בתוך הנשמה היהודית יש צעקה וגעגועים לאמת ולטוב

הרב ישראל דירנפלד מנסה להסביר את הצמאון הנוראי של הנוער ואף המבוגרים שאינם מכירים את ערך קיום המצוות ולימוד התורה. ״אנחנו פשוט מגיעים לשכונה ומתחילים ללמוד איתם״.

הרב שלום ישראל דירנפלד, ראש ישיבת "תורה ואמונה", לבעלי תשובה:

 בתוך הנשמה היהודית יש צעקה וגעגועים לאמת ולטוב

 

"מקובלני מחכמינו ז"ל ומובא בכל ספרי הקודש שבתוך הנשמה היהודית יש צעקה וגעגועים לאמת ולטוב, כל הפינוקים שבעולם לא ממלאים את הנפש ועל כל פתיחה של קדושה הם נמשכים כמו מגנט", מנסה הרב דירנפלד להסביר את הצמאון הנוראי של הנוער ואף המבוגרים שאינם מכירים את ערך קיום המצוות ולימוד התורה. "אנחנו פשוט מגיעים לשכונה ומתחילים ללמוד איתם".

 

הצעירים לפני צבא ואחרי צבא. הם חוזרים מהטיולים ומרגישים את הצמאון הפנימי, מחפשים רוחניות.

הדבר הראשון שהארגון מציע לאותם מבוגרים הוא לימוד דף גמרא. אחרי הדף הראשון הנפש כבר משתוקקת לעוד. "אני יכול להעיד על בחורים שהגיעו עם אפס ידע ביהדות ושום דבר לא הצליח לקרב אותם ליהדות זולת דף גמרא. סוגיא בגמרא, עיון בתורה. המאור שבתורה פשוט מחזיק אותם ולאחר אותו לימוד הם לא עוסקים בויכוחים או בדיונים. זה פשוט לא מעניין אותם. הם מרגישים את האור האמיתי של התורה. הדבר הזה ידוע ומפורסם בכל הארגונים ברחבי הארץ. גדולי ישראל נותנים את האות ויש היום מושג רחב של חברותות שבהם מתחילים ללמד את הגמרא. תורת ד' משיבת נפש. משיבה גם למקור".

 

ממה נובע הצמאון שלהם ללמוד?

הרב דירנפלד מסביר כי מתרחשת מסביב מציאות מעניינת. "ככל שהחושך מתרבה והנסיונות מתרבים לאו דווקא בציבור החילוני אלא גם בציבור החרדי, הרי שאותם אלו שצמאה נפשם מואסים בלב חפץ בדרך חייהם ומחפשים את האור. הם רואים שאותו מקום בו הם נמצאים לא מוביל אותם לכלום. אני כבר לא מדבר על האכזבות שהם חווים בחיים. הם מבינים שהתכלית היא לא כמו הברווזים להשתכשך במים. הם מחפשים מזון לנשמה".

 

האם הם אינם מושפעים מהתקשורת העויינת? הרי השכם והערב התקשורת מפמפמת נגד הדת וכל דבר שבקדושה, איך אפשר להישאר אדישים לכך? 

קבוצת החוזרים בתשובה שזכיתי להכיר התאכזבו לגמרי מהתקשורת עד כדי כך שאין להם כל אמון בתקשורת. הם יודעים שהכל שקר מהיסוד ולא רק בנושא החרדים. ממילא הם לא שומעים והדברים לא מעניינים אותם. אמרו לי כמה מהחוזרים בתשובה שככל שהתקשורת הייתה יותר עוינת כך הם הבינו שיש אמת במתרס השני.

 

[המודיע]