הכל קטן ליד זה

צחי ברוכים – מוסך ברוכים מצפה רמון: בגלל לימוד התורה, המח שלי היום מבין יותר ומסוגל להתמודד עם אתגרים בצורה קלה יותר יש לי ראש של תורה.

המשפחה שלי היא מהותיקות שבמצפה רמון אין אחד שלא מכיר את "השבט" שלנו – משפחת ברוכים. עד השחרור מהצבא גדלתי כמו כל נער חילוני ממוצע לא ידעתי מדי הרבה על תורה, הינו משפחה מסורתית שמרנו באופן בסיסי על כשרות ושבת, אבל את העומק הנפלא בתורה ובקיום המצוות לא הכרתי.

 

לאחר השירות הצבאי החלטתי להתמקצע בענף מכונאות הרכב. כדי להתפרנס בתקופת הלימודים הייתי עובד בלילות כנהג הסעות, היו לי נוסעים קבועים רבנים מבני ברק, שהיו באים למסור שיעורי תורה בישובי הדרום.

 

הנסיעות הארוכות בשעות הערב המאוחרות הובילו לשיחות נפש מעמיקות על משמעות החיים ותכלית האדם בעולם. נחשפתי לעומק שלא הכרתי, הרגשתי רצון עז להתקרב להקב"ה ולתורתו. באותם ימים עמדתי לפני נישואי לבחירת ליבי, בהחלטה משותפת החלטנו לנהל בית חרדי לכל דבר.

 

כיום אני לומד בכולל עד השעה אחת בצהרים, אז יש לי הפסקה קצרה בה אני יוצא למוסך לקבל מכוניות לתיקון,  אני לא מתקן באותה שעה, עלי לחזור לשעתיים נוספות של לימוד בכולל, לאחר מכן אוכל לטפל במכוניות אותם קיבלתי לתיקון.           

 

האם הלימוד בכולל לא פוגע בפרנסה?

ובכן, כולם יודעים שבבוקר אני לא זמין ובכל זאת לא חסרה לי פרנסה. כבן תורה ההתיחסות שלך למקצוע שונה ולדעתי הקליינטים אוהבים את זה. אני זוכר כל הזמן את השאלה אותה אשאל בבית דין של מעלה "נשאת ונתת באמונה" כלומר: האם היית ישר והגון בעסקיך?. אני גם רואה בעבודה שלי אלמנט של גמילות חסדים. אדם שגר מדרום לבאר שבע כמעט שאינו יכול להסתדר בלי מכונית, כך שגם אדם שאינו בעל יכולת כלכלית משופרת מחזיק במכונית, אני משתדל מאוד להתחשב במצבים כאלו. ומעל הכל אני זוכר שכסף הוא לא מטרה וערך בפני עצמו אלא רק כלי שיכול לעזור לי לחיות כבן תורה.

 

כיצד משפיעה התורה על חיי?

לא מזמן התחלתי ללמוד קורס מכונאות דרגה 2, יושבים שם אנשים שכל היום חיים עובדים ונושמים מכוניות, והנה אני שמקדיש לנושא רק שעות ספורות מדי יום – התלמיד המצטיין בקורס, אין לי ספק שזה כתוצאה ישירה של לימוד התורה, המח שלי היום מבין יותר ומסוגל להתמודד עם אתגרים בצורה קלה יותר יש לי ראש של תורה, הכל קטן ליד זה.