לימוד תורה עם כל דורש

רבבות הפגינו נגד מלחמת לבנון, העיתונים שיסו נגדה, הפוליטיקאים התלהמו. אם הם ידעו, האם היה אכפת להם מה שיסוי זה עושה לחיילים הנלחמים?

רבבות הפגינו נגד מלחמת לבנון, העיתונים שיסו נגדה, הפוליטיקאים התלהמו. אם הם ידעו, האם היה אכפת להם מה שיסוי זה עושה לחיילים הנלחמים?

 

ליוסף אברהמי זה עשה דבר אחד. יום לאחר השחרור הוא עזב את הארץ. התחיל את טיולו בקנדה והטיל עוגן בלוס אנג'לס. עבד בעבודות מזדמנות, גרר מכוניות ומכר אופניים, היה זבן בחנות משקאות ושוטט בחופים למכור פחיות בירה צוננות. בכסף מימן את לימודיו בקולג', השלב הטרום אוניברסיטאי, במגמת רפואה. סיים שנתיים בציונים מעולים וביקש להמשיך באוניברסיטה. שכר הלימוד הנדרש היה מעבר ליכולתו. שמונה עשר אלף דולרים, מלבד דמי דיור וכלכלה. מה אפשרות העומדת בפניו? שמע שבמקסיקו יוקר החיים נמוך ושכר הלימוד זול, ויש שם אוניברסיטה ברמה גבוהה, שלוחה של אוניברסיטת קליפורניה. קם ונסע.

 

הלימודים היו מעניינים. מכירורגיה ועד יישור שיניים לילדים. את ההתמחות עשה בבית חולים במקסיקו, ושקל את המשך דרכו. כבר התערה במדינה, וליהג בשפתה, רכש את המטליות, והוצע לו לפתוח שם קליניקה.

 

החברים הישראליים שלו איבדו את זהותם הישראלית ולקהילה היהודית לא התחברו. נותרו קרחים מכאן ומכאן. החליט שהוא חייב לחזור ארצה. עבר קורס הכנה למבחני רישוי מטעם משרד הבריאות, ותוארו אושר. התחיל לעבוד כשכיר במרפאת שיניים בבני ברק. לראשונה נחשף לעולם החרדי. לא שזה שינה לגביו, לכולם אותן שיניים. אבל כשנכנס בן ישיבה ומבקש שהסייעת תצא, זה מעצבן. רופא אינו מעסיק אותה סתם, לא משלם לה משכורת בחינם. הוא זקוק לה לטובת המטופל, כדי שיוכל להתרכז בטיפול. לא הבין מדוע זה מפריע, חלוק ארוך. אבל אז זה היה מוזר. היה בן ישיבה שבין לבין הסביר לו כמה נפלא להיות דתי, כמה זה תורם לאדם, מרומם אותו משנה אותו.

 

"תבין, איני רוצה להשתנות", ענה לו.

 

לטיפול הבא הביא ספר "מסילת ישרים", במתנה. תעיין בו, ותבין על מה אני מדבר. יוסף הודה לו, והניח את הספר בחדר ההמתנה. מי שרוצה, שיעביר בו את הזמן. המטופל הגיע שוב, וכשראה שיוסף עדיין אינו חובש כיפה, פרץ בבכי. "זה היה מביך", מודה יוסף. "זן של אנשים מעולם אחר. לא הבנתי אותם וגם לא ניסיתי".

 

לילה אחד, בשתיים אחר חצות, חזר ממסיבה על אופנועו. בנס, הסתיימה התאונה בפריצת דיסק בחוט השדרה. אבל עבורו, זה איים בסוף הקריירה. רופא שיניים עובר בתכיפות ממצב עמידה למצב ישיבה. רוכן, מזדקף ומסתובב. בפריצת דיסק, כל שינוי תנוחה מסב כאבים איומים, בלתי נשלטים.

 

ביקשו לנתחו. כרופא, סירב החליט להתרפא באופן טבעי, בתרגילי יוגה, בתזונה עתירת סידן. לקח בתדירות כדורים חזקים נגד כאבים. לא אחת התפתל מייסורים לנגד עיניהם המשתאות של המטופלים. לא היתה לו ברירה, היה עליו להפסיק את עבודתו במרפאה.

