הסכין המתהפכת

כמו בריטואל קבוע מתחדשים מפעם לפעם האיומים במדינות האיחוד האירופי נגד השחיטה הכשרה. הפעם נפתח האיום מכיוונה של בלגיה. ז'ן מרי דדקר, חבר מפלגת הימין הקיצוני "וולאם בלנג", מבקש לחייב את השוחטים להמם תחילה את הבהמה באמצעות מכת חשמל, פעולה שלפי דעתו תקטין את הסבל הנגרם לבהמה בעת שחיטתה. ראוי לציין כי מומחים שבדקו את הנושא הגיעו למסקנה כי כאשר השחיטה היהודית נעשית כהלכתה, רמת הסבל הנגרמת לבהמה היא אפסית. 

לדברי הרב פנחס קורנפלד, מראשי הקהילה היהודית בבלגיה, היהודים אינם צד במתקפה נוכחית והם רק נקלעו באקראי למאבק פוליטי המתנהל בשנים האחרונות בין הימין הבלגי החושש מפני עליית כוחם של המוסלמים במדינה לבין הציבור המוסלמי שצבר כוח רב עד כדי יצירת אזורים שלמים בעריה הגדולות של בלגיה שאין בהם דריסת רגל לשלטון החוק. הבלגים מחפשים דרכים להאבק בבדלנות המוסלמית בין היתר באמצעות מניעת גילוים פומביים של סממני האיסלאם. יוזמי החוק החדש מבקשים להפסיק את תופעת השחיטה הפיראטית ההמונית הנערכת מדי שנה בימי החגא המוסלמים במהלכם נשחטים רבבות ראשי בקר ללא כל פיקוח ממשלתי.

קורנפלד אומר שלקהילה היהודית אין כל בעיה עם חוק שיחייב שחיטה בבתי מטבחיים רשמיים בלבד שכן גם היום נערכת השחיטה היהודית רק במקומות אלו, אולם היהודים מתנגדים לדרישה המחייבת להמם את הבהמה קודם השחיטה, פעולה המנוגדת להלכה,  והם גם שוללים את הדרישה לסמן בשר שנשחט באופן דתי באמצעות תג זיהוי מיוחד. "על פניו הדרישה לסמן את הבשר הכשר נראית תמימה אבל למעשה היא יוצרת סטיגמה שלילית נגד השחיטה היהודית", אומר קורנפלד, "זה כמו לתלות תלאי צהוב על הבהמה. אם הסעיף הזה יתקבל זה יהיה סוף השחיטה הכשרה בבלגיה".

החשש הוא שסימון הבשר השחוט בתג מיוחד ירתיע את הלקוחות הלא יהודים הרוכשים את הבהמות שנטרפו ואת חלקי הבהמה האסורים לאכילה על פי ההלכה, מה שיביא להתייקרות הבשר הכשר עד כדי אובדן הכדאיות הכלכלית שבשחיטה.

בלגיה איננה המדינה היחידה בה הועלו לאחרונה יוזמות חוק לפגיעה בשחיטה הכשרה. לפני שנה התקיים ויכוח דומה בבריטניה שהסתיים בכך שהנציגים היהודים הצליחו לשכנע את השלטונות לדחות את ההצעות להגבלת השחיטה. כיום אסורה השחיטה היהודית בשלוש ממדינות אירופה – שבדיה, נורבגיה ושוויץ. במדינות אלו התקבל האיסור בשנות השלושים בהשפעת רדיפות הנאצים ומאז לא בוטל .

עוד

בקטגוריה

רופא ומפליא לעשות כשר בהשגחת הבג"ץ