמש בבוקר, שמונה אוטובוסים מלאים;נוסעים לכותל המערבי, לקבר רחל ולעיר דוד וחוזרים ב-11 בלילה. היום נותרו אולי חמישה אחוזים מבין התושבים שמצביעים 'מרצ'. המהפך בשכונה הושלם. ואני רוצה להגיד לכם שמפלס השנאה לחרדים שירד כאן, פורץ אל מחוץ לגבולות תל ברוך ומשפיע על מעגלים רחבים הרבה יותר של אנשים".

 

כוח חזק במערכת המשפטית

 

לאפל ולרעייתו שבעה ילדים, שישה מהם נשואים והורים לילדים. איך קיבלו בני המשפחה הקרובה את המהפך הדרמטי שחל פתאום באביהם, אנו שואלים.

 

אפל בורר את מילותיו כשהוא משיב לנו על כך. הרעיה הלכה בעקבותיו. כמו אצלו, גם אצלה השינוי התרחש בשלבים. היום ביתם של דוד אפל ורעיתו מתנהל כבית חרדי לכל דבר ועניין. מקצת הילדים, "יעשו זאת בקצב שלהם", כהגדרת האב. ויש מהם שהלכו לגמרי איות ושנמצאים באותו מקום שבו הוא נמצא.

 

אנחנו מנסים לגרור את אפל לנושא המשפטי התלוי ועומד כנגדו- ללא הצלחה יתירה. הוא מסרב בתוקף להתייחס לפרטים המשפטיים. אפילו על שאלתנו אם אמנם הוא חש שרודפים אותו באופן אישי הוא ממאן להשיב.

 

"תמיד הייתי אאוט-סיידר ומאז שחזרתי בתשובה זה התחזק עוד יותר", הוא אומר בחיוך. "אני גם ימני, גם איש עסקים מצליח, גם חרדי, גם חבר של אריה דרעי וגם אדם שהולך עם האמת עד הסוף ולא עושה חשבון לאף אחד. יתכן שיש כאלה שזה קצת יותר מדי בשבילם". זה המקסימום שאנחנו מצליחים לחלץ מפיו.

 

מי הם אותם אנשים שאולי אתה "קצת יותר מדי בשבילם", אנו שואלים והוא מסמן בידיו תנועה של נעילת הפה.

 

"כפי הנראה, יש גורמים בפרקליטות שאינם מוכנים להשלים עם כישלונם המשפטי בפרשת 'אדירים' ובפרשות נוספות", טועמים דורשי טובתו של אפל. "הגורמים שמאחורי רדיפתו של דוד חייבים להיות חזקים מאוד, אנשים שמסוגלים להניע מערכות שלמות", הם מוסיפים ואומרים.

 

על שולחן הזכוכית הגדול בסלון חווילתו הנאה של הקבלן והאושיה הפוליטית לשעבר, דוד אפל, מונח דף שכותרתו, "הנושאים שבגינם נחקר דוד אפל במשטרת ישראל". מתחת לכותרת מופיעה טבלה המפרטת 43 תיקים שבהם נחקר אפל במרוצת 25 השנים האחרונות, ובצד כל תיק ותיק התוצאה הסופית שלו.

 

הנה דוגמה: מעברת באר יעקב. 52 ימי חקירה. 9 תיקים. בתום 10 שנים התיק נסגר מחוסר עניין לציבור. בבית המשפט העילה שונתה והרישום נמחק מחוסר אשמה". דוגמה שנייה: "מעברת כפר סב. 41 ימי חקירה. יום אחד מעצר. הוגש כתב אישום שהסתיים בזיכוי מוחלט. דוגמה נוספת: "משרד הבינוי והשיכון- תמריצים, זיוף, היתרי בניה, הונאת הוועדה המקומית לגבי טופס 4. 6 ימי חקירה, 7 ימי מעצר בפועל. תיק 1. התיק נגד אפל נסגר, נגד פרוסק הוגש כתב אישום שהסתיים בזיכוי".

