'סחרתי עם כל העולם, וכולו מכוער'

כאשר אנו קונים כפית, אנו לא מקבלים הוראות מן היצרן. כל אחד יודע כיצד להשתמש בה. אבל, כשאנו מקבלים משהו יותר מתוחכם, מקרר למשל, מצורפים אליו גם תו היצרן, הוראות אחזקה. מי שבנה את המקרר יודע מה טוב לו, והוא יודע דברים רבים אודותיו, שאני אם לא אקרא את ההוראות, לא אדע אותם.

 

מי שלא צריך הוראות אחזקה זו הכפית, אבל המקרר צריך. ומערכת מכ"ם תצטרך הוראות אחזקה מפורטות יותר. ככל שהדבר משוכלל יותר הוא צריך הוראות תחזוקה מתוחכמות יותר. אי לכך סביר להניח שהאדם שנברא לתכלית ניתנו לו הוראות. ואנחנו, היהודים טוענים שאנו מחזיקים בידנו את ההוראות, כלומר, את ספר התורה. ואני אומר, לוּ לא היינו יודעים מן התורה, היינו צריכים לחפש אחריה, ולומר לעצמנו: 'זה פשוט לא הגיוני ,שבעולם כל כך מופלא, שהאדם הוא הפיסגה שלו, לא תהיה לו תכלית. ממילא, גם אם לא הייתי רואה את התורה, הייתי מגיע למסקנה שהיא צריכה להיות קיימת באיזה שהוא מקום על פני תבל, והייתי הולך לחפש אחריה.

 

בקשר לשאלה, האם הדברים האלה נראים לי, הגיונים? על כך אני יכול לתת תשובה אמפירית (נסיונית). אני ראיתי ורואה עולם. סחרתי עם כל העולם. מאוסטרליה ועד צפון אמריקה ודרום אמריקה, יוון, פרס, טורקיה, קפריסין ועוד. נדמה לי שהכרתי היטב את הפן המעשי של החיים. ואני אומר לך כך: העולם הזה בסה"כ די מכוער, ובני אדם  הם די ציניים. הדבר היחידי היפה שראיתי, זה אנשים שיש להם משהו מעבר לבטנם ולרצונותיהם. זה הכל. מי שיש לו רק את בטנו, יכול לחוקק חוקים נחמדים לחברה, חוקים לפיהם אסור לגנוב כי זה לא כדאי, אבל הוא לא יכול לחוקק חוקים שאסור לגנוב כי זה לא מוסרי … העולם היחיד היפה שראיתי, הוא העולם בו קיימים צוויים עליונים של מוסר (וכרגע אני מדבר מתוך גישה קרה, לא בעיניים של אדם דתי). צווי מוסר שאינם נובעים מתוך המצאות שאדם המציא מסיבות של נוחות.

 

לכן, אם אנו שואלים, האם אפילו בקטנותנו אנו מסוגלים לראות את העובדה שתורה זו עושה את האדם לטוב יותר? כן, באו ותראו! התורה הזאת עושה את האדם לטוב יותר. אני לא כל כך האמנתי באדם בשעה שחייתי בחברה החילונית. האמנתי באדם כשהייתי ילד וחבר בצופים. האמנתי שהצופה הוא ידיד לכל אדם ואח לכל צופה… אבל, כשגדלתי הפסקתי להאמין בדברים האלה. וכמו שאמרתי הדבר היחיד והיפה בעולם, הוא מערכת שיש בה ציווי עליון של מוסר וצדק, ואת זה- רק מי שבא יכול לראות.ממילא, הציווים הקטנים, המגוחכים כביכול, הם אלה שעשו את האדם לטוב יותר. ברור שגם כאן יש את החשיבה המופלאה של הקב"ה, כמו שיש אותה בתוך תא חי או בתוך עין האדם.