מה מחפשים הסינים בישראל?

משלחת מסין הגיעה במיוחד לישראל בכדי ללמוד מהחינוך היהודי את סוד המצוינות של היהודים והישראליים

בימים האחרונים שוהה בישראל משלחת מאת ה- Chinese Family Education Professional Committee”, המונה 17 בכירים מתחומי החינוך מסין, בין היתר מהערים גואנגז'ו ושנחאי. מטרת הביקור היא ניסיון ל"פצח" את "סוד" המצוינות של האינטלקט היהודי והישראלי, על ידי לימוד עקרונות החינוך היהודי ישראלי  ובשלב מאוחר יותר, שילובם לתוך מערכת הלימוד הסינית.

 
המשלחת תלמד על חינוך ישראלי ויהודי דרך ביקור במוסדות חינוך שונים בישראל כגון:  רשת עמ"ל, ביה"ס לחינוך של האוניברסיטה העברית,  האגף למצוינות  במשרד  החינוך, ביה"ס למנהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצלייה ומכון שכטר למדעי היהדות. דרך מוסדות חינוך אלו תיחשף המשלחת למגוון תחומי עניין שונים בנושא חינוך, החל מחינוך לגיל הרך וכלה בחינוך אקדמי, עיוני, מקצועי וערכי. הרעיון המרכזי המלווה את הביקור הוא שהמשלחת תלמד על חינוך המקדם ערכי יהדות לצד חינוך המקדם חדשנות טכנולוגית.
 
המשלחת מתארחת בין היתר במכון שכטר שם תלמד על חשיבותו של החינוך היהודי כמשמר ערכים ומסורת יהודית לצד קידמה ומודרניות. את פניה של המשלחת קיבל שלט בשפה הסינית ובו ברכת שלום מסורתית. בהמשך קיבלו המוזמנים צנצנות דבש שעליהם כתוב –  "התורה מתוקה כדבש". הרעיון מבוסס על מנהג יהודי שבו ביום הלימודים הראשון של הילד הרך, מצפים את אותיות הא"ב בדבש,  בתקווה שכל ימי הלימוד שלו יהיו מתוקים כדבש. בהמשך היום ניתנו 2 ההרצאות העוסקות בחינוך יהודי: מאת הרב פרופ' דוד גולינקין, נשיא מכון שכטר וד"ר שולה לדרמן.
 
היוזמה לביקור היא של אנשי חינוך סיניים אשר העבירו את פנייתם אל  חברה המתמחה בחילופי תרבות ותעשיה בין ישראל וסין ומשם  לאבי ניר, הקונסול הכללי של ישראל בדרום-מזרח סין אשר תיווך וסייע להוציא את הביקור לפועל. לדבריו "ההערכה ההדדית הגדולה הקיימת בין שני העמים העתיקים – הסיני והיהודי- שתרמו רבות לפיתוח הציביליזציה האנושית, מהווה בסיס חם ואיתן לשיתוף פעולה ידידותי ופורה בין ישראל וסין. הסינים, הנמצאים בתחילתה של מהפכה חדשה, של ביסוס הכלכלה המקומית על חדשנות ומצוינות, רואים בישראל סיפור הצלחה ומעין  נס מודרני ומעוניינים ללמוד מניסיונה. כמו בתרבות שלנו גם התרבות הסינית מייחסת חשיבות עליונה לחינוך וערכי משפחה ומשלחת זו מבקשת להיחשף למרכיבים אלו בחיינו, כבסיס להבנת סיפור ההצלחה הישראלי. מורשת