קורח נבלע אבל ה'בולענים' קיימים

3000 בולענים קיימים לחוף ים המלח וכמספר הזה לפחות עוד לא נתגלו

השבוע קראנו בפרשה על האדמה שפתחה את פיה ובלעה את קורח וכל עדתו. מסתבר שתופעת הבליעה באדמה קיימת גם בימינו, אם כי מדובר בתהליך טבעי לחלוטין ולא ב"בריאה מיוחדת" כפי שהיה אצל קורח.

ה"בולענים", כפי שהם מכונים, שכיחים באזורים הסמוכים לחופי ים המלח, שם הם עלולים להופיע ללא כל אזהרה מוקדמת ולבלוע בני אדם ואף כלי רכב. כך למשל אירע לפני חמש שנים לאלי רז, גיאולוג שעסק במיפוי בולענים, כאשר לפתע נפתחה האדמה והוא עצמו נבלע לתוך בולען. רז בילה 14 שעות בתחתית הבולען שעומקו עשר מטר. הוא כבר רשם את צוואתו על גבי גלויה ישנה שמצא בכיסו לפני שצוות מחפשים איתר וחילץ אותו.

רז מסביר כי התופעה נגרמת עקב הירידה התלולה במפלס המים בים המלח המגיע לקצב של מטר אחד לשנה כתוצאה ממחסור חמור במים בסביבה זו. "המפליא הוא שמדובר קרוב לוודאי בתופעה שהגרמת על ידי פעילות האדם", אמר. ידוע על כ-3,000 בולענים הקיימים בסמוך לחוף ומשערים שיש כמספר הזה של בולענים שטרם נתגלו.

תופעת הבולענים כבר הביאה לסגירת בסיס צה"ל בסמוך לחופי ים המלח ולביטול תוכניות להקמת בתי מלון חדשים ובהם 5,000 חדרים.

הבולענים נוצרים כאשר שכבת המלח התת-קרקעית המצויה לחופי ים המלח נמסה עקב פעולתם של מים מתוקים המגיעים אליהם בעקבות הירידה במפלס ים המלח. הכביש הראשי החולף בסמוך לים המלח נקרע לגזרים עקב פעולתם של מי השיטפונות שכוחם גבר בעקבות הירידה במפלס הים, והבניה בין הכביש לחוף – נאסרה לחלוטין.

נכון להיום הפתרון היחיד שהוצע לבעיה היא כריית תעלה שתחבר את ים המלח לים התיכון ותזרים לתוכו מים חדשים ברם אומדן של הבנק העולמי קובע כי עלות הפרויקט תגיע ל-15 מיליארד דולר. סכום ענק שלא ברור מי יממן אותו. בינתיים צפוי ים המלח להתכווץ בעוד שליש במהלך מאה השנים הקרובות.

עוד

בקטגוריה

למען יאריכון ימיך גם שומרי הכשרות יוכלו להינות ממזון כשר למהדרין בדרך לחו"ל