"אתה מוכרח להקים ישיבה" כך אמר הרב שטיינמן לרב מלכא

הגאון ר"א מלכא ראש הישיבה לצעירים מתחזקים במושב אחיעזר, מתאר את הצמאון הגדול של בני הנוער לתורה ויהדות והשתלבותם בלימוד בישיבה הרב מלכא חי את הנושא בכל מאודו ואין מאושר ממנו בעולם, כאשר בעיניים בורקות הוא מספר על הצמיחה הרוחנית המדהימה של תלמידיו. ואכן, לרב מלכא יש במה להתגאות, בתריסר שנות קיומה של הישיבה, היאקרא עוד...

הגאון ר"א מלכא ראש הישיבה לצעירים מתחזקים במושב אחיעזר, מתאר את הצמאון הגדול של בני הנוער לתורה ויהדות והשתלבותם בלימוד בישיבה

הרב מלכא חי את הנושא בכל מאודו ואין מאושר ממנו בעולם, כאשר בעיניים בורקות הוא מספר על הצמיחה הרוחנית המדהימה של תלמידיו. ואכן, לרב מלכא יש במה להתגאות, בתריסר שנות קיומה של הישיבה, היא העמידה תלמידים בסדר גודל מרשים בכל קנה מידה.

 

הדרך להתחזקות לימוד גמרא

 

"הכלל היסודי בו אני נוקט מאז הקמתי את הישיבה הינו, לא לחזק את התלמידים באמצעות הרצאות וסיפורים אלא באמצעות גמרא, רש"י ותוספות. להכניס אותם לעומקם של הסוגיות, זוהי לדעתי, הדרך לקירוב אמיתי. שמעתי גם בשם מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א שאמר לראשי 'אחינו' שהקירוב האמיתי, הינו רק על ידי לימוד הגמרא. אני רואה את זה בחוש מידי יום שכאשר נעשה חיבור אמיתי בין הנער לגמרא, מובטח לי שהוא יצליח לעלות מעלה מעלה.

כאשר ישנו חיבור כזה, אזי מדובר בקשר של קיימא הממשיך לאורך זמן. 250 בוגרי הישיבה הקדושה מעידים על כך יום יום. מדובר בתלמידים נפלאים, רציניים, נדירים ברצינותם ובשקיעותם בלימוד, המקימים בתים נהדרים.

"אחת המעלות האדירות אצל הנוער המתחזק הינה שמדובר בצעירים שהחליטו לעשות מהפיכה אצל עצמם. אולם דבר זה, יכול גם להיות בעוכריהם, כאשר השינויים דרסטיים מדי, הנפילה עלולה להיות קרובה. על כן, בישיבה אצלי הנהגתי שאין שינויים שמתרחשים בפתאומיות, הכול נעשה בהדרגה. כך לדוגמא, אחת לתקופה אני מודיע בישיבה שכולם יוצאים לאוורור בבריכה. אני צריך ממש "לריב" עם המתמידים שלי בישיבה שלא מוכנים לעזוב את בית המדרש, אולם אני מתעקש, שכולם צריכים לנסוע היות וכולם זקוקים למעט התרעננות. יש אצלנו מגרש התעמלות כאשר אני שולח את כל מי שזקוק להתרעננות פעמיים בשבוע. הכל בשביל שהדברים יהיו בהדרגה ולא בפתאומיות". 

"צריך להבין", אומר הגר"א מלכא שליט"א "שבמידה וחינוכם של הצעירים המתחזקים נעשה באופן יסודי וניתנים להם כלים ומושגים ישיבתיים, הם מסוגלים להתחבר מאוד ולצמוח לבני תורה אמיתיים. הם מגיעים לרוב כקרקע פורייה כשכל רצונם ושאיפתם הינו להיות "מקבלים". הם רוצים מאוד להשתנות ומבינים שהדרך בה הם גדלו, אינה הדרך בה הם מעוניינים להמשיך וללכת בה. במידה וההדרכה נעשית על ידי יהודים יראי שמיים שמטרתם כנה ואמיתית, ההישגים שניתן להגיע עם הנערים הללו, הינם הישגים מופלאים באמת".

"לעיתים, השינויים שמתחוללים בבתיהם של הבחורים בעקבות השינוי אותו הם עוברים הינו ממש בגדר הלא יאומן. כך לדוגמא, לפני שלוש שנים הגיע לישיבה בחור אשר אביו, לא ידע אפילו מה זה יום כיפור. האבא הגיע אלי בפעם הראשונה כאשר הוא זועם ותוקפני. "מי זה הרב הזה שמעיז לשנות את הבן שלי?" הוא שאל את עצמו. לאחר שעתיים שיחה ובסייעתא דשמיא, יצאנו ממש מיודדים. פשוט באתי לקראתו והראתי לו שהדברים מהם הוא חושש אלו דברים שאני מסכים איתו ואני לא אתן לבנו לבצע אותם. כך לדוגמא הוא חשש שבנו ילבש מיד בגדים בצבעי שחור ולבן. אני הרי חושש ממהפכות דרמטיות הסכמתי איתו והבטחתי לו שאני לא אתן לבנו לבצע שינויים מעין אלו באופן מיידי. כך הבן הבין מה עומד מאחורי החלטותי והאב שהרגיש שבנו נמצא בידיים טובות ובידי אנשים שהוא יכול לסמוך עליהם, אט אט החל לחזור בתשובה. בתקופה האחרונה התקיימה החתונה של אותו הבחור וקרוביו, אשר הינם חסידי גור, הגיעו לחתונה שיפשפו את עיניהם בחוסר אמון, המשפחה הפכה למשפחה דתית".

