ישיבת יולי אוגוסט – שלב הסיכומים

כל הקיץ הם עבדו בטירוף אבל אם חשבתם שפעילי 'אחינו' נחים עתה על זרי דפנה, טעיתם. העבודה האמיתית, כך הם אומרים, מתחילה רק עכשיו   ישיבת יולי אוגוסט הסתיימה זה מכבר אולם הרב אהרן ידלר שריכז את פעילות הישיבה עדיין אינו יכול לנוח על זרי הדפנה. מבחינות מסוימות העבודה האמיתית שלו התחילה רק עכשיו.  קרא עוד...

כל הקיץ הם עבדו בטירוף אבל אם חשבתם שפעילי 'אחינו' נחים עתה על זרי דפנה, טעיתם. העבודה האמיתית, כך הם אומרים, מתחילה רק עכשיו

 

ישיבת יולי אוגוסט הסתיימה זה מכבר אולם הרב אהרן ידלר שריכז את פעילות הישיבה עדיין אינו יכול לנוח על זרי הדפנה. מבחינות מסוימות העבודה האמיתית שלו התחילה רק עכשיו.

 

במשך ארבעת החודשים הסוערים של תקופת הקיץ הוא וצוות הפעילים המסורים של 'אחינו' עמדו בקשר עם מאות נערים מתחזקים שהביעו עניין ונכונות להגיע לשיעורי תורה. ששים מתוכם הגיעו בסופו של דבר ל'ישיבת יולי אוגוסט' שפעלה בבני ברק. חלקם הגדול המשיך מ'ישיבת יולי אוגוסט' לישיבות רגילות ובשבועות האחרונים היה אדלר עסוק עד מעל לראש כדי לוודא שתהליך הקליטה שלהם ייעשה על רגל ימין.

 

"ההישגים היו מעל ומעבר לציפיות שלנו", מסכם הרב ידלר בסיפוק. "ההתעניינות הייתה גדולה יותר ממה ששערנו שתהיה ולעיתים הופתענו מההתלהבות שבה הבחורים הודיעו על רצונם להמשיך את לימודיהם בישיבות קדושות".

 

"אחד הדברים המעניינים שגילינו הוא הדחיפה של נערים צעירים מאוד בגילאי 14-15 מכל הארץ שפונים אלינו דרך אתר 'אחינו' והמדרשיות ומתעניינים היכן אפשר למצוא קבוצת חיזוק בסביבתם. הדבר מעיד מצד אחד על הריקנות ותחושת חוסר הסיפוק בבתי ספר הכללים, ומאידך היכולת של מתיקות הגמרא למשוך גם צעירים רחוקים לתוך אוהלה של תורה".

 

"גם אצל צעירים שמכל מיני סיבות לא נכנסו בסופו של דבר לישיבה רואים את החיזוק בקשר היום-יומי איתם. גם אצל כאלה שחזרו לבית ספר הרגיל יש נערים רבים שבאים אחה"צ ללמוד בחברותות עד שיגיע השלב שבו הם יהיו בשלים יותר ללימוד בישיבה". 

 

ואיך הגיבו ההורים להחלטת ילדם לעבור לישיבה? הרב ידלר מספר שהתשובות היו מגוונות – רבים קיבלו את ההחלטה בהבנה, אחרים הביעו חשש. "צריך להבין – עבור ההורים הללו עצם המילה 'ישיבה' היא זרה ומוזרה. הם לא יודעים במה בדיוק מדובר, ואת כל המושגים שלהם הם שואבים מהתקשורת העוינת".

 

את בעיית ההתנגדות פותר הרב ידלר בצורה פשוטה – הוא מאפשר להורים לראות במו עיניהם במה בדיוק מדובר. "אחרי ביקור כזה גם ההורים המתנגדים ביותר הודו בפנינו ואמרו "פקחתם לנו את העיניים". פתאום הם ראו את החביבות, את הדרך ארץ, את האחדות את הרצינות. זה שינה להם מושגים והקל עליהם לתמוך בהחלטת הבן ללמוד בישיבה".

 

אם חשבתם שעם סיום תהליך שיבוץ הבחורים בישיבה מסתיימת עבודתו של הרב ידלר הרי שטעיתם. תחת ניצוחו פוקדים פעילי 'אחינו' את הישיבות ודואגים להעניק לכל אחד מהצעירים ליווי אישי צמוד. "אנחנו באים לבקר אותם בישיבות כדי לוודא שטוב להם, לעודד אותם, לתת להם מה שצריך. במקרה הצורך אנחנו מצמידים לבחור אברך-חונך שלומד איתו ומהווה אוזן קשבת לכל בעיה. אנחנו גם עומדים בקשר רציף עם ראשי הישיבות ומשמשים כחולית הקשר בינם לבין ההורים. המטרה שלנו שאף אחד לא ייפול חלילה בין הכיסאות ושכולם ישתלבו בטבעיות בעולם הישיבות ויממשו את הפוטנציאל הרוחני שלהם".