 

הטיפול העצמי בפריצת הדיסק החל לתת את אותותיו. יכול היה ללכת, לנוע, להסתובב, רק לא לעבור ממצב עמידה לישיבה. זה גבה ממנו עשר דקות של התפתלות מכאבים. החליט להפיק תועלת ממצבו ולהתמחות בכירורגיית הפה והלסת. את הניתוחים עורכים בעמידה רצופה. התמחה במשך שנה בבית החולים ברזילי באשקלון, ועבר לעבוד בתחום זה בבית החולים איכילוב בתל אביב. פתח מרפאה ברחוב יהושע בן נון, שכר שם דירה והשקיע עצמו בעבודה.

 

ובין ביתו למרפאה שכן כולל אברכים. לא היה שם אליו לב, לולא השלט הגדול: "לימוד תורה עם כל דורש". מבעד לחלון הפתוח ראה את האברכים שוקדים על תלמודם, קולם ברקע קול לימוד ערב וקול התנצחויות וויכוחים. עורר סקרנות: מה הם לומדים? עבור מה מקדישים בחורי צעירים את חייהם? והמחשבה הבאה, המתבקשת: "עבור מה מקדיש אני את חיי? מה דרכי שלי בחיים? והתשובה המדכדכת, המודחקת: אין לי שום כיוון. חי את הרגע, חווה את ההווה. עובד, מבלה, נח וחוזר חלילה. נזכר בדבריו של אותו בחור, במרפאה בבני ברק. לימוד התורה תורם לאדם, מרומם אותו, משנה אותו.

 

יום אחד סיים ניתוח מסובך ומורכב, פנה לדירתו לנוח לפני בילויי הלילה. ואז שבו המחשבות והציפו. אמר לעצמו: אני חייב, חייב! ללכת למקום הזה שיש עליו שלט גדול: "לימוד תורה עם כל דורש!"

 

כשהוא סובל כאבים, קם והלך בנחישות. פסע בשביל ועמד בפתח. אברך ניגש: "אפשר לעזור?" אמר: "באתי בגלל השלט".

 

דבר ראשון, נתן לו כיפה. הושיב אותו, פתח לפניו מסכת אבות. התחילו מ"משה קיבל תורה מסיני". סיפר על מעמד הר סיני, לעיני כל ישראל. הקולות, הברקים והלוחות. היה חדש, מרתק. התכוננו לתפילת ערבית. לבשו חליפות, חבשו כובעים, נטלו ידיים. החבר פתח לפניו את הסידור, אבל עיניו שוטטו סביב בעניין, בתימהון. הבין שהם עוסקים בפעילות רוחנית. הוא מכיר פעילות יוגה. יושבים בשיכול רגליים, בשילוב ידיים, ברוגע. פעם ראשונה ראה התנדנדות כזו, נענועים כאלו, "מה זה?" שאל לאחר התפילה. האברך הסביר: "הם מדברים עם בורא עולם".

 

למחרת חזר, חיכו לו, למדו איתו, צעד אחר צעד. סידור, חומש, תחילת גמרא. שוחחו, מהי משמעות היותו יהודי, מדוע זה מחייב. כל יום הוסיף ידיעות חדשות, מרתקות. כעבור תקופה, המליץ בפניו ראש הכולל שילך לסמינר "ערכים".

 

היה זה סמינר לרווקים באשקלון. האווירה היתה מרוממת, מלוכדת, נפלאה. ההרצאות מרתקות ומשכנעות. חזר כבחור דתי. החולים שאלו בחשש האם קרה אסון במשפחה. ענה שההיפך, קרתה שמחה. הוא חזר בתשובה.

 

לפני זמן מה היה בשיחה של הרב ברוודה שליט"א בתלמוד תורה "שתילי זיתים". פגש שם את הבחור שהעניק לו "מסילת ישרים". הבחור הביט בו ואמר: "אז הדמעות שלי לא היו לריק…"