'מוסר כליות' שבכוחו למנוע כליה מלאכותית…

שני איברים קטנים וחכמים הנמצאים בגופו של כל אחד מאיתנו אחראים למערכת הסינון המדהימה ביותר בעולם. ועוד יש מי שטוען שכל זה אינו אלא ׳מקרה׳

הביטוי "קטן וחכם" אינו מספיק כדי לתאר את הביצועים המופלאים של הכליה, אותו איבר חיוני שרוב האנשים מתוודעים לקיומו רק כשהוא מתחיל לעשות בעיות.  המפרט הטכני שלו מדהים: הוא מסוגל לסנן ולטהר 120 ליטרים של נוזלים ליום, הוא מצליח למיין בדייקנות מושלמת מאות חומרים כימיים שונים, הוא יכול לעבוד במשך עשרות שנים רצופות ללא צורך בטעינה או החלפת סוללה, הוא שוקל רק 170 גרם ויש לנו שתים כאלה בגוף

לכליה יש שתי תפקידים עיקריים בגוף האדם: להסיר את מוצרי הפסולת מתוך זרם הדם ולשמור על רמה נאותה של מלחים ונוזלים בתוך גוף. כל כליה מכילה יותר ממיליון יחידות סינון זעירות הקרויות 'נפרונים'. אם תחברו יחד את כל הצינוריות הזעירות הללו יתקבל צינור באורך 110 קילומטרים.

הדם נדחס אל תוך הכליה דרך צינור ראשי שנקרא 'עורק הכליה'. משם הוא עובר דרך רשת של נימיות זערוריות עד שהוא מגיע ליחידת הסינון – הנפרון. רק חלקיקים זעירים ביותר כגון חלקיקי מים ומלח מסוגלים לעבור דרך המסננת. יתר חלקי הדם מועברים למיכל אגירה מיוחד הקרוי 'קופסית באומן'. בתוך הקופסיות הללו מתרחש תהליך סינון מופלא שפרטיו המדויקים אינם נהירים אפילו למדענים שהשקיעו בכך שנות מחקר ארוכות. בדרך כלשהיא יודעת הכליה לשלוף מתוך הקופסיות רק את אותם חלקים חיוניים הנחוצים לפעולתם התקינה של כלי הדם כגון כדוריות דם, חומצות אמינו וגלוקוזה. כל היתר נפלט החוצה.

חוץ מסילוק הפסולת עוקבות הכליות גם אחר כמות הנוזלים בגוף. אם לא שתית מספיק מים ביום קיץ לוהט יכיל הדם שלך פחות נוזלים מהנדרש. כאשר הדם עובר באזור מסוים במח מזהים חיישנים מיוחדים את הירידה בכמות המים ובלוטת יותרת המח מפרישה הורמון מיוחד הנשלח אל הכליה ומורה לה להגדיל את כמות המים שבדם. במקביל מפעילה הכליה מנגנון המייצר את תחושת הצמא מה שגורם לנו לחפש אחר בקבוק השתיה הקרוב ביותר ולהשיב את מאזן הנוזלים שבגוף אל תיקונו.תהליך זה פועל גם בכיוון ההפוך. אם ספגת כמות מופרזת של מים ידווח המח על עליה בכמות הנוזלים מה שיגרום לכליות לאגור פחות מים ולפלוט את כל היתר החוצה.

מי שמתעקש לטוען שכל זה הוא "מקרה" עלול, חלילה,  להביא עמו עלינו כליה מלאכותית…