"אני חש געגועים לדף הגמרא ואני מעוניין לפרוש מכל עסקי ולצלול שוב אל תוך סוגיות הגמרא'

הטייקון של עולם התורה והחסד, ר' הערשי פרידמן מספר איך הגיע אל תחום העסקים שבו הוא מגלגל מיליארדים: 'אני חש ורואה באופן הברור ביותר כיצד מעשי הצדקה מביאים ברכה לעסקיי'. קטעים מתוך שיחה מרתקת לעיתון 'בקהילה'   ר' הערשי פרימן, אדם ללא עיטורי זהב, נטול פאר והדר, בלי כותרות גדולות; פשוט בהליכותיו, נחבא אל הכלים.קרא עוד...

הטייקון של עולם התורה והחסד, ר' הערשי פרידמן מספר איך הגיע אל תחום העסקים שבו הוא מגלגל מיליארדים: 'אני חש ורואה באופן הברור ביותר כיצד מעשי הצדקה מביאים ברכה לעסקיי'. קטעים מתוך שיחה מרתקת לעיתון 'בקהילה'

 

ר' הערשי פרימן, אדם ללא עיטורי זהב, נטול פאר והדר, בלי כותרות גדולות; פשוט בהליכותיו, נחבא אל הכלים.

 

אילולא ידענו, לא היינו חושדים באדם החביב והצנום, שהוא עומד בראש תאגיד של חברות עסקיות, המגלגל מחזור עסקאות במיליארדי דולרים קנדיים. לא היינו משערים שזה האיש שפורס את מצודתו מניו יורק עד מונטריאול, מלונדון עד בני ברק.

 

"מבחינתי", הוא אומר, "אני רק נושא בתפקיד. עלי הוטל תפקיד לסייע לעולם התורה ולסייע לנזקקים. וכדי לממש את תפקידי קיבלתי כלים. לך תפקיד משלך, להוא תפקיד משלו וכל אדם ראוי לכבוד שווה אם רק ימלא את תפקידו כראוי". אם תרצו, זוהי תמצית השקפתו של האיש על החיים בכלל ועל חייו בפרט.

 

התפקיד המרכזי שר' הערשי נטל על עצמו בשנים האחרונות, הוא הצלת עולם התורה. כך, במילים פשוטות וחותכות, הוא מציג זאת. "עולם התורה", הוא מטעים, "נאבק היום על חייו. המשבר הכלכלי בארה"ב מחמיר והולך, ועולם התורה זוכה לפחות ופחות תמיכה". בחזית האש שבין המיתון הכלכלי לעולם התורה, פרידמן הוא הגנרל. או בעצם מדובר בצבא של איש אחד, הוא המפקד, והוא הצבא הפקודים הערוך לקרב, והוא מוזעק לסייע בכל מקום שבו הדבר נדרש.

 

"לא פעם", הוא מוסיף, "אני חש געגועים לדף הגמרא ואני מעוניין לפרוש מכל עסקי ולצלול שוב אל תוך סוגיות הגמרא. אני מעונין לשבת וללמוד לשארית חיי. אך גדולי ישראל אינם מאפשרים לי. פעמים מספר התייעצתי עם כמה מהם ואפילו ביקשתי לפרוש ולחזור לספרים. תשובתם הייתה חד משמעית: תפקידך להמשיך לעבוד ולהחזיק את כלל ישראל. זה ייעודך. אתה תעבוד ותאפשר לאחרים לשבת וללמוד".

 

ברוך ה' לא נפגענו

התפקיד הזה, להחזיק עוסקי תורה, הוא תפקיד שדומה והוטל על שכמו של הערשי כבר בהיותו נער. עוד בהיותו עול ימים נפגע אביו ולקה בשיתוק. הערשי נאלץ ליטול על כתפיו הצעירות את עול פרנסת הבית. מאז הוא גדל וגדל וה' הצליח את דרכו בממדים אדירים הנרתמים, כאמור, לעזרת התורה ולומדיה.

 

 

האם גם עסקיך  נפגעו במשבר?

