קריאת שמע שהפכה את החיים…

בלילה הלך לישון, יומרני לומר, הרי ידע שלא יירדם. אם בכל לילה לא מוצא את הכפתור הכיבוי של המיית המחשבות והמתחים, בלילה שלפני סדרת המבחנים הקשה, על אחת כמה וכמה. בהה בחושך ונזכר בקרטון. מה איכפת לו, ינסה. אותיות זערערות, מבהיקות בציפוי הלמינציה, ״קריאת שמע שעל המיטה״.

אייל ולנר גדל ברעננה. "בירת השמאל", כלשונו. כמדריך בתנועת נוער השקיע אנרגיות בחתירה לשלום בין העמים ולמלחמה בין היהודים. חידוד הפערים בין הנאורים לנחשלים, בין המשכילים לנבערים, בין החילונים לכופי הדת. אבל זה, באמת, היה עיסוק זניח. מהנה, אבל טפל. הוא שקד על לימודיו במגמה הריאלית והצטיין במתמטיקה, בפיזיקה ובכימיה. כתחביב בחר בנגינה. התמחה בכל הכלים, אבל התחבר לפסנתר. נוסף לכך, שקד על הפיתוח הקול והשירה, וגילה כישרון הלחנה מדהים. מכאן קצרה הדרך להקמת להקות נוער סוחפות, שהיה בהן הרוח החיה. המלחין, המשורר והקלידן כאחד. אנו רגילים לסווג את הכישורי, לאבחן את הנטיות להומאניות וריאליות. מבחינה זו הוא חי בשני עולמות. פרח בהם. זכה להוקרה בלימודיו, במשפחתו, בחברה ובתנועה. היה מאושר, והגיעה העת להעפיל שלב.

 

התנדב לסיירת מטכ"ל. עבר אימונים מפרכים, מסעי אלונקות, ריצה עמוסת שקים, ניווט במדבריות. במקביל, זומן למבדקים בקורס טייס. יש כאלו שזה חלומם. כילדים בנו טיסנים, הרכיבו דגמים. סוקרים מטוס ומציינים את הדגם, המנוע והבוכנה. אייל לא נמנע עמם, אבל הדחף להצלחה היווה את המנוע והמדחף.

 

התקבל לקורס טייס, וסיים בהצלחה. הטיס מטוסי תקיפה, השתתף בתרגילי אימון מורכבים, ועבר לשלב הבא: טיסות מודיעין. עבר קורס למטוסי תובלה והתמנה לקברניט "הרקולס", מטוס תובלה רב מנועי, המתמקצע בהנחתת כוחות וציוד בעורף האויב ונחיתה במסלולי עפר. צוות המטוס מונה שני טייסים, שלושה נווטים, ומהנדס טיסה.

 

כשחש שמיצה את עצמו, השתחרר. חיפש אתגר חדש. עבר לחברה העוסקת בצילומי אוויר. במקביל, חזר למוסיקה. שב והקים להקה. חיבר שירים, הלחין, שר וליווה. "הטייס המזמר" התקבל בהתלהבות. הושמע ברדיו, התחיל לעבוד על אלבום. בד בבד החל בלימוד משפטים.

 

הכול הלך, הכול זרם, הכול הצליח, אך אייל אינו מסוגל להירדם. ההצלחה הייתה בעוכריו. העומס הרב. גם יום טיסה בשבוע, גם שיעורים בפסנתר, גם הלחנה, גם הופעות בלהקה, גם עבודה על האלבום, גם לימודי המשפטים. הכול התערבל, המה בשטף מחשבות כגלי ים המתנפצים אל החוף. לא יכול היה להירדם. כבר ניסה הכול. הגיע עד שלושה כדורי שינה בלילה, אך ללא תוצאות. מתהפך במיטתו כדלת על צירה. מאזין בחשכה לדומיית הלילה, מנסה טכניקות הרגעה, ולשווא. קם לבוקר מסויט.  וכך, לילה אחר לילה מלקט דקות נמנום חטופות.

