בישיבה 'חיים' בכל שעות היממה

הרב ישראל ליוש- אחד מבכירי העוסקים בתחום סיוע לצעירים המתקרבים ליהדות, ומשמש כאחד מצוות החינוכי של ישיבת ״אהבת אהרון״ מסביר לצעירים למה כדאי לרוץ ללמוד בישיבה

אני מלווה צעירים רבים במסע הראשוני אל עולם התורה, במסגרת עבודתי בישיבה לבעלי תשובה "אהבת אהרון", והן בפעילותי בארגון 'אחינו' כל תלמיד בישיבה הוא עולם בפני עצמו, ולכל אחד סיפור חיים משלו. אולם ישנם לבטים והתמודדויות שחוזרים על עצמם ברוב המקרים, ולאלו אבקש להתייחס: תחילה אפנה במסר אל הנער המתלבט.

 

אתה שואל את עצמיך, הרי אני לומד כל ערב במדרשיה מארבע עד עשר בלילה, שש שעות ביממה, מה כבר יוסיף לי הלימוד בישיבה?

 

עליך לדעת, כי לימוד בישיבה הוא הרבה מעבר ללימוד בלבד. בישיבה אנו 'חיים' בכל שעות היממה, אנו לומדים איך לאכול, איך לישון, ולחיות בין חברים בדרכה של תורה. יש גם הבדל גדול בין אדם שומר תורה ומצוות לאדם 'לומד תורה'.

 

הכרתי אישית תלמידים שמספר שנים למדו תורה במסגרות שונות בשעות הערב, ואת השינוי הגדול באישיות הם עשו כשעברו לישיבה. לימוד תורה בישיבה הוא ברמה אחרת, אתה חי כל היום תורה: אתה בקשר עם רבנים, אברכים, וחברים שתחום העניין המרכזי שלהם הוא תורה כך שאתה רק עולה, עולה ועולה .

 

אבל זאת עליך לזכור, אין לעשות שום צעד ללא ברכת ההורים! אם אתה מאוד רוצה לעבור לישיבה אך הוריך מתנגדים, מה שעליך לעשות, כדי לשמור על רמה רוחנית גבוהה, היה קשור אל ישיבה:

 

תבוא לביקורים ולסופי שבוע, יהיה לך רב שתוכל להתייעץ איתו. במשך הזמן ההורים שלך יכירו גם הם את הישיבה, יצרו קשרים עם רבני הישיבה. הישיבה תעזור לך למצוא את הפתרון המתאים לך באשר להמשך לימודי הבגרות, ויחד עם ההורים תגיעו להבנה, מתי הגיע הזמן לישיבה.

 

אף להורים אבקש לפנות, כהורה אל הורה. אין ספק שכאשר הילד שלנו מחליט להפנות עורף לדרך החינוכית בה הוא גדל זה כואב לנו. כמי שפגש לא אחת בילדים שעשו שינוי בחיים, אני מעיד שמדובר בילדים עם עוצמה נפשית בלתי רגילה וכח רצון חזק במיוחד.

 

 כאן עלינו להפעיל שיקול דעת האם נעבוד בשיתוף פעולה עם הילד ונגיע איתו להבנה, או שיסחף לקיצוניות מסוכנת, או חלילה יפול לדיכאון. כאשר לנו כהורים, יש את האפשרות להתאים לו מסגרת שתקדם אותו, תוך התיחסות לצרכיו.

 

הורים אוהבים – שמחים לראות ילד בריא בנפשו, שמח ומתקדם בדרכו.