"צריך להבין שמדובר במהלך לא קל עבור הבחורים הללו. מדובר באנשים שהקריבו את חייהם, ויתרו על חיים גשמיים ומסרו את נפשם, הכול כדי לעלות בתורה וביראת שמיים. מדובר בדבר שצריך לייקר אותו ולרומם אותו. צריך לתת להם יחס מכבד כפי שהם באמת ראויים לו. לדעתי, מדובר בבחורים אשר הינם חלק חשוב מעתיד האומה. יש בארץ מאות מדרשיות, בהם לומדים אלפי בחורים וחלק ניכר מהם מגיע לישיבות ומשתלב בתוך הציבור החרדי. אנחנו לא מסוגלים עדיין להעריך מהו היקפה של התופעה הזו. מדובר בבחורים אשר יוצאים מהישיבות כשהם ספוגים ביראת שמיים טהורה, ברמה גבוהה בלימוד וצריך לדעת לקבל אותם".

"ניתן ללמוד רבות מהבחורים המתחזקים ובפרט ביסוד של ה"מקבלים" הנמצא בהם ובאמיתות הטהורה לאורה הם צועדים, דבר הבא לידי ביטוי בתפילתם, בלימודם ובכל אורחותיהם. בעקבות כך שהם כה "מקבלים", אני, כראש הישיבה, צריך להיזהר בכל משפט שאני אומר להם. ניתן גם ללמוד מהבחורים הללו רבות היות ואצלם, השילוב של ההתחדשות שלהם, של ההעמקה והחקירה בה הם מתבוננים בכל דבר, עם תמימות ואמיתיות, מובילה אותם למצב בו אמונתם בסופו של דבר, מבוססת ואיתנה".  

"על מנת ליצור מצב שההתעלות הרוחנית לא תהיה זמנית, הנהגתי בישיבה שבחור לא מתחתן לפני שהוא למד בישיבה פחות משלוש שנים. אחרי שלוש שנים ניתן לדון עם הוא בשל לחתונה. עובדה זו מובילה לכך שכאשר הבחור מתחתן, יש לו מטען רוחני שניתן לבנות איתו בית. כמובן, שגם אחרי החתונה אנחנו נשארים בקשר רציף. חלק מהבחורים אני שולח אחרי תקופה בישיבה ללמוד בישיבות מהטובות ביותר. כאשר אני עושה זאת בשמחה היות ומדובר בטובתם של הבחורים".

 "אתה מוכרח להקים ישיבה"

"תחילת הזיקה שלי לנושא קירוב הרחוקים, החלה כאשר הייתי ראש כולל בתל אביב. מדובר היה בכולל רגיל לחלוטין אשר היה ממוקם בבית כנסת בליבם של האזורים החילוניים בגבול תל אביב ורמת גן ואט אט, ללא כוונת מכוון, הפך למגנט עבור צעירים חילוניים תושבי האזור. לאחר זמן מה, הגענו למצב בו הכולל היה מלא וגדוש בצעירים שבאו להאזין לדבר ה'. באמצעות צוות אברכים מגובש ואיכותי, הצלחנו להביא קבוצה נכבדת של צעירים לרמה גבוהה בלימוד . בעקבות כך, פניתי למרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרן שטיינמן שליט"א על מנת שיורה לי מה עלי לעשות. "אתה חייב להקים ישיבה עבור הנערים", אמר לי הגאון הרב שטיינמן שליט"א. כך קמה לה ישיבת 'שערי חיים' במושב אחיעזר הסמוך לשדה התעופה בלוד. הקבוצה הראשונה שהגיעה לישיבה היא חלק מהבחורים שהתקרבו ליהדות באמצעות הכולל, כאשר 18 מהם הגיעו לישיבה והיתר, נשארו במסגרת הכולל שם עמד לרשותם צוות אברכים שהמשיך לקרב אותם. מדובר היה בקבוצה של בחורים בגילאי 18-21 ובשלב הראשון, הגבלתי את כניסתם של בחורים חדשים למשך תקופה ארוכה, על מנת שהקבוצה הראשונית תתגבש בלימוד ומבחינה חברתית לקבוצה מלוכדת ואיכותית".

ב"ה כיום, שתיים עשרה שנים לאחר הקמתה של הישיבה, מדובר בפריחה של ממש. מאה בחורים לומדים בישיבה.

"אני צופה שבעשור הבא התופעה תלך ותמשיך לגדול. ישנן ישיבות רבות בארץ שהבינו כיצד יש לעבוד עם הבחורים הללו ואיך צריך להתקדם איתם בהדרגה. בעזרת ה' נזכה שתקום ישיבה ועוד ישיבה וכך נזכה להביא את משיח צדקנו במהרה".