 

43 תיקים שרובם נסגרו 'מחוסר אשמה' וקצתם הסתיימו בזיכוי מוחלט. בעצם, לא מדויק. רק 40 תיקים נסגרו מהסיבות הנ"ל. בשלושה מהתיקים שברשימה הורשע אפל לפני כ-11 חודשים על ידי בית משפט השלום בתל אביב, שדן בעניינו בהרכב של שלושה שופטים. כל ניסיונותיהם של עורכי דינו של אפל- בהסכמת הפרקליטות- להחזיר את התיק להרכב של שופט אחד, עלו בתוהו. זאת על אף התקדים שנרשם כאן, במינוי של הרכב שופטים מורחב לאדם שאינו איש ציבור.

 

שלושת התיקים עוסקים בעברות שוחד אשר בוצעו לפני למעלה מעשור.

 

הבטן של אפל מלאה ועורכי דינו רותחים מזעם על עצם ההרשעה כמו גם על כל אופן התנהלות התביעה בעניינו. אנשים הסובבים את אפל משוכנעים כי מדובר ברדיפה, לא פחות. רדיפה על רקע אישי של אדם שבמשך כל חייו, כך הם טוענים, לא הורשע אפילו בעבירת תנועה. אדם שכאמור כל התיקים שנפתחו בעבר נגדו הסתיימו בלא כלום. ובעיקר- וזאת אולי הנקודה המרכזית ביותר- רדיפת אדם שמשטרת ישראל בכבודה ובעצמה הגישה המלצה מפורשת שלא להעמידו לדין באותם תיקים שבהם החליטה הפרקליטות לתבוע אותו, תביעה שכאמור הביאה להרשעתו.

 

השורשים מחזירים לסיגייט

 

אני לא מוכן לדבר על פרטי המשפט שלי ובוודאי שאיני רוצה להצטייר כמי שמנסה להשפיע בדרכים עוקפות על תהליך שעומד להיות נידון בקרוב בבית משפט המחוזי", אומר לנו דוד אפל בחדר עבודתו המוקף ספרי קודש, שעה שמאחוריו ניצבות על מדף תמונותיהם של שני הוריו המנוחים, אברהם וויולט אפל. "דבר אחד ויחיד אמרתי תמיד ועליו אני  מוכן לחזור גם כעת: אני רוצה משפט צדק. לא יותר אבל גם לא פחות. אני מאמין במערכת המשפט הישראלית ומתפלל שהיא תשכיל לחשוף את האמת כמות שהיא".

 

רדיפה, אומרים עורכי דינו של אפל. רדיפה אישית מתמשכת, טוענים גם חבריו של האיש. מי אתה דוד אפל, אנחנו שואלים אותו בניסיון להתחקות על שורשיו של האיש ואולי גם לגלות מה באישיותו מושך אש ומצד מי.

 

"השורשים שלי מחזירים אותי לעיר סיגייט שעל גבול רומניה- הונגריה", פותח אפל ואומר, נותן בנו את שתי עיניו התכולות, שרוך וקושי משמשים בהם בערבוביה. "שם נולד אבי, אברהם ז"ל, להורים חסידים. בנעוריו הוא נשלח לבוקרסט כדי ללמוד שם בישיבה. בבית שבו התארח אבי באותה תקופה, בבוקרסט, היו נערים בני גילו שחברו בסתר לתנועת בית"ר מיסודו של זאב ז'בוטינסקי. האחרון נהג לבקר אותם מעת לעת ואף לשאת באוזניהם נאומים ציוניים נלהבים, כפי שרק הוא ידע לעשות.

 

"בשנת תרצ"ה עלה אבי ארצה, בלא ידיעת הוריו. בן 17 היה כשרגליו דרכו על אדמת הארץ. הוא הצטרף למתיישבי ראש פינה, בה שהתה פלוגת העבודה של בית"ר. כשפרצה מלחמת העולם השנייה, יצא אבי לאירופה, שם הצטרף לפרטיזנים שלחמו בגרמנים. תוך כדי מלחמה הצליח להגיע אל מחנה הריכוז שבו שהו הוריו. הוא ניסה לשכנע אותם לברוח, אבל לא הצליח בכך. ההורים נספו וכמותם רוב אחיו ואחיותיו של אבי. הוא עצמו הצליח לשרוד את המלחמה ובשנת תש"ב חזר לארץ והצטרף לאצ"ל.

