למה בכתה האמא על היום שלא יחזור לעולם

הרב נועם רדעי מספר לאתר ׳אחינו׳ על הסיפור ששינה את חיי התלמיד

הרב נועם רדעי מספר לאתר 'אחינו' על הסיפור ששינה את חיי התלמיד

 

בלכתי ברחוב ניגש אלי בחור . הוא אמר לי :"אתה הצלת את חיי". לא הבנתי מהי ההצלה המדוברת. עוד בטרם פתחתי את פי לשאול, הוא ענה: "קוראים לי שלומי, בהיותי צעיר התלבטתי אם להיכנס ללמוד בישיבה או לא, באותה תקופה פגשתי אותך וסיפרת לי סיפור, הסיפור ששינה את חיי עדיין חרות על לוח ליבי.

 

וכך היה הסיפור:

 

זה היה לפני כמאה שנה, מאירקה ילד חמד השתובב לו בין שבילי העיירה.  ואמו, שכה דאגה לבנה, החליטה את כל תכשיטיה למכור, ובלבד שיהא מנין לשלם למלמד שיבוא במיוחד ללמד את בנה. אמרה ועשתה. הכסף מוכן ומזומן, אך באופק לא נראתה דמותו של המלמד.

 

היה זה אחרי פסח, עבר יום, עברו יומיים מאירקה  שנהנה לו מהחופש הזמני, עד לבוא המלמד, נכנס לביתו לאחר שנהנה לשחק בחוץ, אך לא האמין למשמע אוזניו, אמא בוכה! הוא מיהר אליה בדאגה "אמא, למה את בוכה , מה קרה?"

 

ואמא עונה: "הצער והדמעות הם על כך שאתה, מאירקה לא לומד עדיין", מאירקה לא מבין "הרי עוד יום או יומיים, לאחר שהפשרת השלגים תסתיים, יתאפשר למלמד לבוא ללמוד איתי".

 

אבל אמא עדין עצובה כי יום שלם ללא לימוד תורה זה ה-מ-ו-ן, זה יותר מידי, יום שחלף, לא יחזור".

 

"אתה מבין", כך שלומי, "הרגע הזה שבו חדרה לתודעתי ההבנה שיום בלי לימוד תורה זה יותר מידי שעות ריקות, הבנתי שאני חייב, אני חייב לתת לעצמי ימים מלאים, ימים גדושים, ימים של תורה.

 

העצב של אמא של מאירקה יהיה העצב שלי, אם  אתן לימים לחלוף בלי לתת להם משמעות אמיתית, ניצחית".

 

"לימים", סיפרת אז, "כשגדל מאירקה והפך להיות רב העיר לובלין, זכר את שאמרה לו אימו אודות חשיבותו של יום מלא בלימוד תורה ויזם עבור כלל ישראל את רעיון הדף היומי …"

 

וידעתי, גם אני רוצה ללמוד תורה, יום יום.