אז למה תושבי בני ברק לא קנו ירקות

פעם שמעתם על המושג ירקות מחללות שבת? גם אם הם לא בפועל מחללות שבת, אבל עצם זה שאדם אחר מחלל שבת בגללם, אסור לקנותם ביום ראשון

זה קרה בתחילת השבוע, הירקנים וקנייני רשתות השיווק הסתערו על השווקים הסיטונאיים במטרה לצייד את החנויות בפירות וירקות עוד בטרם תחל השבית של החקלאים. מחזות הפשיטה על השווקים נראו בכל ערי ישראל, למעט בעיר בני ברק שם הירקנים לא עשו דבר ולמה?

 

אז כדאי שתדעו שבבני ברק, וכן גם במקומות חרדיים נוספים שם עומדות החנויות תחת השגחה חרדית  קיימת הנחיה ברורה מימים ימימה לפיה אין לרכוש תוצרת חקלאית בימי ראשון, וזאת בשל החשש כי הסחורה נקטפה חלילה בעצם יום השבת. הנהגה זו נשמרה בידי הירקנים שבאופן קבוע מדפיהם ודוכניהם ריקים בימי ראשון.

 

אתמול, כאשר נודע כי החקלאים עומדים לממש את האיום עליו הכריזו, פנו בעלי החנויות למשרדי מערכת הכשרות של רב העיר ודרשו היתר חד פעמי להצטייד בסחורה ביום ראשון. אולם, הרב הבהיר שאין כל מקום להתיר לחרוג מהכלל עליו הקפידו בעיר מכל משמר, גם כאשר קיים חשש כי המחיר הוא ויתור על תוצרת חקלאית בימים הקרובים.

 

במערכת הכשרות נעשו אמנם מאמצים מול שר החקלאות וארגוני החקלאים על מנת להסדיר היתר מיוחד לפיו תתאפשר אספקת תוצרת חקלאית ביום שני, אולם החקלאים עמדו בסירובם ולא נענו לבקשה. בעקבות זאת, נותרו החנויות ללא סחורה טרייה.

 

בלשכת רב העיר בטוחים שתושבי העיר- שהבהירו לא אחת כי הם מוכנים לשלם את המחיר כאשר מדובר בדרישה בלתי מתפשרת לרמת כשרות גבוהה-יסכימו להתנזר יום או יותר מתוצרת חקלאית טרייה, ובלבד שלא לפגוע בכהוא זה בקדושת השבת.