גלישה לגבהים

אהבת חייו של גל מור הייתה גלישה על פני הגלים השוצפים. להעפיל לגובה מטר, שניים ושלושה, ולצלול בתוך משברי הקצף הרועמים. הנהלת בית הספר שיתפה פעולה, גלשה עם הזרם: אם הכיתה מתקדמת כמצופה, היא זוכה לשעות חופשה וגלישה, שעות של חוויה והנאה.

אהבת חייו של גל מור הייתה גלישה על פני הגלים השוצפים. להעפיל לגובה מטר, שניים ושלושה, ולצלול בתוך משברי הקצף הרועמים. הנהלת בית הספר שיתפה פעולה, גלשה עם הזרם: אם הכיתה מתקדמת כמצופה, היא זוכה לשעות חופשה וגלישה, שעות של חוויה והנאה.

 

לאחר השירות הצבאי תכנן עם אחיו התאום את טיול הגלישה הגדול באוסטרליה. יש שם חוף נודע עם גלי ענק והמוני גולשים. לשם כך ירדו לאילת, לחסוך כסף להגשמת החלום. שילבו עסקים בהנאה: בבוקר הועסקו במלון כנושאי מזוודות הנופשים, ואחר הצהריים בילו בים.

 

יצאו למסע הגדול, ומיצו את התחנות שבדרך. נסעו דרך אירופה, טיילו וחוו, והגיעו לארצות הברית. ביקשו לרכוש כרטיס לאוסטרליה, אבל העונות שם הפוכות. בארצות הברית הקיץ בתוקפו, ושם עיצומו של חורף. בחורף, אין גלישות גלים. קר, סוער ומסוכן. בינתיים נסעו לקליפורניה שטופת השמש, וגלשו להנאתם. כספם כלה, והם שבו לארץ לחדש את המלאי.

 

כמה שמחו ההורים לשובם, אבל הייתה בפיהם בקשה אופיינית כל כך להורים: תיהנו כמה שתרצו, אבל הניחו בסיס לעתידכם. תרכשו מקצוע. גל ציית. בחר ברפואה משלימה. התחיל את לימודיו בחיפה ועבר לתל אביב. הלימודים כללו צמחי מרפא ועיסוי עשבים, שיאצו וטכניקות דיקור. ארבע שנות לימוד יסודיות להכרת הבסיס. מכאן ואילך התחילה ההתמחות המעשית. במהלך הכיר את קרן, והם נישאו.

 

עם סיום הלימודים, החליטו על התאווררות. מה מתאים יותר מאשר טיול במזרח. חשבו לנחות בהודו ולעשות את דרכם למזרח. נפאל, תאילנד והלאה, עד יפן. בפועל, נתקעו בהודו. קרן גילתה את עולם היוגה, והתחברה אליו. השתחררה במדיטציות. גל לא התחבר. כדי לחדש את הדרכון נסעו לסרי לנקה, וגילו שיש שם גלים נפלאים, חגיגה לגולשים.  שם הכיר ישראלי יורד, שהתמחה ברפואה סינית ופתח בית חולים פרטי בסרי לנקה. העסק משגשג בפיקוחו של פרופסור ורופאים בעלי שם. האחוות צברים הזמין את גל להתמחות אצלו חינם אין כסף. זו הייתה חוויה מרגשת. קרן ליוותה את גל בהתמחותו, והוא גמל לה כשהצטרף אליה לאשרם, המכון ללימודי היוגה, שאותו ניהלו זוג ישראלים, אסף וליאת בלר. אגב, מנהלי המכון חזרו לאחר מכן בתשובה. כשמיצו את החוויה, שבו לארץ והתקבלו לקיבוץ בית אורן בכרמל. גל פתח קליניקה מצליחה לרפואה סינית, וקרן העבירה חוגים ליוגה. החיים התנהלו למישרין. הם היו זוג מוערך, חיו נפלא, והצליחו כל אחד בתחומו.

 

ואז נולד הרעיון לצאת לחופש בלי הגבלת זמן. לחזור להודו ולהתמכר לשלוותה. גל סגר את הקליניקה. קרן פיזרה את החוגים ליוגה, והם הודיעו לקיבוץ על עזיבתם. הם ארזו את תכולת הדירה ואכסנוה במחסן. רכשו כרטיסי דירה, הקיבוץ אישר את דירתם למשפחה מצטרפת. יומיים לפני הטיסה התבשרה קרן שהיא בהריון. החליטו שאין זה העת לשוטט בהודו נגועת המחלות. ביטלו את הטיסה ונותרו ללא דירה וללא פרנסה.

 

מה עושים? היכן ילונו מחר?

