יש לי משיכה חומרית, מה לעשות?

אני שוקל ברצינות לעזוב את הישיבה, כיון שעדיין יש לי נסיונות רבים וכשמגיעה אלי משיכה להנאה חומרית, אני לא מחזיק מעמד ונמשך אחריה. מה לעשות?

 

אני בחור שלומד כבר חצי שנה בישיבה של חוזרים בתשובה, חזרתי בתשובה לפני יותר משנה.
בתקופה האחרונה עולות לי שאלות האם להמשיך בדרך הזאת או לרדת ממנה, ואני שוקל ברצינות לעזוב את הישיבה. הסיבה לספקות אלו היא משום שאני כבר חצי שנה בישיבה, ועדיין יש לי ניסיונות.

יש לי ניסיונות במה שקשור לבנות ולשמירת הברית, וגם לא פעם ולא פעמיים אני נכשל בדברים האלו. גם כשאני מגיע הביתה, אני לא עומד בניסיון של הטלוויזיה, ואני רואה לפעמים טלוויזיה. האמת, שאני נהנה מהלימוד בישיבה והכל, אבל כשמגיעה אלי משיכה להנאה חומרית, אני לא מחזיק מעמד ונמשך אחריה. אומרים גם שההנאות של העולם הזה הן ריקניות, שמעתי את זה הרבה פעמים, אבל אני רואה במציאות שהן לא כאלו ריקניות, כמו ההנאות שהזכרתי שהן דוקא כן נותנות לי הרגשה של מילוי.


אולי אתם תגידו לי שההנאה האמיתית תהיה רק בעולם הבא, אבל אני לא חושב שאצליח לחכות עד אז, כי קשה לי להחזיק מעמד. מחכה לתשובה שאולי תחזק אותי להשאר בישיבה.

 

 

שלום לך בחור יקר!

קודם כל אתה צריך להבין שאם יש לך ניסיונות, זה לא אומר שמשהו לא בסדר איתך, ניסיונות זה דבר שלכל יהודי יש, והמטרה שלהם היא כדי לקדם אותנו יותר ברוחניות, על ידי שנעשה מאמץ לא להכשל. גם אם בסוף כן נכשלים בחטאים ולא עומדים בניסיון, אבל עצם זה שהשתדלנו לא לחטוא, זה דבר שכבר מקדם אותנו ומוסיף לנו זכויות, ובמיוחד אם כואב לנו שנכשלנו.

כשאתה יושב בישיבה ובאים לך ללב רצונות לראות טלויזיה, לצאת עם בנות, לראות דברים לא צנועים, לעשות את החטא הידוע ועוד, אתה מרגיש מן הסתם, שאתה בחור שלא מתאים לישיבה, הנה כולם כאן שקועים רק בלימוד, ושמחים כל הזמן, ומתעלים, ומה אני? חושב על דברים כל כך….
וזה גורם לך לחשוב שבעצם אין מקומך בישיבה, וגם גורם לך לחשוב שאת החיים המאושרים אתה תמצא דוקא בעבר השני.

אבל תדע לך שזה ממש לא ככה. קודם כל יש הרבה בחורים שיש להם ניסיונות, גם בדברים שציינת, ובמיוחד כשמדברים על בחור שלא גדל בבית חרדי, ונחשף להרבה דברים שליליים עד שהוא הגיע לישיבה, ודאי שכל מה שנספג לו לתוך הלב עד היום, לא יוצא כל כך בקלות. אבל לא צריך להתרגש מזה, ההפך, זו זכות שיש לבעל תשובה שבאים לו מחשבות כל כך ירודות, והוא צריך לתקן דברים כאלו (על ידי השתדלות לא להגרר כנ"ל), כי זה עושה תיקונים עצומים בשמים, מעלה מאד את האדם ומקרב מאד מאד את הגאולה השלמה.

הקב"ה בכוונה לא נתן לך לגדול בבית חרדי, כי הוא ידע שזה טוב עבורך להתמודד עם קשיים כאלו. נכון, זה קשה, אבל רק בדרך הזו אתה תצליח למלא את היעוד שלך בחיים ולתקן את כל מה שאתה נדרש לתקן (הדברים שאדם נדרש לתקן במהלך חייו נקבעו לפי מעשיו בגלגולים הקודמים).

