האם זו הדרך – להיות כל היום בטירוף של לימוד והספקים?

      ההנהגה  בציבור החרדי היא רק לשבת וללמוד תורה. יצא לי להיות בישיבה וראיתי מולי אנשים שרק יושבים ולומדים. זה נראה לי פנאטיות קיצונית לחלוטין, האם זו באמת הדרך להיות כל היום בטרדות מטורפות של לימוד והספקים? מחילה על אופן הניסוח אבל זה מקומם אותי.        שלום רב! זה נכון שבישיבהקרא עוד...

 

   

ההנהגה  בציבור החרדי היא רק לשבת וללמוד תורה. יצא לי להיות בישיבה וראיתי מולי אנשים שרק יושבים ולומדים. זה נראה לי פנאטיות קיצונית לחלוטין, האם זו באמת הדרך להיות כל היום בטרדות מטורפות של לימוד והספקים? מחילה על אופן הניסוח אבל זה מקומם אותי.

 

   

 שלום רב! זה נכון שבישיבה עוסקים בלימוד תורה ושאר עניני עבודת השם בלבד, אבל בזה מונח עיקר התועלת של לימוד בישיבה לעומת לימוד תורה שלא במסגרת של ישיבה.

כל הענין של ישיבה קדושה זה שאדם יקח לעצמו תקופה של כמה שנים (או פחות, תלוי באיזה גיל הוא נכנס לישיבה) לפני שהוא מתחתן, שאז עדיין אין לו טרדות של משפחה, והוא ישקיע את עצמו בעולם הרוחני, שזה כולל לימוד תורה, תפילות רציניות, עבודה על תיקון המידות וחיזוק היראת שמים ואהבת השם.

תקופה כזו שאדם יעשה בישיבה תעניק לו המון כוחות, סיפוק, הנאה, איכות חיים רוחנית, קדושה וחשיבה מפותחת. הרווח שיהיה לו מכך יהיה רווח לכל החיים, ולכן מי שמסוגל ללמוד בישיבה, ההפסד אם הוא לא יעשה זאת, גדול מאד.

גם אם לומדים בישיבה, לא צריך להסתכל על זה כטרדות מטורפות של לימוד והספקים, כהגדרתך. אדם צריך ללמוד לפי היכולות שלו, ובאופן שהלימוד יהיה לו נעים ויתן לו הרגשה טובה ושמחה, וכפי שאומר הפסוק "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום". אם אדם לומד בישיבה והוא מרגיש מתח נפשי, צריך לבדוק מדוע הוא מרגיש זאת, אולי הוא העמיס על עצמו יותר מדי, אולי הישיבה לא מתאימה לו, אולי חסרה לו הבנה נכונה בדרך עבודת השם.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.