מתי גרינפלד: אני בוגר ישיבה, לכן ההבנה שלי רחבה יותר

מתי גרינפלד- אברך כולל בשעות הבוקר, עורך ופרשן המדור הכלכלי של ״יתד נאמן״, בשעות אחר הצהרים. מספר לשלמה שטיין כתב אתר ״אחינו״ על דרכו כפרשן כלכלי.

מתי גרינפלד- אברך כולל בשעות הבוקר, עורך ופרשן המדור הכלכלי של "יתד נאמן", בשעות אחר הצהרים. מספר לשלמה שטיין כתב אתר "אחינו" על דרכו כפרשן כלכלי.

מאז ומעולם אהבתי לאחוז בעט. בבית הספר השתתפתי בתחרויות לכתיבת חיבורים, כשהיו צריכים לנסח ברכה או סתם מודעה זה היה מתפקידי. כך שבאופן טבעי כשבקשתי לפרנס את משפחתי, חיפשתי עבודה בתחום הכתיבה. התחלתי לעבוד ככתב ופרשן כלכלי עבור העיתון "יתד נאמן". למה דווקא בתחום הכלכלי? כי זה מה שהיו צריכים בעיתון באותו הזמן. האם יש לי רקע מקצועי בתחום? ובכן, אין לי שום תואר, ואני לא בוגר של שום קורס בכלכלה.

איך בכל זאת אני מצליח להבין ולפרשן תחום כה מורכב? השנים הרבות בהם למדתי בישיבה ובכולל, הם שהשפיעו על יכולות הלמידה שלי. אדם שלומד גמרא מפתח במשך השנים כישורים אוטודידקטים – יכולת למידה עצמית. הגמרא עוסקת במגוון כה רחב של נושאים, שאין לי ספק שדווקא אנשים שלמדו כלכלה בצורה מסודרת הם הרבה יותר מקובעים בהלך המחשבה שלהם, לעומת לומדי הגמרא, אופקי המחשבה שלהם הרבה יותר רחבים.

 

ראה את המשבר בענף הנדל"ן שהיום מאוד באופנה לדבר על זה. לדעתי חלק גדול מהמשבר נובע מצורת מחשבה של פקידי האוצר שהגבילו את עצמם לתזה מאוד מצומצמת. נפגשתי לא מזמן עם דוקטור לכלכלה, אמרתי לו:" אני לא דוקטור ולכן ההבנה שלי יותר רחבה".

 

כשאני מנתח אירועים ומגמות בתחום הכלכלה אני נעזר רבות בדברי חז"ל. יש היום בעולם שש או שבע תיאוריות עיקריות בכלכלה. התיאוריות שלי הם פרק "הזהב" ופרק "איזהו נשך" ממסכת "בבא מציעא". 

 

אתן לך דוגמא, אחת מהנחות היסוד בכלכלה הם ששוק אינו יכול להסתמך רק על הכוחות המקומיים כדי להצליח חייבים גם משקיעים חיצוניים, בלשון חז"ל: "אין הבור מתמלא מחולייתו", כלומר אם תרצה למלא את הבור רק מהחול שהוצאת כדי לחפור, לא תצליח למלא בחזרה את הבור למצבו הראשון. כך כל הכלכלה אינה יכולה להתבסס על קבוצה מוגבלת שקונים ומוכרים זה לזה.

 

זוהי רק דוגמא קטנה לחוכמה העצומה הטמונה בתורה הקדושה.

 

אני ממליץ לכל צעיר להתחבר ללימוד תורה, וכמובן ללמוד בישיבה זה הטוב ביותר וכך הוא ירוויח גם את העולם הזה וגם את העולם הבא.