צאצאי האנוסים קרבנות האינקוויזיציה נרתמים למאבק בשנאת היהודים באירופה

בעבר שמרו ׳בני האנוסים׳ שבספרד על חסיון. לאחרונה החליטו רבים מהם לחשוף את עברם והצטרפו למאבק ההסברתי באנטישמיות

העליה התלולה בהיקף האנטישמיות והשנאה לישראל במדינות אירופה הובילה  להתארגנות מופלאה של קבוצת "בני אנוסים", צאצאי היהודים שנאלצו להתנצר למראית עין בעקבות גזרות האינקוויזיציה בספרד לפני ארבע מאות שנה, להיחלץ לעזרתה של ישראל.

היוזמה הראשונה להתארגנות החדשה החלה בעיצומו של מבצע 'עופרת יצוקה' כאשר עשרות מ'בני האנוסים', בחלקם מכפרים נידחים בכל קצווי ספרד, התכנסו לכינוס מיוחד במדריד שדן בדרכים שבהם יוכלו לסייע לישראל. אחד הרעיונות שהועלו היה ארגון סמינר מיוחד בהשתתפות נציגים מישראל שיעניק למשתתפים כלים להתמודדות במלחמת ההסברה על דעת הקהל באירופה.

לדברי מיכאל פרוינד, מנהל ארגון 'שבי ישראל' העומד בקשר עם בני האנוסים, ישנם היום בספרד ופורטוגל מאות אלפי בני אדם המזוהים כצאצאי יהודים אנוסים (מראנוס). רובם המכריע חיים היום גוים גמורים אולם יש בתוכם כאלה שמגלים התעניינות רבה בשורשיהם היהודים וחלקם אף שוקלים להתגייר ולחזור לשורשים.

בעבר הקפידו בני האנוסים לשמור על מוצאם בסוד וזאת מאימת שכניהם הנוצרים, אולם בשלושים השנים האחרונות ניכרת פתיחות רבה בחברה הספרדית וקהילות שלמות של בני אנוסים התארגנו בפומבי וחשפו יחד את זהותם ובפומבי. עם זאת מפעם לפעם נרשמים עדין מקרים של הטרדה והתנכלות לכאלו שמזדהים באופן גלוי עם העם היהודי או מדינת ישראל.