'מי יחיה ומי ימות'

״מילות התפילה ׳מי יחיה ומי ימות׳ מקבלות משמעות מוחשית כשאתה מוצב באפגניסטן״ הרב הצבאי האמריקני ר׳ משה לאמנס, המוצב ביחידתו אי שם באפגניסטן, מתכונן לקראת חג הסוכות.

לרב הצבאי האמריקני ר' משה לאנס, המוצב ביחידתו אי שם באפגניסטן, החיים בסוכה במשך שמונה ימים, לא היו שונים באופן קיצוני מן החיים באוהל צבאי.

 

הוא חולק את הבסיס עם 19 חיילים נוספים. לאנס נפרד מבסיס הבית שלו בפורט הוד, אקסס, לפני כחודש בלבד, לקראת היערכותו לימים הנוראים במדינת הטאליבן. "התפילה 'מי יחיה ומי ימות'  מקבלת משמעות אחרת לגמרי כאשר אתה מוצב באפגניסטן", הוא אומר לכתב "המודיע".

 

באפגניסטן גרו פעם כ-40,000 יהודים. היום מתגורר במדינה רק יהודי אחד: זבולון סמנטוב. עם זאת, מאות חיילים יהודיים נמצאים במהלך השנה אפגניסטן.

 

הרב לאנס מתנהל בתנאים מסוכנים, כדי להביא את אור היהדות לחיילים היהודיים המוצבים במקומות נידחים. זהו חלום שהחל לרקום עור וגידים כאשר משה לאנס למד בבית הספר תיכון. הוא ביקש לשרת באקדמיה הצבאית בווסט פוינט . כשסיים את הטירונות שלו בגיל 17, גוייס לצבא.

 

המשפחה שלו נמנית על הקהילה הקונסרבטיבית, אך משה גדל עם זהות יהודית חזקה. "לא היה לי מושג מה זה להיות שומר שבת", הוא מספר. היה לו אינטרס חזק לדעת יותר על המורשת היהודית שלו. הוא רצה ללמוד בישיבה חרדית, במקביל ללימודים לקבלת תואר בפסיכולוגיה בקווינס קולג'.

 

הוא נרשם לישיבת 'כתר תורה' לבעלי תשובה, שם התחיל לקיים אורח חיים חרדי ולשמור מצוות. בשנת תשס"ה נקרא משה לשירות פעיל בעירק, שם שימש כעוזרו של רב צבאי. זמן קצר לאחר שרותו בעירק, השתתף משה בכנס שאורגן על ידי מכון "אלף" ארגון חב"די המספק את הצרכים לחיילים היהודיים.

 

בשנה הקרובה מתכנן משה לצאת לבסיסים מבודדים באפגניסטן ולהביא לחיזוק רוחני לאחיו היהודים. כרגע הוא משמש כרב צבאי, היחיד מבין כל הצבאות הזרים באפגניסטן.

 

ר' משה מספר כיצד נראית שבת בבסיס צבאי במדינת הטאליבן: "הבאתי עמי את כל מה שאני צריך. מישהו גם שלח מפה לבנה. אפילו לא היה לנו שולחן אמיתי, זה היה פשוט חתיכת דיקט, עליה שמנו מפה צחורה. זו היתה חוויה נפלאה לשבת עם הילדים מכל רחבי העולם ליד שולחן שבת. דיברתי על פרשת השבוע, שרנו זמירות וניסיתי להעניק לחיילים טעם של שבת".

 

"הסברתי לחיילים היהודיים ששבת קודש מעניקה לנו זמן להתבוננות , לחשבון הנפש, לתשובה ולתיקון המעשים".

 

[המודיע]