אם יש לך נפילות, אפילו בדברים חמורים, זה לא מוריד כלל מהערך של כל מצוה שאתה זוכה לקיים, ומכל לימוד תורה שאתה זוכה ללמוד. ההרגשה של היאוש וההרגשה שהתורה שלך לא שווה מספיק, גורמת לך לחשוב לסגת אחורה באופן כל כך קיצוני. אבל אם תסתכל על הדברים בצורה אחרת, ותחשוב כמה שאני צריך להיות שמח ומאושר ולהודות לשם יתברך על זה שהוא זיכה אותי ללמוד תורה, לקיים מצוות ולהיות בישיבה, ואפילו שבאים לי ללב רצונות כל כך שלילים ובאות לי מחשבות כל כך גרועות למוח, בכל זאת הקב"ה כל כך אוהב אותי ומזכה אותי בדברים כל כך גדולים, אז תוכל להרגיש שמחה ממש עצומה, ולהיות מאושר מאד, אפילו שיש לך ניסיונות קשים וגם נפילות של ממש.

קח את החיים כאתגר, אתגר של עבודת השם, שגם יש לך מחוייבות לעשות אותו, וגם יוסיף לך הרבה מאד לחיים. אם תמשיך להתאמץ, אתה לא תרגיש שאתה אחד חלש שלא מסוגל להתמודד עם היצרים שלו ומוכן לאבד את החיים שלו (החיים האמיתיים שזה החיים הרוחניים, חיי הנשמה), עבור משיכות של מה בכך של היצר הרע. אתה תזכה לשכר עצום ולחיים מאושרים, רק תבין שלא נדרש ממך שלמות, נדרש ממך להתאמץ, להשתדל, לנסות, ובזה אתה עושה נחת רוח עצומה לשם יתברך וגם זוכה בזה לחיים טובים בעולם הזה ולשכר נצחי עצום בעולם הבא.

לגבי מה שאומרים שהנאות גשמיות יש בהן ריקנות, ודאי שבשעה שהאדם נהנה בפועל, הוא לא מרגיש את ריקנות, ההפך, הוא מרגיש הנאה. את ההרגשה של הריקנות מרגישים אח"כ, בזמן שלא נהנים בפועל, בזמן שאין אפשרות למלא את התאווה. ככל שאדם מרגיל את עצמו יותר להנות מהנאות גשמיות, כך הוא ירגיש שזה יותר חסר לו, וזו הרגשת הריקנות, וכל הזמן הוא ירגיש צורך לחפש כיצד להנות, והוא כל הזמן ירדוף אחרי ההנאות האלו, בלי שתהיה לו שליטה על זה. אלו חיים ממש אומללים, שיכולים להביא את האדם בסוף לידי דיכאונות עמוקים ועוד הרבה בעיות.

תשתדל להפנים את הדברים שכתבתי, ושבאים לך ללב רצונות שליליים אל תתרגש מזה, תבין שזה טבעי וזה גם טוב עבורך שיש לך כאלו ניסיונות (כנ"ל), ואל תרבה במחשבה על המצב שלך ועל הניסיונות שלך, פשוט תסיח דעת ותתרכז יותר בלימוד ובשאר חלקי עבודת השם, וגם תעשה מאמץ גדול לשמור על העיניים מכל דבר שיכול לעורר משיכה שלילית, ואם כן נכשלת במשהו, אז לא להרגיש יאוש, לדעת שמכל נפילה אפשר לקום בחזרה ולהתחזק שוב (אפילו אם נופלים הרבה פעמים, כל פעם שמתחזקים שוב זה נחשב לדבר מאד חשוב בשמים ומקבלים על זה הרבה שכר) ובזה תזכה בדבר הכי גדול שיש, להיות עבד נאמן לשם יתברך ולעשות לו נחת רוח עצומה, ואין לשער איזו שמחה שזה עושה בשמים.

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.