מנגינת התהילים

מהנדס אמריקאי בן למשפחה מתבוללת, ספר תהילים, ומנגינה אחת המקרבת רחוקים

מהנדס אמריקאי בן למשפחה מתבוללת, ספר תהילים, ומנגינה אחת המקרבת רחוקים.

 

תור מרקי לא היה זקוק להארה מיוחדת כדי להבין שמשהו מיוחד מאוד מסתתר בספר תהילים. כבר בפעם הראשונה שהמהנדס האמריקאי הצעיר נתקל בספר המזמורים שדוד המלך חיבר הוא חש בעוצמה האדירה המסתתרת בין המילים.

 

הקשר בין מרקי לבין ספר התהילים לא היה מובן מאליו. למעשה, אפילו היכולת שלו לקרוא את הספר איננה דבר המובן מאליו. מרקי נולד בחוף המערבי של ארה"ב למשפחה שהייתה נטולת כל זיקה ליהדות. שבת, כשרות, יום כיפור וראש השנה, כל אלו היו מושגים סתומים שלא אמרו לו דבר וחצי דבר. על שמירת מצוות או ביקור בבית הכנסת לא היה מה לדבר. אבל יום אחד, כשתור היה בסביבות גיל 13, אביו חזר הביתה יום אחד מהעבודה הושיט לו כרך גדול עטוף בעור כהה ואמר לו בפשטות: "קוראים לספר הזה תנ"ך. זה משהו שקשור לעם שלנו".

 

תור לקח את הספר ואז עשה דבר שלא בטוח שאביו התכוון שיעשה – הוא התחיל לקרוא אותו ביסודיות, מהעמוד הראשון ועד לזה האחרון.

 

כבר אז עשו עליו פרקי התהילים רושם גדול, אבל עתידים היו לחלוף הרבה שנים עד שהרושם הזה תורגם לפעולה מעשית. בינתיים סיים תור הצעיר את חוק לימודיו באוניברסיטה, הוציא תואר בהנדסה אקולוגית, והחל לעבוד באחד הבסיסים הענקיים שחיל הים האמריקאי מחזיק לאורך החוף המערבי.

 

"ידוע שאחר הפעולות נמשכים הלבבות", הוא אומר לנו בבבת-צחוק. "אולי העובדה שעשיתי בניקוי של מיכלים תת-ימיים ענקיים עוררה אותי בשלב כלשהו לנקות גם את עצמי…".

 

התהליך היה הדרגתי אבל לאט-לאט החל תור להימשך ליהדות. הוא מצא חברותות שניאותו ללמד אותו תורה, החל משתתף בשיעורים ובשבתונים שארגן הרב באחד הקמפוסים בסביבה, ובשלב מסוים החל מקיים בעצמו מצוות. "הרגשתי שקיימת ריקנות עמוקה בחיי", הוא מספר לנו בשיחה מביתו בארץ ישראל, "כשחיפשתי תוכן שבוא אמלא את הריקנות הזאת נזכרתי בתנ"ך שאבא שלי נתן לי לקרוא בילדותי וכך נסגר המעגל".

 

היום תור מחלק את זמנו בין ארץ ישראל לבין ארה"ב. בכל בוקר, לפני שהוא יוצא לעסקיו, הוא שם את פעמיו לאחת הישיבות החרדיות הידועות בבני ברק, שם הוא לומד עם האברכים למשך שעה או שעתיים. "גם אם אני נאלץ לעסוק לפרנסתי בעבודות שונות אני יודע שכדי להטעין את המצברים הרוחניים אין תחליף לכמה שעות של לימוד תורה רציני. זה נותן לך רעננות וקדושה ששום דבר אחר אינו מסוגל לתת". 

 

בנתיים גם מצא מרקי זמן לשוב לאהבתו הראשונה  – פרקי תהילים. בימים אלו הוא שוקד יחד עם ידידו המעבד והמוסיקאי קן ברג'ס על פרויקט מיוחד שבסיומו יולחנו כל 150 הפרקים של ספר תהילים בלחנים המתאימים לתוכנו המיוחד של כל מזמור. "אני רוצה להעניק פירוש מוזיקלי לכל פרק באופן שמי שיאזין לו יתחבר גם לתוכן של הפרק וגם לעומק שלו".

 

…ממש כפי שתור עצמו עשה.