 

"שנתיים לפני קום המדינה נישאו הוריי ויחדיו הם יצאו לאירופה, לגייס כסף לצורך קניית תחמושת לאצ"ל וכדי להביא ארצה את 'אלטלנה' (אונייה של האצ"ל שהובילה, תוך כדי 'מלחמת השחרור' נשק, מדים, ציוד רפואי וכ-390 עולים לארץ, אך הוטבעה בים על ידי חיילי הצבא הישראלי שזה אך קם).

 

"בצרפת נולדה להוריי אחותי הבכורה וכעבור כשנה, בשנת ת"ש, נולדתי אני".

 

שלל חוויות מחשלות

 

שני דברים מרכזיים נחרתו בזיכרונו של דוד מתקופת ילדותו המוקדמת. הוא זוכר את המשבר הנפשי החריף שפקד את אביו משהתברר לו שכמעט כל משפחתו נספתה בשואה, והוא זוכר היטב את האווירה הפוליטית, ה'חירותית', שאפפה את ביתו.

 

"גרנו ברחוב פינסקר במרכז תל אביב ומנחם בגין התגורר במרחק של כמה דקות הליכה מאיתנו. אבי נחשב תמיד יד ימינו של בגין שאגב, היה הסנדק שלי בברית ומאחר יותר אני הייתי בן בית אצלו".

 

בשנת תשי"ז, בהיותו כבן שבע, נשלח דוד אל משפחת בוים בבנימינה. "התגוררתי בנחלת ז'בוטינסקי שהייתה שכונה של אנשי חירות, אז גם הכרתי את זאב בוים המנוח וכן את אהוד אולמרט. באותה שנה הצליח אבי לאתר שתיים מאחיותיו, שהיו בחו"ל, ואף העלה אותן לארץ".

 

אפל מספר על שלל חוויות מחשלות שפקדו אותו כבר מגיל צעיר ושלדבריו 'הכינו' אותו לקראת ההתמודדויות שעוד נכונו לו בהמשך חייו. בין השאר הוא מספר על כמעט טביעה בים, ימים מספר לפני הבר מצווה שלו. "הייתי עם חברים ופתאום נקלעתי לתוך מערבולת והסתובבתי במהירות עצומה. זעקתי לעזרה אבל החברים היו בטוחים שזו בדיחה ושאני צוחק עליהם. בשלב מסוים אבדתי את הכרתי ומיד לאחר מכן כמו ריחפתי מעל חבורה של אנשים שניסתה להנשים אותי. פתאום השתעלתי, קמתי על רגליי וברחתי מהמקום".

 

לקראת גיוסו לצבא נפצע אפל בתאונת עבודה חמורה. "מכונת דפוס כבדה נפלה על כף ידי וקטעה חלק ממנה, כולל כמה אצבעות. אספתי את עצמי והגעתי כמעט מת לחדר מיון, שם ביצעו לי ניתוח מסובך ביותר שבו חוברו מחדש האצבעות וכל כלי הדם". מאז, כף ידו של אפל אינה יכולה להיפתח לגמרי. בעקבות הפציעה החמורה קיבל פטור משירות צבאי.

 

הרעיון נולד בעקבות הילד

 

בגיל 20 הצטרף אפל לתא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטת תל אביב. שם הוא התיידד עם מיכאל קליינר, מיכאל איתן, רוני מילוא, מיכה רייסר ודמויות נוספות שלימים הובילו את מהפכת הצעירים בליכוד ובהמשך טיפסו אל צמרת המפלגה. "הפעילות שלנו הכשירה את הקרקע למהפך ב-77", אומר אפל. "בשלב הראשון כבשנו את האוניברסיטאות. קליינר נבחר ליו"ר תא הסטודנטים בתל אביב ומילוא התמנה ליו"ר אגודת הסטודנטים הארצית".

 

אפל עצמו נהפך גם כן לדמות מרכזית ודומיננטית בליכוד. בתקופה המדוברת הוא נבחר ליו"ר סניף תל אביב של המפלגה, תפקיד שלפניו מילאו עזר וייצמן, משה ארנס ויוסף קרמרמן. בשנים הבאות ניהל אפל כ-50 מערכות בחירות מטעם הליכוד- להסתדרות, לאגודות הסטודנטים, לרשויות המקומיות ולכנסת.