 

נזכרו בידידים שהכירו באשרם, בהודו. שמרו איתם קשר טלפוני רופף, ידעו שהם מתגוררים בישוב לוטם. צלצלו וביררו בהיסוס, והוזמנו בהתלהבות. נסעו בלב כבד. הכביש הצר התפתל בין ההרים ובאמצע שומקום הזדקר שער צהוב מעשביית פרא, הודיע שהגיעו. אוויר של מרגלות ההימליה, שקט של אשרם, שלווה של יוגה. הריבועים הצבעוניים המעובדים בעמק נראים כמרבד משובב עין. רק צלילי העוד נישאים ברוח מבשרים שהגעת למקום ישוב.

 

לוטם, גן עדן קסום. את ההווי השאנטי אפשר לנשום באוויר עוד לפני שנוקשים על הדלתות הפתוחות:גיטרות וג'מבות פזורות על המחצלות בכניסות הבתים. בלוטם, כמו בהודו, אין מה לגנוב. השלווה היא מותג המושב.

 

הייתה זו כנראה הרוח המלטפת ה"לוטמית", שנסעה את בשורת הטרנד המזרחי לשאר קצוות הארץ. הם התקבצו בה כולם: מטפלים הוליסטיים, ציירים, פסלים, מומחי גינון אורגני, מדריכים למחול, מנחי סדנאות, מטפלים בצבע, מורים ליוגה, מומחים לרפואה סינית. חיפשו את השלווה והאושר ומצאו. כמעט כל המשפחות היישוב בוגרות הודו. חלק נכבד, בוגרי "ערכים", זה הולך יחד, חיפוש ומציאה.

 

המהפך האמיתי של לוטם התחיל כאשר סמינר "ערכים", שהתקיים בישוב, מילא את הכמיהה בתוכן ועניין.

 

מעגלים מתרחבים של שיעורי יהדות וחוגי בית. קבוצת המתחזקים הפכה למגובשת, וכינתה את עצמה בחיוך "חסידות לוטם". חדר אוכל ישן, שלא היה בשימוש, הוקצה כאולם בית הכנסת. כך נוצר בית הכנסת "אהבת חינם" במעלה היישוב. בין כיפור הראשון להיווסדותו, הופתעו המתפללים למצוא את עצמם במניין שכלל יותר ממאה משתתפים. מספר מדהים ביחס למקום הקטן והמבודד.

 

באיזו חום התקבלו, איזו שבת יפה חוו. שיחות הנפש והעונג שבת שפרץ בשירת הנשמה. אבל גל וקרן לא חיפשו יהדות, לא חיפשו אלא מקום מגורים, ולוטם מצאה חן בעיניהם. שכרו מבנה נטוש והחלו לשפצו. בד בבד ניסה גל להקים מחדש את מרפאתו.

 

עוד לא הספיקו להתערות, וכבר התרחש המאורע המסעיר. עם שחר פרצה לביתם שכנה נסערת , תינוקה בזרועותיה: "גל , גל, תציל אותו!" הילד פירכס בחום גבוה. בתחילה חשבו שהוא רועד מצינת הלילה, אך עם שחר מצאוהו מחוסר הכרה. כחול. על סף מוות. אין רופא בלוטם, פונים לעוסק בדיקור סיני. מה עושים? הורה שתניח אותו על הספה, הילד היה רפוי, לא היה לו דופק. הצעד הראשון היה הוצאת הנשים ההיסטריות מהחדר. הוא  נשאר לבדוק את התינוק, אובד עצות. מעבר לקיר נשמעו הבכיות והיבבות החנוקות. ניסה לבצע הנשמה ועיסוי לב לחילופין, ללא תוצאות. המשיך בהתמדה, כשייאוש קר לופת את לבו. נשא עיניו ואמר:"אלוקים, תחייה אותו!" והתינוק פקח את עיניו.

 

"אלוקים, תודה!" קרא, והתינוק החל לבכות. הדלת נפרצה, האם הסתערה,  הניפה, חיבקה, התייפחה, רקדה. ואז, סוף סוף הגיע האמבולנס. האם הצטרפה לנסיעה לבית החולים, שם אבחנו דלקת ריאות חריפה.

 

גל עמד מול מתקפת ההערצה של קרן: "אתה הצלת את התינוק, אתה החיית את התינוק, אתה החיית אותו!".

 

"זה לא אני", הודה, "זה אלוקים!"

 

והשתתק. שניהם עמדו נדהמים. גורם חדש נכנס לחייהם. הלכו יחד לביתם של אסף וליאת בלר. ביקשו לדעת יותר האלוקים, זה שהציל את התינוק.

 

"בישוב הסמוך מורן, עומד להתקיים סמינר של ערכים", השיבו להם. איזה תזמון! וכל השאר היסטוריה. איזו גלישה נפלאה!