חמישים חיילים של ה"חפץ חיים"!

הרב אביגדור ברנשטיין,שהשתתף במסע מיוחד ומרגש לחידוש לימוד המשנה ברורה במזרח אירופה. חולק רשמים עם אתר ״אחינו״

הרב אביגדור ברנשטיין, שהשתתף במסע מיוחד ומרגש לחידוש לימוד המשנה ברורה במזרח אירופה. חולק רשמים עם אתר "אחינו".

 

מאת: שלמה שטיין כתב 'אחינו'

 

מזרח אירופה היא אוסף של מדינות נחשלות ומזדקנות, ובכל זאת יש כאן סיפור של התחדשות והתעוררות. לפני כמאה עשרים שנה חיבר החפץ חיים את ספרו המפורסם "משנה ברורה". שלושים וחמש שנים עמל רבי ישראל מאיר הכהן על חיבורו. זאת מתוך מטרה כי כל יהודי יוכל למצוא תשובה לכל הלכה. הספר נכתב עבור אותם יהודים תושבי ארצות מזרח אירופה.

 

לצערינו זמן לא רב לאחר פטירתו של החפץ חיים, נשטף חבל ארץ זה בנהרות של דם. אידיאולוגיות חולפות וסיסמאות שקריות כיסו על הכל.

 

שבעים שנה לאחר החורבן באה משלחת "דרשו" על מנת לחזק  את הלימוד במשנה ברורה. במתכונת של "דף יומי" נפתחו שיעורים חדשים בקייב, אודסה, בילרוס- פינסק, מוהוליבר, ומוסקבה.

 

הרב אביגדור ברנשטיין, חבר המשלחת: היו אלו ימים מלאי חוויות מרגשות במיוחד. רגע השיא עבורי היה הביקור בישיבתו של ה"חפץ חיים". הבנין, בו היה עולה מידי ערב החפץ חיים, ומטפס על השולחן להנמיך את האור, תוך שהוא מפציר בהם שילכו לישון מוקדם, משמש כתיאטרון עירוני. והנה זכינו וקיבלנו אישור מיוחד מהשלטונות, למסירת שיעור במשנה ברורה במבנה הישיבה.

 

לפני כמאה עשרים שנה נכנס יהודי פשוט, תושב העיר אמסטילוב,  בשם נחמן לייב לביתו של ה"חפץ חיים". באותה שעה התקיימה בביתו אסיפת רבנים, ולתדהמתם ה"חפץ חיים" למרות גילו המבוגר קם במלוא קומתו לכבוד הנכנס. לפליאת הנוכחים הסביר, כי ליהודי הזה יש חמש חיילים אצלי בישיבה. הוא היחיד בעירו שכל בניו לומדים תורה בישיבה. נחמן לייב הוא סב סבי ! עבורי זו היתה סגירת מעגל.

 

כשעמדתי עם משלחת "דרשו" בבנין ישיבתו של ה"חפץ חיים", וראיתי את האוטובוס שנשכר על ידי "דרשו" פורק מתוכו חמישים צעירים תושבי אודסה, שבאו להשתתף בשיעור המיוחד במשנה ברורה, מנשיא "דרשו" הרב דוד הופשטטר, עברה לי בראש המחשבה – הנה אנו כאן בשנת תשע"א חמישים חיילים של ה"חפץ חיים"! צעירים בדור שמתעורר, ומוכיח שחיבורו של ה"חפץ חיים" – ה"משנה ברורה", המתנה שחיבר לתושבי ארצו- רלוונטית מאי פעם!