הטייס שלא ידע אם הוא טס ישר או הפוך

מה קורה לטייס שטס בטיסת לילה ואינו יודע אם האורות שהוא רואה הם כוכבים או אורות מהקרקע, האם הוא טס ישר, עם הראש כלפי מעלה, לשמים, או הפוך, עם הראש כלפי האדמה, כי כוכבי השמים והאורות שעל הארץ מתחת נראים אותו דבר.

 

מצב זה נקרא בלשון המקצועית 'ורטיגו' וזה מתרחש כשמהירות המטוס לוחצת את הטייס חזק לכסא ונותנת לו הרגשה שכוח המשיכה של כדור הארץ הוא המושך אותו כלפי הכסא. על כן, הוא בטוח שראשו כלפי מעלה לשמים, באמת הוא טס הפוך, עם הראש כלפי מטה. בגלל המהירות העצומה של המטוס הוא מרגיש עם הראש למעלה אך זו רק אשליה.

 

מה אמור הטייס לעשות?

 

שימו לב מה מספר מרדכי [פופיק] ארנון בעיתון 'משפחה' על הטייס וסיפור ה'ורטיגו'

לפני למעלה מ 20 שנה הגיע לישיבת "אור שמח" טייס רב פעלים וברוך כשרונות. מפקדיו הועידו לו עתיד מזהיר להיות מפקד טייסת, אבל הוא העדיף ללמוד בישיבה ולהגות בתורה .

 

באחד הימים הוזמן ע"י חבריו לטייסת, שאותה עזב, לספר על המהפך בחייו. כיצד ומדוע הוא החליט "לחזור בתשובה".

 

בלשון חדה ורהוטה הוא פרס לפניהם את משנתו, באופן שלא השאיר אפשרות הגיונית אחרת, אלא ללכת בדרכו. אבל אז אמר אחד הטייסים: "למה לי לשנות את חיי הנינוחים? טוב לי כפי שאני, נוח ונעים לי כפי שאני חי עכשיו. לא רוצה להשתנות".

 

אבל בתורה כתוב שאתה חי לא טוב, ענה לו הטייס ה'חוזר בתשובה', "אתה עלול לירש גיהנם".

"מה אכפת לי מה יהיה בעתיד?" עמד הטייס על שלו. "עכשיו אני מרגיש טוב", ענה לו הטייס.

"ישמעו אזניך מה שפיך מדבר", משיב ה'חוזר'. הרי שנינו היינו יחד בקורס טייס, למדנו כולנו איך לפעול במצב של 'ורטיגו'".

 

בלשון חדה ורהוטה הוא פרס לפניהם את משנתו, באופן שלא השאיר אפשרות הגיונית אחרת, אלא ללכת בדרכו

 

מהו ורטיגו? כאמור, זהו מצב שבו הטייס טס בטיסת לילה אינו יודע אם האורות שהוא רואה הם כוכבים או אורות מהקרקע, האם הוא טס ישר, עם הראש כלפי מעלה, לשמים, או הפוך, עם הראש כלפי האדמה, כי כוכבי השמים והאורות שעל הארץ מתחת נראים אותו דבר. מהירות המטוס לוחצת את הטייס חזק לכסא ונותנת לו הרגשה שכוח המשיכה של כדור הארץ הוא המושך אותו כלפי הכסא, על כן, הוא בטוח שראשו כלפי מעלה לשמים, באמת הוא טס הפוך, עם הראש כלפי מטה. בגלל המהירות העצומה של המטוס הוא מרגיש עם הראש למעלה אך זו רק אשליה.

 

המשיך ה"חוזר": מדריכי הטיסה שיננו לנו חזור ושנן, שנן וחזור:" אל תסמוך על ההרגשה שלך, סמוך אך ורק על המכשירים כי ההרגשה יכולה לטעות".

בשלב כזה יש לך חמש שניות להחליט מה לעשות: האם לסמוך על ההרגשה המוטעית שראשך למעלה ולמשוך את ההגה כדי לנסוק למעלה, ולמעשה אתה עלול לצלול תוך שניות לקרקע ולהתרסק, או לצלול כביכול כלפי מטה, שזוהי בעצם נסיקה כלפי מעלה כדיל להינצל! והיו דברים מעולם, לא אחת ולא שתיים.

 

כדי שחלילה לא יקרה אסון נורא, לימדו אותנו לפעול לפי הספר ולסמוך אך ורק על המכשירים והשעונים, ולא על ההרגשה. השעון מראה שאתה הפוך, ועליך "לצלול" כדי להתרומם לשמים.

 

ההרגשה מטעה אותך, אז מה אם עכשיו אתה מרגיש טוב ולא רוצה להשתנות? אתה לא יכול לסמוך על ההרגשה. הספר, המכשירים, והשעונים- התורה- מראים אחרת ממה שאתה מרגיש- ואתה עומד להתרסק".

 

אז גם אתם זכרו: אל תתפתו מהמצב שטוב לכם עכשיו, חשבו על המחר…

 

מתוך: עיתון משפחה