כרטיס האשראי – מוגבל!

אלוקים הבוקע את הים לבני ישראל – אלוקים הכל יכול… הוא האלוקים המוריד דרך נס את המן לישראל במדבר ארבעים שנה! לא יכל להוריד להם מן לתקופה, אלא הוריד מן כל יום ביומו, מדוע?

אלוקים הבוקע את הים לבני ישראל – אלוקים הכל יכול… הוא האלוקים המוריד דרך נס את המן לישראל במדבר ארבעים שנה! לא יכל להוריד להם מן לתקופה, אלא הוריד מן כל יום ביומו, מדוע?


מאת: הרב שלמה גרינבויים


פניות רבות קיבלתי מהוריו המסורים של יצחק (שם בדוי) בגין חוסר התנהגות והתחשבות מצידו של בנם היקר כלפם…

את מיטב המורים והמרצים שכרו הם בעבורו על מנת שיקבל את כל החומר הנלמד – הישר לתוך הפה… ובכפית של זהב…

גם כשגדל ונהפך לאיש לא חסרו הוריו ממנו דבר…

אביו דאג לו לכרטיס אשראי שישאר ברשותו…, כל אשר עלה על ליבו לרכוש רכש, החל במחשב נייד שהרי הוא כדבר שבשגרה שמי חשב על אופציה אחרת בלעדיו… וכלה בהמצאות החדשות ובאמצעי הטכנולוגיה החדישים ביותר כדוגמת אייפון עם הכי הרבה ג'יגה שרק שייך… (אני לא יודע כמה…), אייפד טא'צ (או משהו כזה, תקנו אותי אם אני טועה…) שכמעט ועדיין לא יצא לאוויר העולם…– הכל רכש לעצמו ביד נדיבה…

כשרק ביקש לרכוש לעצמו חליפת יוקרה, נכנס, התרשם, מדד ו… גיהץ את האשראי… הוא אפילו לא טרח לשאול כמה זה עולה…

את הכל הוא קיבל…

אולם מאומה הוא לא החזיר…

כשביקשו הוריו שיבוא הביתה לשבת על מנת שלא ישהו לבדם – הוא סירב…

כשביקשו הוריו שילך לסדר את סידורי הבית השונים – הוא מצא אמתלא…

זמינותו בטלפון הסלולארי שאפה לאפס… – כל עוד ובקשוהו נתקלו, כמעט תדיר… – בתא הקולי…

ועל כך בא כאבם, של ההורים…

מאומה לא חיסרנו ממנו… יתרה מכך, ילדינו זה קיבל מעל ומעבר מכל בחור ממוצע כזה או אחר… ומאידך, בנינו היקר אף אינו מעלה בדעתו להרים טלפון להוריו לשאול ולדרוש בשלומם? כלום יש חוצפה גדולה מזו???

אכן, כאבכם צודק הוא עד למאד… – השבתי בחיוב.

אף הקב"ה רצה למנוע מעם ישראל – בניו,  לנהוג בדרך דומה, שכן כך הוא הרגלו של האדם, לוּ תן לוּ את כל אשר יחפוץ בפעם אחת…, לוּ תן לו מיד בעמדו על דעתו בבקשו בתפילת העמידה 'פרנסה טובה וכלכלה' ותשלח לו מליון דולר… – קח בחשבון שזו התפילה האחרונה שלו בתקופה הקרובה… – עד שיגמר לו המליון… אז הוא ייזכר בך שוב…!

ולפיכך אף הקב"ה נתן את המן לישראל טיפין טיפין…

כשנדבר על גבורה אלוקית, נצפה למשהו גרנדיוזי ביותר…

אלוקים הבוקע את הים לבני ישראל – אלוקים הכל יכול… הוא האלוקים המוריד דרך נס את המן לישראל במדבר ארבעים שנה!

ושוב שאל נשאל…

כלום להמציא לבני ישראל את כל תצרוכת המן שיזדקקו להם בבת אחת אינו נס גדול שבעתיים? ואף אם תרצה לומר כי אין די מקום לכך…, כלום אלוקים העושה כל כך הרבה ניסים ובפרט בתקופה זו בה נמצאים עם ישראל שהניסים ניסים גלויים המה, וכי אין ביכולתו לעשות נס בו מנת מן אחת תספיק לכל ראש בית אב לכל תקופת היותו במדבר??? ולשם מה אלוקים 'טרח' לנס תמידי, יום יומי בספקו להם את מנת המן היומית?

אכן, זוהי התשובה…

בדווקא! ראה אלוקים צורך לספק להם את המן, טיפין טיפין, מנת יום ביומו…

לוּ היו הם מקבלים את הכל בבת אחת שוב לא היו מכירים באלוקים ובניסיו… אולם משירד מן דבר יום ביומו, מן שתאריך פג תוקפו הינו להיום בלבד! שכן למחר ימצא בו תולעים של ממש, מעתה לחוץ הוא האיש…

נמצא הוא במדבר… ואין באמתחתו אפילו לא פירור קטן של אוכל – ממש כלום… ומי יודע אם גם מחר יירד לו המן על מנת שיוכל לזון את משפחתו…?

לשם כך היה עליו להתפלל לנס…, לצפות דרך תפילה ובקשה שהקב"ה ישמע את תפילתו ולא ישיבנה ריקה, ובכך ידע כל איש כי 'השלך על השם יהבך… והוא יכלכלך'!

ההורים היקרים, הבינו את התשובה…