האם אוכל לעבוד בעבודה לא טובה?

לאחרונה הציעו לי עבודה המחייבת אותי להתלבש באופן לא צנוע ועוד כמה דברים אסורים, האם אני יכולה לעבוד שם, בלי זה לא אוכל להתמודד עם המצב הכלכלי?

שאלה:

לאחרונה הציעו לי עבודה המחייבת אותי להתלבש באופן לא צנוע ועוד כמה דברים אסורים, האם אני יכולה לעבוד שם, בלי זה לא אוכל להתמודד עם המצב הכלכלי?

אני אשה נשואה ויש לנו שני ילדים ואנחנו מסורתיים, הבעיה שלנו היא המצב הכלכלי הקשה מאד, החיים שלנו ממש לא חיים. לאחרונה הציעו לי עבודה עם הכנסה טובה, אבל העבודה הזו מחייבת אותי להתלבש באופן לא צנוע לחלוטין ועוד כמה דברים אסורים שאני אצטרך לעשות שם, שאלתי האם אני יכולה לעבוד שם, הרי בלי זה לא אוכל להתמודד עם המצב הכלכלי?

 תשובה:

על התורה נאמר "כי הם חיינו ואורך ימינו". התורה היא החיים עצמם של העם היהודי, ולחיות חיים האסורים על פי התורה, אלו לא חיים אמיתיים. אנשים שחיים בלי תורה, רק נדמה להם לפעמים שיש להם חיים טובים,

אבל מי שמבין את הענין לעומק, יודע עד כמה חסר לאדם חיות אמיתית באופן הזה. זה נושא רחב מאד, וכדאי ללמוד אותו לעומק (אפשר לראות הרצאות באתר הידברות, יש שם הרצאות מאד מומלצות, המסבירות את השקפת ויסודות היהדות).

אין שום היתר לעבור על איסורים לצורך פרנסה, גם אם המצב הכלכלי מאד קשה. ובנוסף לכך, הכנסות ממקורות אסורים עלולים להביא צרות וחוסר ברכה בבית.

הדרך הנכונה מהצד הרוחני לפעול בכדי שתהיה פרנסה טובה היא על ידי חיזוק האמונה והבטחון בקדוש ברוך הוא, תפילות, תהילים, צדקה, שמירת שבת שהיא מקור הברכה, וחיזוק כללי במצוות.

והדרך להשתדלות לפרנסה מהצד החומרי היא לחפש עבודה שלא כרוכה בשום דבר שהוא נגד רצון הבורא יתברך, לא עבודה בשבת ולא עבודה בשום דבר האסור.

בעזרת השם שתזכי למצוא עבודה כשרה ולהתפרנס בכבוד, ותזכו להתקרב יותר לאבינו שבשמים ולשפע של ברכה והצלחה.

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין