האם אהנה יותר מלימוד התורה מאשר מהנאות חומריות?

      עדיין לא הצלחתי להבין מדוע החיים שלי יהיו יותר מהנים אם אני אעסוק כל היום בעבודת השם ובלימוד תורה מאשר אם אני אעסוק כל היום בהנאות חומריות ובמילוי תאוות?        ההיגיון אומר שבן אדם שמטרתו בחיים היא למלאות את הרצונות החומריים שלו, תאוות, כסף וכבוד, יסבול בחייו רבות מתחושות שלקרא עוד...

 

   

עדיין לא הצלחתי להבין מדוע החיים שלי יהיו יותר מהנים אם אני אעסוק כל היום בעבודת השם ובלימוד תורה מאשר אם אני אעסוק כל היום בהנאות חומריות ובמילוי תאוות?

 

   

 ההיגיון אומר שבן אדם שמטרתו בחיים היא למלאות את הרצונות החומריים שלו, תאוות, כסף וכבוד, יסבול בחייו רבות מתחושות של ריקנות וחוסר סיפוק. מהנאה גשמית אדם נהנה רק באותו רגע שהוא מתעסק עם ההנאה, אבל אח"כ לא רק שהוא לא נהנה, אלא הפוך, לאחר ההנאה הוא חש צמאון וצורך למלא שוב את נפשו באותה הנאה תאוותנית, וזה יוצר אצלו בנפש תחושה של ריקנות ועצבות. כך הוא ידחף בעל כרחו לחפש שוב הנאה של תאווה, ולאחר שהוא מצליח למצוא אותה ולהנות ממנה, חוזר חלילה שוב הוא ירגיש לא טוב. ככה שנפשו של האדם מתרגלת יותר להנאות גשמיות, כך הצורך הנפשי לאותן תאוות גודל, ובהתאם לכך, גם תחושת הריקנות וחוסר הסיפוק גוברים אצלו.

לכן ההיגיון אומר שלא ניתן למצוא חיים של אושר וסיפוק ברדיפה אחרי התאוות והחומר.
 
מצד שני, אדם שמטרתו בחיים היא להתקדם מבחינה רוחנית ולעבוד את השם יתברך, ללמוד תורה ולהביא את נפשו למצב של יותר קדושה וטהרה, הרי חייו מלאים בסיפוק והנאה, ואין לו את אותו סבל של ריקנות ודיכאון.
 
בנוסף על כך, הנאות חומריות, רק החושים הגשמיים שלנו מסוגלים להרגיש, ולכן ההנאות האלו מאד מוגבלות, אך הנאות רוחניות, אלו הנאות שגם הנשמה שלנו נהנת מהן, והנשמה כידוע נמצאת מעבר לגבולות החומר והצמצום, וכשמתקדמים יותר בעבודת השם, מרגישים לעיתים את ההנאות של הנשמה, הנאות של רוחניות, ומרגישים איך שההנאות האלו לא מתחילות בכלל להשתוות להנאות חומריות.
 
כמובן שלוקח קצת זמן עד שאדם ירגיל את עצמו לרצות רק רוחניות ולא לרדוף אחרי החומריות, אבל אחרי שמגיעים לכך, הרי איכות החיים וההנאה והעונג שיש בהם, נעשים הרבה יותר גבוהים וחזקים.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.