"אי אפשר לומר שכלל לא הושפענו, אבל בקנדה המשבר פגע פחות. אנו גם עוסקים במגוון תחומים, כך שגם אם תחום אחד נחלש, התחום האחר מפצה על כך. אנו נוקטים בעצת חכמינו ז"ל, לשלש את ההשקעות ולפזרן על פני תחומים מגוונים. אנו ברוך ה', לא נפגענו.

 

"צריך להוסיף", אומר ר' הערשי, "את זה אני אומר די בהתפעלות, שישראל לא נפגעה מהמשבר. ארץ ישראל היא עולם בפני עצמו… כשבכל העולם יש משבר, כאן דווקא לא".

 

ר' הערשי מפתיע וממליץ לכל מי שרוצה להצליח – להשקיע בארץ. "יש כאן תופעה מופלאה. הנדל"ן כאן עולה כל הזמן בעוד שבכל העולם הוא מתמוטט. כל השקעת נדל"ן שלנו בארץ, הצליחה מעל למשוער. יש לכך סיבות שניתן להסבירן במונחים כלכליים, אך ברור לי שיש לכך גם היבט רוחני. השכינה שורה על ארץ ישראל ויש עליה השגחה מיוחדת".

 

פרידמן, אין צורך להזכיר שוב, יוצא ובא בבתיהם של גדולי ישראל, בארץ. לעיתים הוא מגיע לביקור בזק פה רק כדי לבקר בביתם ולשוב לקנדה. "אני מגיע לפעמים לביתם של גדולי ישראל, רק כדי להטעין מצברים", הוא אומר. "באלול השנה, הגעתי לארץ ליום אחד, רק כדי לבקר בביתם של מרנן הגרי"ש אלישיב, הגר"ש וואזנר, הגראי"ל שטיינמן, הגר"ח קנייבסקי ורבי דוד אבוחצירה בנהריה.

 

אתה נוהג להתייעץ איתם גם בענייני עסקיך הפרטיים?

"עם כל אחד מהגדולים שהזכרתי אני מתייעץ בנושא מסויים", סותם ר' הערשי.

 

תרמו למען עצמכם

עסקיו של ר' הערשי בארץ ובעולם מסועפים. לא פחות מכך מסועפים עסקי הנדבנות שלו בפרויקטים רבים של תורה וחסד. כיצד הוא מחליט במה ובמי לתמוך, אנו מתעניינים.

 

"עקרונית, אני מנסה לתמוך בכלל ישראל ולא להצטמצם בחוג זה או אחר. אני עצמי התחנכתי ב'חיידר של חסידי סאטמר ואני לומד ספרי חסידות. מצד שני, בבחרותי למדתי בישיבה הליטאית 'נר ישראל' בבולטימור ואת דרך הלימוד שלי קיבלתי שם. אני שילוב של קצוות שונים ולכן גם חש קרוב לכל חוג וחוג. עובדה זאת באה לידי ביטוי בהשקעותי בתורה וחסד. "השבוע החולף שבו שהיתי בארץ הוא הוכחה מצוינת לכך. תחילה השתתפתי בחנוכת הבית לישיבה ספרדית בטבריה. בלילה השני לשהותי השתתפתי במעמד שהוקדש להוצאתו לאור של ש"ס ירושלמי. לאחר מכן נטלתי חלק באירוע של ארגון 'שערי הוראה' המפיץ ומחזק את לימוד הלכות 'שולחן-ערוך הרב' בצד לימוד 'משנה ברורה'. ואילו ביום שישי השתתפתי בשמחת הכנסת ספר תורה לקהילה דתית לאומית בפתח תקווה. זה משקף את השאיפה שלי לסייע לכל אחד ולכל חוג, ללא הבחנה".

 

הגיוון שעליו מדבר הערשי בא לידי ביטוי גם בעובדה שהוא משלב עזרה למוסדות תורה עם עזרה לגופים העוסקים בחסד. "כך הבנתי מגדולי ישראל שעליי לנהוג", הוא אומר. כאן הוא גם מסלק את אחת התמיהות שעשויות לעלות במפגש איתו: מחד גיסא, ר' הערשי הוא אדם צנוע בעליל, שאינו חש נוח עם חשיפה אישית ועם פרסום פעולותיו. מאידך גיסא, הוא בכל זאת משתף פעולה עם אירועים המוניים בעלי מוטיב ראוותני והמלווים מסעות פרסום רחבי היקף.