 

אך חוסר השינה, נורא ככל שהוא, לא יסיט את אייל ממסלול ההמראה. מה השלב הבא, להוציא רישיון טייס מסחרי בינלאומי. לתרגם את הידע והניסיון שצבר בחיל האוויר למישור האזרחי. לשם כך יש לעבור מבחנים רצופים במשך שבעה ימים. כל מבחן בתחומו, ארבע שעות. בשיא הריכוז, בגיוס כל הידיעות והיכולות, לאחר לילה של חוסר שינה. חודשים ארוכים של חוסר שינה. יום לפני כן דחף לידו אחיו הגדול שחזר בתשובה תדפיס על קרטון באותיות זעירות. "מה זה?" שאל. אמר לו: "קח, זה טוב. תגיד את זה בלילה, זה יאפס אותך". לקח.

 

בלילה הלך לישון, יומרני לומר, הרי ידע שלא יירדם. אם בכל לילה לא מוצא את הכפתור הכיבוי של המיית המחשבות והמתחים, בלילה שלפני סדרת המבחנים הקשה, על אחת כמה וכמה. בהה בחושך ונזכר בקרטון. מה איכפת לו, ינסה. אותיות זערערות, מבהיקות בציפוי הלמינציה, "קריאת שמע שעל המיטה". מעולם לא שמע על כך. התחיל לקרוא: "ריבונו של עולם, הרינו מוחל לכל מי שהכעיס והקניט אותי". בום, עצור. החל להריץ במוחו את כל מי שפגע, לגלג, שהציק לו. פתח במוחו מגירה נסתרת, וכאילו שוחרר בקפיץ, הגיחו הדמויות. מבית הספר, מהתנועה, מהצבא. חברים, מפקדים. סטודנטים, מרצים, אמרגנים, צופים. יער של דמויות. אינו זוכר איך הסתדר איתם, כי נרדם. איזו שינה עמוקה. שבע שעות נפלאות, משחררות. בבוקר נסע ועבר את המבחן בהצלחה. למחרת שוב אמר קריאת שמע, ושקע בשינה ערבה. בלילה השלישי אמר גם "ויהי נועם", מזמור כה נפלא, ושוב שבע שעות שינה. בלילה הרביעי סיים את התמליל המודפס כולו מכריכה לכריכה, ושוב עבר את המבחן בהצלחה. השאלה: אם אוצר כה נפלא מצוי בארבעה עמודים זעירים ב"קריאת שמע שעל המיטה", מה גלום בסידור התפילה, בתפילות עצמן. והוא אינו יודע מה כתוב שם, מעודו לא פתח סידור! מיד אמר לעצמו: אייל, אתה נסחף! עוד תהיה כמו שחר! מה קרה לך. התופעה חלפה כלעומת שבאה, זה הכול. הוא יוכיח זאת לעצמו הלילה. כל הלילה התהפך במיטתו אך קריאת שמע לא קרא! בבוקר קם טרוט עיניים ונסע למבחן. ערפל כבד רבץ על המוח, החישובים התערבלו, המספרים הסתחררו. לא הצליח לחשב כמויות דלק ביחס למשקל ולמרחק, וזוויות נטייה ביחס לחוזק הרוחות. קם כעבור שעה וחצי ונטש את המקום. בגלל העקשנות לא לומר קריאת שמע נכשל במבחני הטייס. הכישלון הראשון בחייו. אבל כישלון זה היה המקפצה לרווח הגדול של חייו. המבחנים, לא נורא. ייגש למועד ב'. אבל שחר זכה לשיחת הטלפון המיוחלת: "אני רוצה לברר לעומק איפה עושים את זה". וענה "בסמינר ערכים".

 

לאחר הסמינר נדחה כל מסלול חייו למועד ב'. קודם כל, עליו להשלים ידע כה רב. השהה את לימודי המשפטים והצטרף לישיבת "אשרי איש", לשלושה סדרים ביום. לגמוע, ללמוד. הביא חברים נוספים לסמינרים, רכש ידע מקיף, ולבסוף בנה את ביתו עם נערה מתחזקת מבית מסורתי. עבר לגור ברחובות, לומד בכולל אברכים. עם זאת, משלים את התואר במשפטים, עובד כמתמחה במשרד עורכי דין. השירים שהוא מלחין הם שירי אמונה והתחזקות, והוא מסיים להקליט את אלבום השירים הראשון שלו.

 

בכל "קריאת שמע שעל המיטה" הוא מתרגש מחדש!

 

להורדת סדר
קריאת שמע –
לחץ כאן>>>

 

[ערכים]