מה יש למנכ"ל איקאה-ישראל לומר?

״מעולם לא היה לנו פיתוי לפתוח בשבת״ שלומי גבאי מנהל איקאה-ישראל. ,״למרות שלא הרחק מאיתנו קיימים מרכזים הפתוחים בשבת, לנו מעולם לא היה פיתוי לפתוח בשבת. מהיום הראשון ידענו שאנחנו עומדים להקפיד על כך״.

"מעולם לא היה לנו פיתוי לפתוח בשבת" כך אומר שלומי גבאי מנהל איקאה-ישראל.

 

"בבית הכנסת במקום השארתי את הטלית והתפילין שלי, עכשיו אני לא יודע מה עלה בגורלם" —אחרי שהסניף הנתנייתי של איקאה היה למאכולת אש, מבכה שלומי גבאי מנהל איקאה-ישראל, את המקום שהיה ביתו השני —בשיחה לעיתון 'בקהילה' הוא מספר על צמיחתו משכונת הקטמונים בירושלים דרך מדרג התפקידים עד לכהונתו כבכיר ענק הריהוט של ישראל —על דרכו לצמרת, שיטתו הניהולית, יחסיו עם עובדיו ועל האמונה ושמירת השבת שהוא בטוח כי הצילה מפגיעות בנפש.

 

את ריח הספות השרופות של איקאה ניתן להריח עוד ממרחקים, כמה קילומטרים לפני הכניסה לצומת פולג. גם הממטרים הכבדים של הימים האחרונים אינם יכולים למחות את ריח הפיח הכבד. מלמעלה, מעל הגשר של הצומת, ניתן לראות את הקירות הכחולים של המבנה שהיה פעם חנות הדגל של רהיטי שבדיה בישראל, עומדים עדיין גאים ואותיות צהובות תלויות עליהם. אבל בתווך פעור בור אפל ושחור, גג אפור שקיבל צורות מפלצתיות ומתחתיו גרוטאות שחורות ומפויחות.

 

עתה האזור כולו מוקף ביריעות ובסרטי גידור משטרתיים המונעים כניסה אל המקום.

 

"זה היה הבית שלי אחת עשרה שנים", אומר שלומי גבאי, המנכ"ל, "כאן גדלתי. אני צמחתי יחד עם המקום הזה. הכרתי כאן כל פינה וכל עמדה. מעבר לענין המקצועי זה היה הבית שלי מכל היבט, מההיבט הרגשי וגם החברתי. ועכשיו הכל עלה באש".

 

עד הרגע גבאי אינו מעכל את שקרה. בפעם האחרונה ראה את החנות פורחת ושוקקת לקוחות ושתי יממות אחר כך היתה החנות כולה למאכולת אש כשהוא ראה את המקום המפוחם בפעם הראשונה הוא בכה. "קשה לעכל את זה. כשראינו אני והעובדים את ערימת הברזל שנשארה מהחנות, הלב כאב ובכינו. אך מהר מאד התעשתנו, אין זמן לאבל. יש כל כך הרבה בעיות דחופות שיש לטפל בהן שאין זמן לחשוב".

 

בזכות שמירת השבת

גבאי כואב את האובדן אבל על דבר אחד הוא שמח: שלא היו פגיעות בנפש. "מי שמסתכל מה קרה כאן רואה איך הגג התמוטט פנימה וגרם להרס כבד בכל החנות. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה לו החנות היתה פועלת ועמוסה בקונים. אני אמרתי שללא ספק זה בזכות שמירת השבת של איקאה. העובדה שאנחנו ארגון שומר שבת כמו העובדה שאנחנו ארגון שטרח להשקיע רבות כדי להכשיר למהדרין את כל חלקיו ואת כל צדדיו, כשאנו מקפידים הקפדה יתירה על זה, אני רואה בכך את ההשגחה העליונה שלנו באירוע הקשה הזה שלמרות האסון הבלתי נתפס לא היו פגיעות בנפש.

 

"למעשה", הוא מוסיף,"למרות שלא הרחק מאיתנו קיימים מרכזים הפתוחים בשבת, לנו מעולם לא היה פיתוי לפתוח בשבת. מהיום הראשון ידענו שאנחנו עומדים להקפיד על כך".

 

איקאה היא בבעלות משותפת גם של איש העסקים החרדי ר' שלום פישר, וגם הוא אמר בדבריו, "שוב אני נוכח כי יותר מאשר אנו שומרים על השבת, השבת שומרת עלינו. אין לי שום ספק כי בזכות שמירת השבת ללא פשרות נמנע פגיעה בנפש".