 

"הייתי פעיל נלהב מאוד במפלגה למרות שמעולם לא חיפשתי לעמוד בקדמת הבמה ולהתבלט", הוא אומר. נראה שכבר אז נשאו ליבו לתחום העסקים.

 

לאחר כשנה וחצי בהן שימש סמנכ"ל פארק הירקון ונתן תנופה גדולה לפיתוח הפארק, קפץ אפל בשנת תשל"ד אל המים העסקיים. ביחד עם שותפו שלום פרוסק הקים בכיכר המדינה את חנות 'אצבעוני' שעד מהרה נהפכה לרשת חנויות. זו הייתה החנות הראשונה מסוגה בארץ, שהציעה את כל מוצרי התינוקות, ממיטה ועגלה ועד סינר ומוצץ תחת קורת גג אחת.

 

"הרעיון צץ במוחי לקראת הולדת בנינו הבכור", אומר אפל בחיוך נוסטלגי. "נשלחתי על ידי אשתי עם רשימת קניות שאילצה אותי להתרוצץ יום שלם בין החנויות השונות. אמרתי לעצמי, מדוע שלא תהיה חנות אחת שבה אפשר לקנות כל מה שצריך?! כעבור זמן לא רב פתחנו את החנות הראשונה של רשת 'אצבעוני', שהייתה להצלחה מסחררת. ביום הפתיחה צבאו על דלת החנות כ-70 זוגות צעירים. בימים הבאים כל מה שעשינו היה לקבל את הלקוחות ולהכין רשימת כתובות של ההזמנות שלהם. כצפוי, לא חלפו חודשים רבים עד שקמו לנו מתחרים שהעתיקו מאיתנו את הרעיון".

 

מישהו מחפש אותו

 

בקיץ שנת תשל"ז זכה הליכוד לראשונה בשלטון ואפל וחבורתו חשו, ובצדק, מחותנים ראשיים. באותה שנה הוא גם קפץ מדרגה בתחום העסקים, כאשר הקים את חברת הבניה 'אדירים', שכעבור זמן לא רב נהפכה לחברה משכנת. 'אדירים' החלה עוסקת במיזמים רבים של משרד השיכון, במסגרתם בנתה אלפי יחידות דיור.

 

בתש"מ בנינו ברחבי הארץ כ-2000 יחידות דיור, ומאז זה בערך מספר יחידות הדיור שהקמנו מדי שנה. בסה"כ בניתי עד היום ברחבי המדינה כ-25,000 יחידות דיור".

 

באותה שנה נטל על עצמו אפל פרויקט נוסף שאותו הוא מגדיר 'עבודת קודש'- פינוי שרידי המעברות שנותרו במדינה משנות ה-50. "ראיתי בכך סוג של 'פיצוי' על העבודה שלא שירתי בצבא", הוא אומר. "לקחתי את כל אותם אומללים, חסרי בית, חינוך ועתיד, ושיקמתי אותם הן מבחינת מגורים, והן נפשית וחברתית. זה היה טיפול משולב שכלל מעבר למגורים אנושיים ביחד עם קידום חינוך הילדים ואפילו מתן טיפולים פסיכולוגיים במידת הצורך". עבודת פינוי שרידי המעברות- בערים בת ים, חולון, כפר סבא, באר יעקב, רמלה ונס ציונה- נמשכה כשלוש שנים, עד שנת תשמ"ג.

 

אלא שבעוד אפל ראה במעשיו אלה עבודת קודש, יתברר בהמשך כי היו שראו בכך הזדמנות לאי סדרים כספיים ולמעילה בכספי מדינה. שנים מספר לאחר תום הפינוי קבע מבקר המדינה כי אפל עבר על החוק במסגרת פינוי המעברות. עקב כך הוגש נגד אפל כתב אישום אשר כלל לא פחות מ-21 אישומים שונים. זה השלב, יאמרו חבריו של אפל, בו החל לחוש שמישהו מחפש אותו. שמישהו מבקש להפילו.

 

תחושת הרדיפה קיבלה חיזוק כעבור יותר מ-10 שנים של עינוי דין. בשנת תשנ"ז זוכה אפל באופן גורף ומוחלט מכל אשמה בפרשת 'אדירים' ופינוי המעברות. המדינה בחרה שלא לערער על פסק דין זה.

 

מתוך כתבה נרחבת 'בקהילה' פסח תשעא