איך מתכוננים לראש השנה? ואיזה צעד ראשון כדאי לעשות? ראיון עם הרב ירחמיאל קראם

נותרו רק ימים ספורים עד ליום הדין של ראש השנה. איך נכנסים לאווירת הימים הנוראים? איך מתכוננים כראוי לימי המשפט? ומה שהכי חשוב – איך דואגים לכך שהימים הללו יעברו עלינו בצורה משמעותית, ולא כעוד תאריך סתמי על לוח השנה?

נותרו רק ימים ספורים עד ליום הדין של ראש השנה. איך נכנסים לאווירת הימים הנוראים? איך מתכוננים כראוי לימי המשפט? ומה שהכי חשוב – איך דואגים לכך שהימים הללו יעברו עלינו בצורה משמעותית, ולא כעוד תאריך סתמי על לוח השנה?


 

הרב ירחמיאל קראם מסביר: "אם תשחזר את האירועים שקרו לך במהלך השנה תבחין מן הסתם בכל מיני אירועים בלתי צפויים שקרו – תאונות חלילה או מישהו קרוב שחלה ושאר דברים.  צריך להבין שהדברים האלו לא קורים סתם כך. הכל נגזר בראש השנה ובימים אלו יש לך את אפשרות לשנות את הגזרה כדי למנוע מעצמך את הסבל הזה בשנה הבאה. זה התקופה שבה ניתן להשפיע".

 

"מעבר לכך, צריך להבין שחסד עשה איתנו הבורא בכך שנתן לנו פעם בשנה סיבה להתעורר, סיבה להתבונן איפה אנחנו אוחזים. אף אדם לא רוצה לחיות בטעות. כולנו שואפים לטוב אבל לפעמים 'מתפספס' לנו בדרך. אם לא נעצור מפעם לפעם לצורך בקרה עצמית מתי נזהה את הטעות, מתי נפעיל 'הנדברקס' לפני שיהיה מאוחר מדי? זה הערך המיוחד של חודש אלול. גדולי הרבנים היו מצפים בקוצר רוח לחודש אלול. הם רצו לנצל את החיים במקסימום וידעו שחודש אלול ויום המשפט הם ההזדמנות לבדוק מה עושים, לשפר ולהפיק לקחים לעתיד".

 

"העוול הכי גדול שיכול אדם לעשות עם עצמו הוא לחיות בלי תכלית. אם אתה מאמין ומגיע לבית הכנסת לתפילות ראש השנה ויום כיפור אתה בוודאי חייב לעצמך הסבר למה את עושה את כל הדברים האלו. מי שלומד תורה ומבין למה צריך לחיות כיהודי מקבל טעם אחר בחייו, טעם של רעננות והתלהבות. במקום לעמוד בבית כנסת ולדקלם תפילות כמו רובוט בוא ותנצל את הימים הללו כדי ללמוד, להבין, להכיר ולרומם את היהדות שלך לרמה חדשה".

 

אבל מה יעשה צעיר מתחזק שעדיין אין לו כוח לקיים את כל המצוות, איזה טעם ומשמעות יש לחזרה בתשובה שלו אם הוא יודע שלא יעמוד בה?

 

"צריך לדעת שאדם עומד בפני שני סוגי משפט. האחד הוא יום הדין שלאחר המוות כאשר שופטים אותו אם ילך לגן עדן או לגהנום. זהו דין שבו בית הדין מתבונן במכלול חייו של האדם – מלידתו ועד פטירתו. אבל זה אינו הדין של ראש השנה. הדין של הראש הוא נקודתי ומתייחס אך ורק לשאלה מה יהיו המאורעות שיארעו לו במהלך השנה הקרובה. האם יעבור תאונה ח"ו או כמעט תאונה. כרגע לא דנים בגן עדן שלך. אם עשית עברות צריך יהיה לבדוק מה לעשות איתם לקראת המוות. אבל מה שחשוב כרגע הוא לקבל שנה טובה ומתוקה, ובשביל זה צריך להמליך את הקב"ה למלך. צריך לעשות מאמצים  שלפחות השנה הזאת תעבור בטוב.

 

איך עולים על המסלול לשיפור בשנה הבאה? הרי זה כל כך קשה?

 

"זה פחות קשה ממה שנדמה. החכמה היא לא לתפוס הכל בבת אחת אלא להתחזק בנקודה אחת קטנה, מה שנקרא לקבל על עצמך קבלה. עכשיו השאלה היא – איזה סוג קבלה מתאימה לצעיר מתחזק המתחיל את צעדיו הראשונים בעולם התורה? אני חושב שראשית כל צריך להתבונן בכך שהנושא הדתי לא קשור בכלל לעולם הבא. אנחנו מדברים כאן על איכות חיים פה בעולם הזה. החיים שלך יהיו טובים יותר אם תשמור מצוות. מספיק לראות את שיעורי הגירושין, המשפחות החד-הוריות, החוצפה האלימות של החברה שאינה שומרת מצוות כדי להבין עד כמה התורה משפרת את חייו הגשמים של האדם ואפילו את יכולתו ליהנות מהעולם הזה".

 

"לאחר שהתבוננת על הענין הזה תחשוב גם על זכותנו כאן בארץ ישראל. אנחנו מתגייסים לצבא, מסכנים את עצמנו על בטחון המדינה, אבל מה השייכות שלנו לכאן בכלל. הרי באנו לארץ שכבר ישבו בה ערבים. אז מנפנפים בתנ"ך, אבל אי אפשר לעשות את זה בצורה סלקטיבית. אם החלטת שחלקים מהתנ"ך אינם רלוונטים לימינו ולכן אתה פטור מלקיימם מה גורם לך לחשוב שחלקים אחרים המדברים זכותנו על הארץ אינם מיושנים?… אי אפשר לבסס זכות על הארץ על בסיס כה רעוע. איזה מן יהודי יכול לדקלם על פה שמות של שחקני ספורט, כוכבי קולנוע וזמרים, אבל אין לו מושג קלוש מהיהדות שלו?…

 

ולכן ה"קבלה" המשמעותית ביותר היא שנחליט לעצמנו שהשנה אנחנו מתחילים להגיע לשיעור תורה פעמיים בשבוע. זה כל מה שנדרש ממך לעשות בשלב זה. דרך התורה תגלה את האופקים הרחבים של היהדות וממילא תתקרב כבר לשמירת מצוות".