למען יאריכון ימיך

ככל שהישוב דתי יותר הסיכוי של תושביו להאריך ימים גבוה יותר – כך על  מחקר חדש של בית הספר לבריאות הצבור של 'הדסה'. המחקר קובע כי הסיכוי למות בגיל צעיר בישובים הדתיים קטן ב-30 אחוז ביחס לסיכוי למות בגיל צעיר בישוב חילוני.

עורכת המחקר, ד"ר דנה יפה מבית הספר לבריאות הציבור של בית החולים הדסה, מסבירה כי אופי החיים בשכונות ובישובים הדתיים מגן על האדם ממפגעים שונים המקצרים את החיים. לדבריה, תושבי השכונות הדתיות חיים במבנה חברתי מלוכד הכולל קהילה תומכת, תפילות בבית כנסת, יותר משפחתיות, יותר קשר ומחשבה על הזולת,  והדברים האלו תורמים לבריאות. "להרגיש חלק מקבוצה שיש לה משימה משותפת ותכלית בחיים – זה דבר בריא".

למרות זאת הקשר החברתי כשלעצמו אינו נותן הסבר מלא לתופעה, אומרת יפה. "בזמנו נערך מחקר השוואתי על תוחלת החיים בקיבוצים ונמצא כי תוחלת החיים בקיבוצים הדתיים ארוכה מזו שבקיבוצים החילונים, זאת למרות שהרבה מהמאפיינים החברתיים והקהילתיים קיימים גם בקיבוצים. מכאן המסקנה שקיים דבר מה נוסף האחראי לאריכות החיים אצל הדתיים".

לא ברור לה מהו אותו דבר נוסף, אבל החוקרת מציינת, שמחקרים רבים הצביעו על אורח החיים הדתי כבריא יותר. "פחות מתח, פחות חיי לילה, פחות הרגלים מזיקים. מדובר באפקט משולב של גורמים רבים התורמים את חלקם. אמונה, תפילה, לימוד – ידוע שכל הדברים הללו מונעים מחלות לב וגורמי מוות נוספים. אנשים מאמינים מרגישים פחות בודדים – וזה בריא".

המחקר, שהתפרסם בכתב העת "אנלס אוף אפידמיולוג'י", נמשך עשר שנים וכלל מעקב אחר רישום הפטירות  בתשע מאות אזורים שונים בארץ שסווגו כ"חילונים" או "דתיים". בסך הכול השתתפו במחקר 141,683 בני אדם. החוקרים ציינו עוד כי ההפרש בתוחלת החיים בין דתיים לחילונים נמצא גם אצל אנשים חילונים שמתגוררים בשכונות דתיות, אולי משום שהם מושפעים מסביבתם ומאמצים דפוסי התנהגות הדומים לדתיים שהרי כבר נאמר "טוב לצדיק וטוב לשכנו"…

המחקר הנוכחי מצטרף למחקרים קודמים שכבר עמדו על הקשר שבין אורך החיים ואורח החיים. מחקרים אלו הצביעו על מרכיבים שונים של אורח החיים הדתי התורמים לבריאות ולשלוות הנפש. כך למשל מצביעים הנתונים הדמוגרפים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי העיר בעלת תוחלת החיים מן הארוכות ביותר בארץ היא בני ברק. בעוד תוחלת החיים מהממוצעת לגברים בארץ היא 75.7 שנה, בבני ברק חיים בממוצע עד גיל 77.4, ובעוד שנשים בארץ חיות בממוצע עד גיל 79.6 בבני ברק הן חיות עד גיל 81.1.