אל תחורר

הוא היה רתחן אמיתי, כל דבר היה מקפיץאותו ומסעיר את אחרון נימי הדם בגופו, הוא היה מאבד שליטה ופוגע בכל מה שזז. הכעס שעלה לראשו הצליח לפתוח מאגרים חבויים והוא היה יורה קללות וגידופים בקצב מסחרר.

החברים פחדו להכעיס אותו, בני המשפחה העדיפו לשמור ממנו מרחק ולנהוג בו בכפפות של משי, שחס וחלילה לא יכעס, שחס ושלום לא יתפרץ. האחים התלוננו על שהם צריכים ללכ בבית כמו בחנות חרסינה, אבל היה הרבה פחות נעים להיתקל באחת מהתפרצויות הכעס שלו.

אבא החליט לקחת את העניינים לידיים ולנסות "לחנך" את הבחור הצעיר שבוחר לעבוד עם הרגש במקום עם השכל, שבוחר להתפרץ במקום להתמודד, שמעדיף לפגוע במקום לדבר.

הוא קנה ארגז מסמרים ענק, מאי שם סחב גזע עץ חלק ויפה, וממחסן הכלים הוא הוציא פטיש גדול.

"אלה שלך" אמר אבא, "מהיום כל פעם שאתה מאבד שליטה ומתפרץ בכעס תיגש בבקשה לגזע העץ שבחצר ודפוק בפנים את אחד המסמרים, זה כל מה שאני מצפה ממל לעת עתה!".

הוא היה מרוצה, לפחות לא מנסים להטיף לו כמה שהכעס הוא גרוע, ומה מעוללות ההתפרצויות שלו. נותנים לו לחיות כמו שהוא רוצה ולדפוק מסמרים.

הוא דפק מסמר אחר מסמר, כמעט בכל חצי שעה מסמר או שתיים, תוך כמה ימים היה הגזע מלא במסמרים, והקופסה החלה להתרוקן.

פתאום הוא שם לב שהוא כבר דופק הרבה פחות מסמרים מביום הראשון, הוא הבחין שתהליך המודעות לכעס שלו חולל בתוכו משהו. שהוא מצליח פתאום לשלוט קצת יותר על הכעס וכמות המסמרים שהוא דופק פוחתת והולכת.

הוא הבחין שבעצם הרבה יותר קל לשלוט בכעס מאשר לתקוע מסמרים בגזע הקשה.

הוא התחיל לשלוט בעצמו.

עד שהגיע יום נפלא שבו הוא לא התפרץ אפילו פעם אחת, הוא לא כעס, הוא לא גידף, הוא לא צעק, הוא היה בשליטה מלאה.

"אבא!" הוא קרא בהתלהבות בערבו של יום, "היום לא תקעתי אפילו מסמר אחד!"

"נפלא!" עודד אותו האב, "אני שמח לשמוע שהיית מסוגל לשלוט בעצמך, זה מדהים. אבל כעת אני רוצה לבקש ממך משהו נוסף", אמר אבא ושלף ממחסן הכלים צבת גדולה, "ממחר בכל פעם שתשלוט בכעס, גש לגזע העץ ושלוף מסמר אחד, תחזור לספר לי כשתסיים".

שבועיים אחר כך חזר הילד וסיפר בהתלהבות: "אבא, לא תאמין, הוצאתי את כל המסמרים!"הוא היה נלהב, הוא הצליח לשלוט בעצמו.

"נפלא!" שמח אבא ויצא החוצה לראות את הגזע. "זה נפלא שהצלחת לשלוט בכעסים שלך, עשית דבר גדול, אבל תסתכל על הגזע ותראה את כל החורים שחוררת בו, הוא פצוע לגמרי, אין בו כמעט פינה אחת חלקה. נכון, למדת לשלוט בעצמך, אבל חשוב שתדע מה קרה בזמן שלא עשית זאת, חשוב שתדע איך כשכעסת והתפרצת הצלחת לפגוע ולחורר את ליבם של הקרובים אליך, איך פצעת בהם פצעים ונקבת בהם נקבים. ככה זה כשכועסים, ככה זה כשמאבדים שליטה, קל לקלקל אבל קשה הרבה יותר לתקן".

עוד

בקטגוריה

מיהו ה'חופשי' האמיתי? תקשיב למוזיקה הזאת