ה'נקמה': לראשונה מאז השואה הוסמכו תשעה אברכים לרבנות בגרמניה

אחד מהמוסמכים- אברך שחי עד גיל 9 כנוצרי שמעתה ישמש כרבה של לייפציג שהיתה בעבר את הקהילות היהודיות המפוארות והמעטירות

לראשונה מזה שבעים שנה הוסמכו תשעה תלמידי ישיבה לרבנות על אדמת גרמניה. מדובר בסגירת מעגל הסטורית, שכן מאז השואה לא הוסמכו רבנים על האדמה הארורה הספוגה בדם יהודים, והמשמשים בה בקודש, הוסמכו מחוץ לגבולות המדינה.

כ-600,000 יהודים חיו בגרמניה לפני השואה אבל מספרם ירד עד ל-12,000 יהודים בשנת 1945. כיום חיים בגרמניה בסביבות 110,000 יהודים, חלקם הגדול מהגרים מאוקראינה וממדינות חבר העמים. לעומת יוצאי המדינות האלה שהגיעו לישראל וגילו כי ניתן להמשיך ולחיות במדינת היהודים  כפי שחיו בארצות מוצאם, אלה החיים בגרמניה מחפשים את הזהות היהודית ובקהילות השונות קיימת דרישה גוברת לרבנים ומנהיגים רוחניים. ארגון 'ישורון' שזיהה את הצורך הגדול הזה, החליט לעשות מעשה ופתח בברלין בית מדרש להכשרת אברכים לרבנים הפועל בנשיאותו של  האב"ד הגר"ח ארנטרוי שליט"א מלונדון, ובהשראתו של בית המדרש הידוע שפעל בברלין לפני השואה והוציא מתוכו רבנים בעלי שיעור ושם.

סיום המחזור הראשון של בוגרי בית המדרש והסמכת הרבנים צויין  בטקס מרשים ומרגש שהתקיים במינכן בהשתתפות נשיא ועידת רבני אירופה הרב יוסף חיים סיטרוק וורבנים מכל מדינות היבשת, ראשי הקהילות היהודיות ברחבי גרמניה ונשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר התומך בבית המדרש. ממשלת גרמניה ועיריית מינכן, עשו מאמץ להדגיש את יחסם החיובי למוסד הרבני המתחדש בארצם, ובמעמד השתתפו שר הפנים הגרמני וולפגנג שובל ונציגי עיריית מינכן . תשעת האברכים, בוגרי בית המדרש עלו בזה אחר זה לבמה וקיבלו את תעודות ההסמכה לרבנות. בין המוסמכים גם אברך שגילה את יהדותו רק בגיל 9 ועד אז חי כנוצרי. הוא ישמש מעתה כרבה של קהילת לייפציג שהיתה בעבר מעטירה.

נשיא בית המדרש לרבנים הגר"ח ארנטרוי נשא דברים במעמד כשההתרגשות ניכרת עליו ובקולו ואמר: " רבנים גדולי עולם טבלו בתופת הגרמנית והם ומשפחותיהם, כמו כל בני קהילותיהם, נרצחו על קידוש ה' בידי מרצחים זדים ושפלים. מי היה מאמין שיבוא יום  שבו נחזור לגרמניה נושאים בגאון ובעוז את נשמתה של אומתנו – התורה – ואת נושאי דגלה – תלמידי החכמים, הרבנים והיושבים על מדין – שינחילוה הלאה לדור דור".