מה קורה למפקד טייסת פאנטום שלומד גמרא

  

 אחרי שנפגשים עם הגמרא, מה קורה?

רענן: מה פירוש מה קורה?! מהפך! זה מה שקורה. מהפך בכל החיים שלך! אתה נפגש עם האוקיינוס. אתה מרגיש בחוש, שאתה מגיע לסוף השכל. אתה עומד מול דברים עצומים, המעניקים לך מבט חדש על כל חייך, מבט שלא חלמת שהוא קיים בכלל. אז מה יש לי להוסיף? אתה רואה שאתה כלום. אתה רואה שיש עוד מה לעשות בחיים, והחיים בעצם רק מתחילים. ואתה היית בטוח ש…

 

הייתי מפקד בצבא ומנהל חברה, היודע הכל, והכל כבר היה מסודר. ופתאום גילו לי עולם מלא; גיליתי שעוד לא התחלתי את החיים בכלל. אני מדבר כך בתור אדם שהיה מבוקר כל הזמן. שמחתי מאד שאני לא יודע כלום, זה נתן לי סיפוק. במיוחד שמחתי שהנושאים בגמרא על כל מורכבותם מוגשים בצורה ישירה כל כך. בשום פילוסופיה בעולם אין דוגמה לשקלא וטריא ברמה הזאת בגמרא.

 

 למה זה חשוב כל כך?

רענן: כי הגירוי, שזה יוצר אצל האדם הממוצע, הוא כזה שדוחף אותו להמשיך הלאה, מעלה אותו, מתקן אותו, עושה ממנו בן אדם. אתה מרגיש כיצד נחצבת מתוכך אישיות חדשה לגמרי, המביטה מזווית חדשה על החיים בכלל ועל עצמה בפרט.

 

האם אתה רואה הבדל בין אדם המקיים מצוות בלי ללמוד תורה, לבין אדם המקיים מצוות עם לימוד תורה?

רענן: היום, כשאני מסתכל על הדברים במבט לאחור – אין לי ספק בכך. התורה היא חמצן למצוות. פשוט תהליך חמצון. למעשה, הואיל והתורה משנה את הפנימיות, ומן הפנימיות צומחים כל מיני דברים, הרי כל מה שתעשה ישתנה בהתאם. אם אתה למשל מוסיקאי הרי עם לימוד התורה מסתמא גם המוזיקה שלך תשתנה.

 

 במילים אחרות אתה רוצה להגיד, שלימוד התורה משנה כל דבר חיצוני שהאדם עושה?

רענן: לדעתי כן. כי פתאום האדם מגלה, כי כל מה שהוא יודע זה כלום. שכל המציאות שהוא חווה היא דבר מאד מאוד מוגבל. זו הייתה ההשלכה שלי מהלימוד. כמו שאמרתי האדם נדחף כל הזמן לחפש עוד. אחרי כל מצב שאליו הגעתי, חיפשתי תמיד מה יש עוד. לכן לא נשארתי אותו בן אדם. השתניתי לגמרי! למשל פתאום גיליתי שאני לא מקלל כשאני נוהג בכביש. כל הנהיגה שלי הפכה להיות שונה לגמרי. כל המימדים שלי השתנו. הפסקתי לקבל אנשים, הפסקתי להתעצבן על כל מיני דברים.

 

איך גרם "השור שנגח את הפרה" שלא תקלל?

רענן: מפני ש"השור שנגח" לימד אותי, שאני יודע מעט מאד או לא יודע דבר, ושכל צורת ההתנהגות שלי בכלל לא מתאימה לשום דבר הקרוי "תורה". עד היום שבו הכרתי את התורה חייתי על פי דפוסים אחרים לגמרי. כעת אני ניצב בפני מציאות אחרת. משל, לאדם הנמצא בים סוער עם מערבולות, והוא רוצה להגיע לגדה, לחוף. הוא חייב להסתכל קדימה, למטרה שאליה הוא רוצה להגיע, שאם לא כן- הוא אבוד. המערבולות שלי – פירושן: רגשות, יצר הרע, דעות ורעיונות, שקלטתי אי שם. כך אני צועד בשבילי החיים.

עצם לימוד הגמרא חינך אותי לחשוב על דברים יותר עדינים, לראות דברים ביתר דקות. וזה מעצמו מחולל שינוי! אפילו הדיבור, שפת הרחוב, הסלנג הרחוב י- הכל השתנה. כבר לא שייך לדבר בסגנון הזה, כי עוסקים בדברים עדינים כל כך! הלימוד הזה מוביל את האדם לחיות בעולם בכלל אחר. אני חי במציאות אחרת! ולכן התחלתי להתייחס לכל המציאות בצורה שונה. כל זה קורה בתנאי שלומדים על מנת לחיות את הלימוד הזה. יש אנשים הלומדים גמרא, בתור לימוד אינטלקטואלי באוניברסיטה- וזה באמת לא עושה להם שום דבר. אבל אני באתי לישיבה על מנת לחיות את הלימוד, לכן זה שינה אותי לגמרי.

 

 אני רוצה להעיר על דבריך. אמרת, שהגמרא הראתה לך שאתה לא יודע דבר. זה נכון. הגמרא מראה לך, עד כמה  קטן. אבל מצד שני, ככל שאתה לומד יותר, אתה נהיה גדול יותר. זאת אומרת: אתה כלום לעומת הסוף של הלימוד, אבל אתה הולך ומתקדם.

 

רענן: נכון, אתה צודק העיקר הוא שאתה מרגיש שאתה נהיה אחר. אתה מתנהג אחרת ומתייחס אחרת לאנשים. אתה רואה שאתה הופך פתאום לאדם אחר, בלי שבעצם עשית משהו. זה כמו "הוקוס פוקוס". אני לא מתכוון רק לדרך ארץ , אלא גם לעידון התחושות, שהלימוד הזה גורם לך.

 

צריך להבין אותי. הייתי טיפוס נפוח מגאווה ולפתע ראיתי שאני כלום והיה  עלי לבנות את עצמי מחדש. גיליתי שביחסים בינאישיים נהייתי פתאום יותר עדין, יותר סובלני, יותר מקשיב לזולת, יותר עוזר, מתנהג טוב יותר בין אדם לחברו. וזה נהיה מאליו בלי שיש לי שליטה על זה. יום אחד עשיתי לעצמי צילום מצב. השוותי בין מצבי עכשיו לתמונה שלי מימי הצבא: פרוע, חובש כובע מגוחך על הראש ועושה פרצוף למצלמה. היום כשאני נזכר בדברים ההם, אני חש מאוס בעיני עצמי! הכל נראה לי שטות ורעות רוח. ומה גרם שארגיש כך? לימוד הגמרא!