יראת שמים בלי לפחד

אשמח אם תוכלו להסביר את המושג ״ירא שמיים״ אני מרגיש שאני לא מספיק מבין את ההגדרה, למרות שהייתי רוצה להגדיר את עצמי כ״ירא שמיים״, האם אני צריך להרגיש פחד ממשהו.

ברובד הפשוט אנו משתמשים בהגדרה "ירא שמיים" כדי לאפיין את מי שמקפיד על קיום המצוות ומשתדל להדר בהן.

אך ל"ירא שמיים" יש גם משמעו תעמוקה יותר, אנשים נוטים לחשוב כי "ירא שמיים" אמור לחוש פחד תמידי מעונש, בכל מעשה שהוא עושה או לא עושה הוא מרגיש את אש הגהנום אוחזת בקצות אצבעותיו, והפחד הוא המניע אותו לקיום מצוות.

אכן, יש אנשים שהפחד הוא המניע הבסיסי שלהם, אך לא זו היא "יראת ה' הטהורה", שעליה אמר דוד המלך בספר תהילים שהיא "עומדת לעד". תחושת פחד אף היא יכולה לשמש ככוח מניע להרבה דברים היא לא תוכל להישמר לנצח, הפחד עלול להתפוגג והמעשים הטובים שנעשו בהשפעת הפחד יעלמו.

ולכן לא זו היראה האמורה ללוות את מי שהוא "ירא שמיים"

יש שלושה סוגים של "ירא שמיים"

מחבר ספר "אורחות צדיקים" מחלק את סוגי היראה לשלושה דרגות שונות:

הראשונה – אדם שהוא עושה כי הוא מפחד מתגובת הסביבה, כולם מסביב מקיימים מצוות, והוא מפחד להיות יוצא דופן, הוא מפחד להיות שונה, הוא מפחד להיות בזוי, הוא מקיים את המצוות מפחד החברה, זהו מצב רוחני נמוך במיוחד.

השניה – אדם שמפחד מעונשי הגיהינום, הוא שמע ולמד על העונש שעתיד לקבל מי שלא מקיים את מצוות התורה, או מי שחוטא, והוא מפחד, והפחד הזה מניע אותו לקיים את המצוות, אדם זה נמצא כבר במעמד רוחני יותר טוב, אך הוא עדיין לא הגיע לדבר הנכון והשלם.

הדרגה השלישית והגבוהה היא כשאדם מקיים את המצוות מתוך תחושה עמוקה של יראת הרוממות , כשאדם עומד נפעם מול גדלותו האין סופית של הקב"ה והוא מרגיש בליבו את מלא עוצמת הגדלות  שמולה הוא ניצב, אם הוא פועל ומקיים את המצוות  מתוך תחושה זו, הוא בעצם "ירא שמיים" אמיתי.

תארו לעצמכם סטודנט לפיזיקה שזוכה לעמוד לרגע בחברתו של אלברט איינשטיין.

דמיינו לעצמכם שחקן כדורגל שכונתי עומד לכמה רגעים בחברתם של אלופי העולם.

חשבו איך מרגיש ילד קטן בכיתה א' כשמנהל בית הספר מתייחס אליו.

זוהי יראת הרוממות, זו יראת שמיים שצריך לשאוף אליה.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.