 

ואכן איקאה, לא רק הצטיינה בשמירת שבת, ובכך שהמסעדות שבתחומה הינן כשרות למהדרין. החנות היא מהמרכזים המסחריים הראשונים בהם הוקם בית כנסת בתוך החנות. גבאי עצמו גם מאמין שהאמונה היא שהובילה להצלחתו, הוא שהיה מעורב בהקמת בית הכנסת ושבעצמו גם נהג להתפלל שם כל יום.

 

"אנחנו חיים במדינה יהודית, אנחנו יהודים והיה טבעי בעינינו שאם אנחנו מספקים ללקוח את כל מה שהוא זקוק לו בסטנדרטים הגבוהים ביותר עלינו גם לבנות במקום בית כנסת נאה ומכובד. אני גאה בכך שבית הכנסת היה פעיל ופעלו בו מניינים מבוקר עד ערב ואנשים רבים השתתפו בתפילות בו. גם אני נהגתי להתפלל בו".

 

"עכשיו לאחר השריפה אני לא יודע מה עלה בגורל בית הכנסת, הוא מצוי באזור מסוכן שאי אפשר להתקרב אליו. שם בבית הכנסת היו מונחים הטלית ותפילין שלי אותם הייתי מניח כל בוקר. עכשיו הכל עלה באש ואין לי מושג מה קרה שם, אני לא יודע מה קרה לספרי הקודש, אני לא יודע מה עלה בגורל הטלית ותפילין שלי, אני מקווה שהם לא ניזוקו".

 

אתה מגיע מבית שומר מסורת?

"אני מגיע ממשפחת רבנים שמוצאה מעירק. אני גדלתי בקטמונים בירושלים בשכונה שומרת מסורת. אבי, יעקב, היה הדמות שהכי השפיעה עלי בחיי. הוא לימד אותי מה חשוב ומה לא חשוב בחיים. כיצד ראוי להתייחס לכל אדם ואדם בכבוד, איך לכבד את האמונה והמסורת של כל אדם, הוא לימד אותי מהו סולם ערכים נכון, את החשיבות של מצוות ואהבת לרעך כמוך, את החשיבות של ערכים. אני יכול לומר שהפילוסופיה הניהולית שלי המציבה את הלקוח והעובד במרכז תשומת הלב של הארגון עוצבה בהשראתו. הגישה שלי עד היום היא לראות בעובדים שותפים וחברים לדרך בארגון. אנו דאגנו להם ונמשיך לדאוג להם גם עתה בזמנים הקשים של היום, אני קודם כל חושב עליהם".

 

צמחתי מלמטה

גבאי הוא אדם שצמח מלמטה, הכי למטה שאפשר. הוא גדל כאמור בשכונה הירושלמית קטמונים, אחר כך עבד כאיש שיווק בתחום הריהוט. את צמיחתו האיטית מעלה הוא החל כמנהל חנות ברשת הריהוט ביתילי ובה כיהן כעשר שנים.

 

כאשר הוקמה החנות הראשונה של איקאה בישראל הוא הצטרף אליה ומונה כמנהל תחום הרהיטים בחנות החדשה. הוא ליווה את איקאה כמעט מיומה הראשון בישראל. והיה שותף בצוות ההקמה של החנות החדשה.

 

אך הזינוק לכס המנכ"לות של חנות הענק אירעה די במפתיע: שבועיים אחרי הפתיחה הגיעו לבקר ראשי רשת איקאה, בני משפחת מקפרד משבדיה, בחנות. מנהל מחלקת הריהוט במקום, גבאי העביר להם סיור בממלכתו הפרטית והללו נדהמו משליטתו והבנתו הרבה ברזי שוק הרהיטים הישראלי והם המליצו עליו כמנהל מגוון המוצרים בסניף. הוא אכן קודם מיד בהמלצתם הישירה והוא זה שהיה אחראי לבחירה ולתמחור המוצרים, הנמכרים בישראל מתוך המגוון העולמי.

 

במהלך הזמן מונה למנכ"ל חברת איקאה ישראל ואף קיבל אופציות בחברה והיה למחזיק באחוזים בודדים וכן במניות השלוחה הישראלית.

 

"לכן", אומר גבאי, "אני מבין היטב את נפש העובדים, אני צמחתי מלמטה. הכי למטה שאפשר וכיהנתי בכל מדרג התפקידים עד לכס המנכ"לות".