 

"כפי שקיבלתי מגדולי ישראל", הוא שב על אותו מטבע לשון, "שומא על אדם, מצד אחד, לנהוג באופן של 'הצנע לכת' ולתת 'מתן בסתר'. עם זאת, לפעמים הוא נדרש לעשות ולתת בפרהסיה דווקא, כדי לעודד אחרים לנהוג כמותו". ובכל זאת, אנו חוזרים לנושא הקודם ומתעקשים, הרי אי אפשר לעזור לכולם, ומוכרחים ליצור סדר עדיפויות. "נכון. חייבים לבחון ולהחליט במה להשקיע. אי אפשר, לצערי, להקיף, הכול ואני פועל על פי העדפות שלא תמיד אני בעצמי יודע להסביר אותן. יש פרויקטים ומוסדות שאני חש צורך עז להשקיע בהם. אך גם אם בזמן ההשקעה לא הבנתי מדוע אני נמשך אליה, מאוחר יותר רואים את פירות ההשקעה ואז מבינים שאכן כדאי היה להשקיע בפרויקטים אלה. "הנה, לדוגמה, הישיבה בטבריה. כשהתחלתי להשקיע בה היא עוד לא הייתה מפורסמת. אנשים קרובים אלי אף הביעו תמיהה על נכונותי להשקיע בה. אבל כעת, אחרי שביקרתי בישיבה אני בהחלט מבין את הייחוד שלה. גם אותם מקורבים אלי אמרו לי: התברר למפרע שצדקת…".

 

אתה משתמש כל העת במונח 'השקעה' במקום 'תרומה'. האומנם אתה רואה את תרומותיך כהשקעות שעתידות להניב תשואות?

"ממש כך. לא מזמן התבקשתי על ידי אחד מגדולי ישראל לתרום למוסד השרוי בקשיים. נעניתי, כמובן, לבקשתו. אבל עוד קודם לכן פנה אלי אותו גדול ושאל: 'אמור לי את האמת, האם אתה חש שהנך נותן למוסד הזה?' השבתי לו שבדיוק להיפך, אני חש מקבל ולא נותן. על כך אמר לי הגדול בקורת רוח: 'לתשובה הזאת ציפיתי'… "אני אומר זאת ללא מליצה. התמיכה הכספית במוסדות תורה וחסד הינה השקעה הנושאת פירות. היא, כמובן, נושאת פירות לעולם הבא, אך לא רק. גם כאן, בעולם הזה, אני חש ורואה באופן הברור ביותר כיצד מעשי הצדקה מביאים ברכה לעסקיי. אני אומר זאת לחבריי אנשי העסקים. 'אם אינכם תורמים למען הזולת', אני אומר להם, 'תרמו למען עצמכם!".

 

אולי בזכות הסבא

ובכל אופן, אנו מציינים, בין שלל ה'השקעות שלו בולטת במיוחד פעילותו הפילנטרופית בעולם הספר, וספרי יסוד רבים ומפוארים הודפסו ב'מהדורת פריעדמאן'. מה עומד מאחורי הענין? "אכן, זה משהו שהתפתח עם השנים, באופן לא מכוון. במהדורת השולחן ערוך תמכתי פרויקט משותף ומפואר לתועלת כלל ישראל. ואכן, שיתוף הפעולה הוליד את הפרויקט הגדול, שאחריו באו עוד רבים.

 

"אבל רק לאחרונה גילינו במשפחתנו גילוי מרתק השופך אור נוסף על הנושא: אחי גילה שורה של ספרים שהודפסו עוד במזרח אירופה ואשר כולם נתרמו על ידי סבי ז"ל, רבי פינחס אליעזר פריעדמאן. התברר לנו שהוא גם היה תומך תורה גדול אשר היה מעורב רבות בהוצאת ספרים תורניים. כך שיש כאן בבחינת 'שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמרו לך'. זה כנראה ענין תורשתי… מי יודע, אולי בזכות הסבא זכיתי גם אני לתמוך בהוצאתם לאור של ספרי קודש רבים".

