עוצמתם וגדלותם של גדולי ישראל

הרב ישראל פרידמן, עורך ׳מוסף שבת קודש׳ בעיתון יתד נאמן ומי שזוכה לקרבתו של מרן ראש הישיבה הרב אהרן שטיינמן שליט״א מספר לאתר ׳אחינו׳ על עוצמתם וגדולתם של גדולי ישראל.

  

כשאתה שומע על אנשים מפורסמים ומשפיעים יש מסביבם הילה של חשיבות, אבל ככל שמתקרבים אליהם ומתבוננים בהם מקרוב, ההילה מתפוגגת וההערכה פוחתת.

 

לעומת זאת כשמדובר בגדולי ישראל התחושה היא הפוכה ככל שתתקרב יותר כך ההערכה תגדל. אתה נחשף לעבודה אישית בתחום המוסר וההנהגה ומבין כמה שהם באמת גדולים. אני נמצא בקרבתו של  מרן ראש הישיבה הרב אהרן שטיינמן שליט"א, ואני בהחלט חושב  ומרגיש שאין באפשרותנו בכלל להבין את העוצמה בגדלותו ואישיותו.

 

על סוד כוחו כמנהיג אנסה לעמוד, למרות הקושי בדבר. מה גורם למאות אנשים מדי יום לבוא ולקבל את עצתו וברכתו? ומהיכן יש לו את הידע הנדרש להשיב לכל אחד מהפונים תשובה מתאימה? עליך להבין כי אין אצל מרן ראש הישיבה "אני" יש לו במערכת השיקולים רק "אתה" ו"הוא", אתה זה השואל, הוא זה הקב"ה, אבל "אני" לא קיים במערכת השיקולים. אנשים ידפקו על דלת העץ שבפתח ביתו בשעה שלוש לפנות בוקר, אך הוא לא מסכים להחליף לדלת פלדלת שתאפשר לו מעט שקט בשעות הקטנות של הלילה. כי אולי יבואו פעם עם מקרה דחוף, אולי תהיה אישה שעומדת ללדת וירצו בדחיפות לשאול בעצתו… כשאין לאדם את ה"אני" שלו הוא אינו פועל בכוחות של עצמו אלא מכוחם של כלל ישראל.

 

מהיכן הידע, הרי לכאורה הוא ספון כל היום בחדרו בין הספרים? אדם גדול בתורה, משול לצופה העומד על הר גבוה, שיש לו נקודת תצפית רחבה. כך גדולי ישראל הם כסולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה הוא אמנם חי בינינו ויודע את הנעשה, אך העבודה האישית שלו הביאה אותו לפסגות שמשם יש לו מבט רחב יותר מאשר לאנשים הרגילים.

קרה שהגיע אדם לשאול האם לעזוב מקום עבודה, כי מציעים לו במקום אחר מעמד יותר גבוה ותנאי שכר יותר משופרים. התשובה עבורו היתה אכן כדאי שיעזוב את מקום העבודה. למחרת הגיע המעביד להתייעץ האם לאשר לעובד לעזוב את מקום העבודה והתשובה היתה שלילית. נפגשו העובד והמעביד וכל אחד תשובתו בפיו והתפלאו.

באמת אין מקום להתפעלות כי כל אחד קיבל את התשובה המתאימה עבורו.

 

אין כאן ענין של לוגיקה או הגיון וידע אלא ביטוי לחכמה רוחנית רחבה מיני ים. ככל שאדם מתבטל לתורה ולעבודת המידות הוא נעשה כלי לקבל את התורה. אדם שכולו התבטלות לתורה, רק התורה מדברת מגרונו, זוהי הדרגה הגבוהה ביותר- דעת תורה!