 

עד היום שומר גבאי על קשר מיוחד עם הבעלים וקיים ביניהם ערוץ ישיר. כמו כן הוא מצוי בקשר ישיר עם השותפים בסניף, מתיו ברונפמן ור' שלום פישר. לא מזמן, לפני כשנתיים, הוא מכר את אחזקותיו בשלוחה הישראלית לברונפמן-פישר. כאשר נודע לו על השריפה ועל ממדי ההרס של החנות הוא מיהר לעדכן את ראשי החברה בשבדיה ואת הבעלים האחרים של הסניף, גם כן.

 

"מהרגע הראשון ששמעו על האסון קיבלתי מהם רק תמיכה ועידוד, לא היתה ביקורת על מה שקרה. הם ידעו שעשינו הכל כדי שלא יקרה אסון כזה, ולהפך, הציעו כל עזרה לה אנו, כארגון, זקוקים לו. הם תומכים בנו עד הרגע בכל ענין".

 

מיומו הראשון זכה גבאי לאמונם המיוחד של הבעלים והוא גם מי שמונה להוביל את פתיחת החנות החדשה בראשון לציון.

 

אתה עדין זוכר את הימים הראשונים בימי כניסתכם לארץ? הופתעת מההצלחה? מהאופן בו עיצוב צפון אירופאי קריר כאן במזרח התיכון?

"לא הופתעתי, אני ידעתי שאיקאה תהיה הצלחה גדולה. מניסיוני גם הישראלים מחפשים סטנדרטים גבוהים של איכות ועיצוב במחירים סבירים. אנחנו מאמינים בשירות הלקוח ברמה הגבוהה ביותר והדבר הוכיח את עצמו. עד שבאנו שלטו כאן בארץ שני שווקים: שוק של ריהוט באיכות לא גבוהה במחיר נמוך או ריהוט ברמת איכות ועיצוב גבוהה במחירים גבוהים. אנחנו שילבנו והצענו ריהוט ואבזור ביתי ברמה גבוהה ביותר הן מההיבט של איכות המוצר, בהיבט של רמת העיצוב והן בהיבט של רמת השירות, אך במחירים סבירים. כאן טמונה הצלחה של איקאה. נתניה הייתה הצלחה, ברוך השם, כך גם החנות בראשון לציון ואנו שוקדים כעת על תכנית להקמת סניף נוסף בנשר שבאזור חיפה".

 

אתה ירושלמי, ומירושלים התעלמת?

"הסניף בראשון לציון מוקם גם מתוך מחשבה על הירושלמים. היום, עם הכביש החדש 431 המחבר את כביש מס' 1 לראשון לציון ניתן להגיע לראשון מירושלים בכחצי שעה. זה קרוב במונחים של מיקום סניפים ולפי מה שאני רואה הירושלמים באמת באים. עכשיו אולי גם זה לא מקרה יש ללקוחות מקום חילופי להגיע. איקאה, לפחות ב'ראשון', פועלת כרגיל ואף תגברנו את המקום. חלק מעובדי הסניף בנתניה יעברו לשם".

 

מה יהיה עם שאר העובדים, אלו שלא יכולים להשתלב בסניף ב'ראשון'?

"העובדים זה הדבר הראשון שמדיר שינה מעיני. זה מורכב מאד ולא פשוט. מדובר באנשים יקרים מאד שהובילו את המותג להיכן שהוא נמצא. אנחנו נדאג לכל אחד מהם כי אנחנו איתם, הם אלה שאחראים להצלחה שלנו ואנחנו איתם גם בזמנים הקשים".

 

בחנות בנתניה מועסקים כ-800 עובדים. וגבאי כבר התחייב לשלם משכורות החודש כרגיל כולל בונוס בסך 4 מליון שקל. אחד הדברים הראשונים שביקש גבאי מהכבאים הוא להיכנס ולהציל את השרתים שהיו בחנות. "השרת הראשון שהוצאנו היה של נתוני כח האדם כדי שנוכל לשלם משכורות בזמן. כל העובדים קיבלו אתמול שיחת טלפון אישית עם הסברים על המצב".

 

האם תאלצו לפטר עובדים?

"חשוב לי לתת לעובדים הרגשה שיש אופק ורוד שלא להתייאש ושאנו איתם. מה נעשה בדיוק אינו ברור עדיין. אנו כבר פועלים ובמרץ כדי לשקם את החנות ולהחזיר אותה לפעילות במהירות האפשרית. בעזרת ה' אני יכול לומר שתוך שנה הסניף שוב יהיה פתוח ויפעל כרגיל. אנחנו נעשה מקום שאף יעלה על קודמו, מקום משודרג מהמשוכללות והיפות ביותר. אשר ייתן בעזרת השם, שירות אף טוב יותר ממה שהכרנו.