האבא התקשר מהכלא והתחנן – הצילו את הילדים

סיפור אנושי מרגש, אחד מני רבים, בו נתקלו לאחרונה פעילי ׳אחינו׳

סיפור אנושי מרגש, אחד מני רבים, בו נתקלו לאחרונה פעילי 'אחינו'.


מאת: יוסי איזק – כתב אחינו 


 

מפעם לפעם, תוך כדי עבודת הקודש שהם עושים, נתקלים פעילי 'אחינו' בסיפורים אנושיים טראגיים עד כדי דמעות. לעיתים מתברר תוך כדי קידום וטיפול בנער אחד שמתחת לפני השטח מסתתרת משפחה שלמה המשוועת ליד חמה ומסייעת שתכוון אותה לדרך המלך ותעזור לה לשוב למסלול החיים הנורמלי.

 

אליהו (שם בדוי) משך את תשומת ליבו של פעיל 'אחינו' באחת מערי מרכז הארץ, כבר בפעם הראשונה שהוא דרך בפתח המדרשה. כמו רבים אחרים גם הביקור הראשון שלו נבע בעיקרו מסקרנות ומרצון לדעת "מה עושים החבר'ה", אבל חיש מהר נשבה גם הוא בחבלי הקסם של מתיקות התורה והפך למשתתף קבוע בשיעורי המדרשה. הרקע שלו היה חילוני לחלוטין, אבל היה בו משהו אצילי ועדין, מה שקוראים "נשמה גבוהה". הייתה לו נטייה לאתגר את האברכים איתם למד בשאלות מפתיעות שהעידו על תפיסה מהירה ועל כישרונות מבריקים המסתתרים מתחת לחזות המחוספסת.

 

כאשר הגיע הרב אהרן ידלר כדי לחפש צעירים מתאימים לישיבת 'יולי אוגוסט' עלה שמו של אליהו באופן כמעט מיידי כמועמד מוביל. אליהו אכן התמיד להגיע לישיבה והרשים את ראש ישיבת 'אחינו' הקדושה, הרב אוריאל אלבז בשאלותיו הלמדניות והחכמות. בסוף הישיבה ניגש אליו הרב אלבז ואמר לו: "אליהו, מקומך איתנו. תארוז חבילה ובוא לישיבה".

 

אליהו, בעדינותו הרבה, אמר לאברכים שהוא צריך תחילה לקבל את הסכמת אמו. כאשר הגיע הרב אדלר לביקור בבית חשכו עיניו. לפתע התגלה לעיניהם פן טרגי בחייו של אליהו שהבחור הצעיר הצליח עד אז להסתיר מפני כולם. מסתבר שאביו של אליהו מרצה עונש מאסר באחד מבתי הכלא, אמו קשת היום נותרה להתמודד לבדה עם המשימה המתישה של הבאת פרנסה הביתה תוך כדי טיפול בחמשה ילדים. מובן שבמצב כזה הבית לא תפקד בצורה נורמלית, העזובה וההזנחה שלטו בכל, והאם אובדת העצות לא יכלה להשתלט על הילדים והבית.

האברכים ישבו לשיחה עם האם כדי להסביר לה את היתרון והחשיבות של לימוד בישיבה, ואז בתום השיחה הפתיעה אותם האם בבקשה בלתי צפויה. "אני יודעת שאם אליהו ילך בישיבה זה יהיה הדבר הטוב ביותר עבורו", אמרה האם. "אבל מה עם יתר הילדים, איזה עתיד צפוי להם בבית בלתי מתפקד, חשוף לכל הדוגמאות השליליות ביותר ומועד לפשע ועבריינות. לא אתן לכם לקחת את אליהו לישיבה עד שתבטיחו לי שאתם מטפלים גם בכל יתר הילדים האחרים…".

 

פעילי 'אחינו' נענו לאתגר – מרבית הילדים שובצו בישיבות, בנות המשפחה צוותו לרבניות, ובעצם כל המשפחה נכנסה לתהליך שיקום יסודי.

 

"הדבר המרגש ביותר", סיפר הרב ידלר, "היה כאשר קיבלתי טלפון מהאבא. הוא אמר לי – 'תשמעו, אני עשיתי כמה טעויות קשות בחיים ועליהם אני משלם ביוקר. תמיד דאגתי וחששתי מה יעלה בגורל הילדים שלי לאור הרקע הבעייתי שבו הם מתחנכים. עכשיו אני יודע שהם בידיים הטובות ביותר".

 

הרב ידלר מספר לנו שלמרות הנסיבות הקשות בהן חיה המשפחה הוא אינו מתייאש. "אנחנו מאמינים בניסים. אנחנו ממשיכים להשקיע ולהעניק והקב"ה שולח ממרום שפע והצלחה".