הגרפולוג

הוא היטיב את המשקפיים על חותמו והתרווח בכורסת המנהלים המרופדת. תמיד אהב להיות נינוח ורגוע בעת שערך ניתוח גרפולוגי. הדבר סייע לו להתחבר לאינטואיציה הפנימית שלו, זו שבזכותה התפרסם כאחד המומחים הטובים ביותר בתחום.

הוא היטיב את המשקפיים על חותמו והתרווח בכורסת המנהלים המרופדת. תמיד אהב להיות נינוח ורגוע בעת שערך ניתוח גרפולוגי. הדבר סייע לו להתחבר לאינטואיציה הפנימית שלו, זו שבזכותה התפרסם כאחד המומחים הטובים ביותר בתחום.

 

הוא לגם מכוס הקפה המהביל שנח לצידו, הכין עט ונייר עליו ירשום את חוות דעתו המלומדת, וקרא בתשומת לב את דף ההסבר שנלווה לדוגמית הכתב שנמסרה לו: "משרת אימון בחברת 'מדיקל סיסטם'. מספר 9495".

 

משרת אמון – זה יכול להיות מועמד לתפקיד של גזבר או מנהל בכיר או סתם מדען ראשי שיש לו גישה לסודות כמוסים. לאמתו של דבר פרטי המשרה כלל לא עניינו אותו. בתור גרפולוג בכיר היה זה מתפקידו לספק חוות דעת על אישיותו של המועמד ובכך להכריע את עתידו בחברה. יותר מזה הוא לא היה צריך לדעת.

 

דוגמית הכתב הייתה כמובן משוללת כל סימני זיהוי גלויים אבל הדבר לא הפריע לו כלל ועיקר. את כל המידע הנחוץ לו הוא ימצא על נקלה בתוך האותיות, בין השורות, ואפילו סביב שולי הדף. הוא תמיד גיחך כשחשב על המאמצים האדירים שבני אדם משקיעים בשמירה על סודותיהם הקטנים מבלי שיהיו מודעים לכך שבכל שורה שהם כותבים ובכל חתימה שהם חותמים הם מפזרים רמזים עבים על עצמם ועל אישיותם, רמזים שגרפולוג דגול כמוהו מסוגל לאתר בקלות ולהפוך לדיוקן אופי נוקב, מדויק ומאיר עיניים.

 

הוא אחז את הנייר בין אצבעותיו ובחן בתשומת לב את הסימנים. המועמד הזה הוא אדם אינטליגנטי ומוכשר, ציין לעצמו תוך כדי התבוננות בשוליים המהוקצעים של הדף, יסודי ומאורגן מאוד. אבל אינטליגנציה זה לא הכל, הוסיף בעודו סוקר את הקמרונים הגבוהים והקערות השטוחות של הכתב. אני מזהה אצלו גם נטייה ליוהרה, ואפילו מדה בלתי מבוטלת של התנשאות.

 

רגע… ומה זה?… הוא שלף מהמגרה זכוכית מגדלת ובחן בקפידה את האופן שבו המ"ם והרי"ש השתלבו זה בזה. "לא טוב", צקצק בלשונו ועל הדף שלפניו הוא רשם: "צביעות ונטיה לרמייה עצמית".

 

השלב הבא היה בדיקת האותיות התחתיות וסיומי המילים. המממ… מדובר בברנש קמצן ולא נחמד במיוחד כלפי הסובבים אותו… ומה אנחנו למדים מהעי"ן הכפופה עם האלכסון התלול? אדם שחושב קדימה, אבל ממעט להפיק לקחים מהעבר. כמה חבל. וזה עוד לא הכל – תראו את הצד"י והסמ"ך שלו. זה טיפוס שמסוגל לרמוס אנשים המפריעים לו בדרכו, אגואיסט, מהיר חימה, סף תיסכול נמוך, מתקשה בדחיית סיפוקים, אינו מסוגל לקבל ביקורת, בעל גאווה.

 

הוא הרים את ראשו מתוך הדף, פשפש אחר החפיסה שנחה באחת המגרות והצית לעצמו סיגריה.  עכשיו, לאחר שפירק לחלקים את המנגנון הנפשי של הכותב ובחן כל חלק ממנו בנפרד, הגיע הזמן להרכיב את התמונה השלמה ולסכם את ממצאיו במשפט אחד קצר.

 

הוא ברר את מילותיו בקפידה, מודע לכך שקריירה שלמה של אדם מוטלת עתה על כף המאזניים. הוא התחבט לרגע, מנסה לשקלל את הגורמים השונים. לבסוף נענע בראשו בפסקנות. למרות האינטליגנציה והתבונה שניכרו בכתב המסקנה הסופית שלו לגבי הכותב הייתה שלילית למדי. "לא", אמר לעצמו, "זה לא אדם שהייתי בוחר בו כחבר קרוב".

 

הוא שיגר את הדו"ח המוגמר לדרכו בלחיצת כפתור. לא היה לו ספק קל שבקלים בכך שהאבחון שלו היה מדויק לחלוטין. הניסיון המצטבר של אלפי בדיקות גרפולוגיות לימד אותו שהוא כמעט ואינו טועה. ספק אם הכותב עצמו מכיר את אישיותו כמו שאני מכיר אותה, הרהר לעצמו. רוב האנשים הרי חיים בהתכחשות עצמית.

 

קולה של המזכירה בטלפון קטע את רצף מחשבותיו. "אני שולחת לך הרגע את דוגמית הכתב של 'מדיקל סיסטם' מס' 9495. הם זקוקים לתשובה בדחיפות…"

 

קמט קל הופיע על מצחו. "9495? אבל זהו הדו"ח שזה עתה סיימתי לכתוב…"

 

"לא יכול להיות", באה התשובה. "הדוגמית הזאת הגיעה למשרד רק הרגע. כנראה שנפלה כאן איזו טעות".

 

"רגע, רגע, את יכולה לגשת רגע לכאן?… משהו לא מסתדר לי. אם הדוגמית הגיעה רק עכשיו של מי היה הכתב שהרגע סיימתי לבדוק?"

 

המזכירה בחנה את דוגמית הכתב שעדיין נחה על שולחנו ונעצה בו מבט מוזר. "אדוני", אמרה באיטיות, "אולי אני טועה אבל – האם אין זה במקרה כתב היד שלך?"…