האם מותר לקבלן להתקין תריסים שעלולים לחלל איתם את השבת?

קבלן שבונה בנייני מגורים לאוכלוסיה שאינה דתית, נדרש לשאלה אם עליו להתקין על חשבונו מנגנון מכני לשימוש בתריסים בשבתות.

קבלן שבונה בנייני מגורים לאוכלוסיה שאינה דתית, נדרש לשאלה אם עליו להתקין על חשבונו מנגנון מכני לשימוש בתריסים בשבתות.

קבלן חרדי הבונה בנייני דירות נדרש לשאלה קשה: בבניין החדש הוא מתקין מנגנון חשמלי לתריסי החלונות והפתחים, ללא כל אפשרות לפתיחה או סגירה ידנית. אך רוב הרוכשים בפרויקט אינם שומרי שבת, ולאור זאת התחבט הקבלן במספר שאלות.

ראשית, האם הוא מחויב להתקין תוספת אפשרות פתיחה ידנית על חשבונו האישי למניעת חלול שבת בכל הדירות? שנית, אולי עליו להתקין על חשבונו רק בדירות שבעליהם מבקשים זאת במפורש (הדיירים שומרי השבת)? או שאמנם מי שרוצה מנגנון פתיחה ידני יצטרך לשלם עליו מכספו?

הקבלן הציג את שאלתו בפני בית ההוראה של "מכון ירושלים לדיינות",

והדגיש שכמובן ישנם אנשים שלא יתקינו מנגנון פתיחה ידני אם יידרשו לתשלום נוסף.

הדיינים השיבו בתשובתם, כי מצד איסור שבת לא מוטל על הקבלן להתקין מנגנון מכני, שהרי אפשרי שלא לפתוח ולסגור את התריסים בשבת, ואין אסור להכשיל בעבירה כשמוכרים דבר שניתן להשתמש בו גם בהיתר. הרבנים אף הוסיפו שבכל מקרה הקמת מנגנון פתיחה ידני לא יועיל למנוע אסור ממחללי שבת, שכן הם בכל מקרה ישתמשו במנגנון החשמלי. אך לגבי הנגיעה הממונית של השאלה, לפי ההלכה, אילו מפורט בהסכם המכר רק התקנת תריסים חשמלית, ללא כל אזכור של מערכת פתיחה ידנית, אין לקבלן כל מחויבות להתקין מערכת נוספת על חשבונו, גם לרוכשים שומרי שבת. אולם אם מקובל בין הקבלנים שמתקינים תריסים חשמליים לדירות בשכונות מעורבות, להתקין גם מנגנון פתיחה ידני, על הקבלן במקרה זה גם לעשות כן, כיון שבמקח וממכר המנהג קובע.

כמו כן, ההפך גם נכון, אם לא נכתב בהסכם המכר שהקבלן יתקין תריסים חשמליים, והקבלן בא לעשות כן מיזמתו, רשאים הדיירים לדרוש ממנו להתקין מנגנון מכני, או לחלופין להתקין תריסים רגילים, בטענה שלא הסכימו על תריסים שלא יהיו רשאים לפתוח אותם בשבתות.

[מתוך עיתון בקהילה]  

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.