 

בנוסף על תמיכתו במוסדות תורה וחסד, ר' הערשי – כך מתברר – מוכן תמיד להעניק עצה טובה ולסייע לאנשים בתחילת דרכם בעולם המסחר. "לא פעם", הוא אומר, "מגיעים אלי אנשים המבקשים סיוע בעסק שהם רוצים להקים. אני מעניק להם 'הלוואה' שלא על מנת להחזיר, אבל לא פחות חשוב מכך, אני משיא להם עצה טובה. אני בוחן איתם יחד את מידת סיכוייהם בתחום שאליו הם מבקשים להיכנס. לפעמים אני ממליץ לבא אלי להניח ידו מהתחום שהוא מעוניין לעסוק בו. ולפעמים, כמובן, בדיוק להיפך: אני ממריץ ומעודד ואף מסייע".

 

על רגל אחת מהו סוד ההצלחה שלך?   

כשאני מגיע לגדולי ישראל להתייעץ ולהתברך מפיהם, אני מבקש תמיד ברכה אחת עיקרית: שיזכני הקב"ה לקבל החלטות נכונות. זה סוד ההצלחה: לזכות להחלטה הנכונה בזמן הנכון. ובשביל זה צריך סייעתא דשמיא".

 


 

הכול החל בטרגדיה

 

ר' חיים הערש פרידמן, נולד בעיר מונטריאול לאביו, ר' ישראל דוד. אביו ואמו ניצלו בעור שיניהם מהשואה האיומה והיגרו לקנדה. במונטריאול היה אביו לאחד מאנשי העסקים הבולטים בעיר. אך בהיות הערש כבן 10 בלבד, נפגע אביו בתאונה קשה וכתוצאה מכך לקה בשיתוק חמור. הערש למד בתלמוד תורה סאטמר במונטריאל, ואחר כך בישיבת 'נר ישראל' בבולטימור ובישיבת 'תפארת שרגא' במונסי.

 

עוד בהיותו צעיר לימים נכנס לתחום העסקים. "חזרתי (בשנת תשכ"ז) מארה"ב לקנדה, כדי לסייע לאימי להמשיך בניהול העסק המשפחתי. המטרה העיקרית שלי הייתה לאפשר לשני אחיי הצעירים ממני ללמוד בישיבה גם כן".

 

העסק המשפחתי שגשג והתפתח ומתחום הפלסטיקה הרחיב ר' הערשי את עסקי המשפחה לתחומים נוספים, בהם דפוס, מתן שירותים ונדל"ן. היום תאגיד עסקיו הוא מהגדולים בכל קנדה. עם הזמן נעשה פרידמן משקיע בינלאומי והוא אף משקיע בעסקים בישראל, בעיקר בתחום הנדל"ן. בין היתר בנה פרויקט גדול בבית שמש. כמו כן הוא מעורב במספר רב של פרויקטים בתחום הבנייה, בתל אביב ובירושלים.

 

מצעירותו נודע ר' הערשי כנדבן בולט והוא מחזיק מוסדות תורה רבים בקנדה, ארה"ב וישראל. גם ב'נדל"ן תורני' מתבלט ר' הערשי. בין השאר תרם את בניין 'מיר פרידמן' לישיבת מיר הירושלמית, את קמפוס ישיבת 'אור ישראל' בשכונת גני הדר בפתח תקווה, את בניין ת"ת תשב"ר החדש, את בניין ישיבת 'בית מדרש עליון'. אך יותר מכל התפרסם שמו של ר' הערשי פרידמן בזכות הוצאות הספרים הנושאים את שמו ('מהדורת פריעדמאן'): שולחן ערוך, ש"ס בבלי, ש"ס ירושלמי, מדרשי חכמים וספרים רבים נוספים.