מי שפותח פעם אחת נדבק לזה

שיחה מיוחדת בין העיתונאי אבי יעקובוביץ לרב שלמה רוזנשטיין, על הצימאון של בני הנוער ללימוד גמרא ויהדות.

שיחה מיוחדת בין העיתונאי אבי יעקובוביץ לרב שלמה רוזנשטיין, על הצימאון של בני הנוער ללימוד גמרא ויהדות.

היום אנחנו יותר ויותר רואים את כל עם ישראל בכל מקום בכל מצב ובכל סוג של מעמד אולי נקרא לזה רוחני כזה או אחר או דתי כזה או אחר. נחשפים ומכירים ורוצים ללמוד ולראות את הפלא העצום הזה את המסמך ההיסטורי המדהים הזה שנקרא גמרא או תלמוד בבלי.

מה גרם בעצם לשינוי או יותר נכון המהפך?

מה שגרם למהפך – אין לי מושג. אבל – המהפך הזה קיים.

אני רוצה לומר לך מי שמסתובב בשטח באמת במקומות כמו מרכז הארץ אני מדבר על תל אביב, הרצליה ורמת השרון ורואה היום את הנוער הצעיר, נוער צעיר מאוד, זה מתחיל בגילאים שלא הכרנו מעולם ועד אנשים משכילים ועורכי דין ואקדמאים שרוצים להיחשף למוצר הזה. נקרא לזה מוצר, אבל זה מסמך היסטורי כמו שאמרנו מאוד עמוק מאוד גאוני שנקרא גמרא והם רוצים להכיר את דרך החשיבה של הגמרא; מה הגמרא עושה למח היהודי ואיך הדבר שהוא מחזיק מעמד כל כך הרבה דורות כלימוד וכתוכן מעמיק ומעולה מביא אושר לאנשים.

איך אתה מסביר את זה בחוסר, בצמא, בשקיקה לדבר?

מי שפעם אחת פותח את הגמרא ולומד לבד או בחברותא או בשיעור או בכל אמצעי שהוא, וכבר נדבר על האמצעים שאנחנו מעמידים כארגון לטובת הדבר הזה, בעצם נדבק לזה, נמשך לזה.

זה לא מחייב הרי להיות דתי בשביל ללמוד גמרא, אתה יהודי ואתה מתחבר לדבר הזה שנקרא גמרא. לספר הגאוני הזה. הלימוד בו הוא לימוד חוויתי בצורה בלתי רגילה. החשיבה הלוגית, ההמשכיות של הגמרא השלביות של שאלה, תשובה, סתירה דחייה. כל ההשתלבות הזו של ההיגיון והחשיבה הלוגית בתוך מהלך לימוד הגמרא כנראה מרתק מאוד.

ומעבר לזה שהוא מרתק כנראה שיש בו גם אלמנטים סגוליים כאלו ואחרים כי בכל זאת זה הספר שלנו וזה הספר החשיבתי שלפני 1600 שנה נחתם למעשה והפך לספר הלימוד המרכזי בחיי לומדי התורה והעם היהודי לדורותיו. ובעצם כנראה יש איזשהו קסם בלימוד הזה שמדביק אליו כל כך הרבה אנשים ובכל הגילאים וללא הבדלי מעמדות.

לאילו מגזרים אנחנו מדברים ולמי בעצם זה מיועד?         

אנחנו מדברים על נוער.

נוער שלומד בתיכון שכשסיים את לימודיו בתיכון בשעה 1 או 2 בצהרים ורוצה אחה"צ להכיר את הדבר הזה שקוראים לו 'גמרא' – לומד באמצעות הטלפון.

אנחנו מקיימים מערך של לימוד חברותא טלפונית פעם בשבוע לצעירים וזה דבר שצובר תאוצה ומאות ואלפים עושים את זה. פעם בשבוע חצי שעה, שעה  – מרימים טלפון ולומדים גמרא עם אברך או עם פעיל שלנו מהקו השני של הטלפון. השיחה הזו היא שיחת לימוד נטו ללא שום אלמנטים אחרים. יש כאלו שמגיעים למדרשיות. אנחנו מפעילים למעלה מ 500 נקודות לימוד ברחבי הארץ שאליהם יכולים להגיע צעירים, מבוגרים, בכל גיל שהוא ולהיחשף וללמוד את הגמרא.

ויש גם כן משרדי עורכי דין מפורסמים בתל אביב שעושים הפסקה באמצע היום בשעה אחת בצהרים נכנסים כולם לחדר הישיבות ובמקום לפתוח את הדוחות הכספיים פותחים גמרא ולומדים שיעור גמרא. זו תופעה מדהימה.

איך אתה פונה לאותו נוער שלא למד ארמית, ואתה צריך ללמד אותו עכשיו גמרא, איך אתה עושה לו את הסוויטש הזה?

קודם כל המדהים הוא שאני לא פונה אלא הם פונים. הנוער פונה, הנוער צמא, וישנו צימאון אדיר בקרב הנוער הישראלי היום ללמוד גמרא ולהיכנס לתוך העולם המרתק הזה שנקרא גמרא.

אין ספק שיש מניעים ויש איזה שהם שלבים שצריך לעבור כי בכל זאת הגמרא כתובה בארמית. עולם המושגים של הגמרא הוא עולם מושגים מאוד שונה ממה שמכיר נער חילוני שסיים שמונה שנות לימוד בבית ספר יסודי ולאחר מכן בתיכון.

אבל גם זה אחד מהפלאים – הם עושים את המעבר הזה מאוד בקלות היום הכלים הדידקטיים שאנחנו יכולים לתת ולהעניק באמצעות גמרא מבוארת, באמצעות כל מיני מילונים מקוצרים שאפשר להוריד אותם ג"כ באתר שלנו של ארגון אחינו. באמצעותו אנחנו יוצרים את החיבור ואת ההיכרות בדילוג על אותם חסמים כביכול שקיימים לנער שלא מכיר את הלימוד הגמרא.

איך אני יכול להגיע, מה הפרוצדורה,  כיצד ניתן לטעום קצת מהדבר?

אז קודם כל באתר שלנו www.acheinu.co.il אפשר לגלוש באתר, להכיר גם את הארגון, גם את מה שהוא מייצג וגם את הכניסה היפה לעולם לימוד הגמרא.

ויש לנו גם כן קו טלפון 1800-20-18-19 שהוא קו לכל מי שמתעניין. זה יכול להיות נער צעיר, זה יכול להיות נער מתבגר, וזה יכול להיות איש צעיר או איש מתבגר. שרוצה להכיר את הגמרא ולראות כיצד הגמרא מביאה אושר פנימי, חווית לימוד מיוחדת וחווית חשיבה מדהימה.

ואני רוצה פה לפתוח סוגריים ולומר לך שאחד מגדולי מדעני הגרעין בארה"ב, יהודי שהמציא את הצוללת גרעין הראשונה של ארה"ב, הוא חי היום בישראל, פנסיונר. והוא אמר פעם שלולא לימוד הגמרא והחשיבה הלוגית שהעניקה לו הגמרא לא היה מגיע להמצאה הזו של צוללת הגרעין.

וזה מדהים. כי באמת הגמרא היא כלי חשיבה יוצא דופן. וכל מי שמעוניין מוזמן לפנות אלינו דרך האתר או דרך מספר הטלפון ואנחנו ניתן לו ונטעים לו היכרות עם הגמרא.

אם הוא רוצה בהתחלה במפגש טלפוני אם הוא רוצה לעשות את זה בצורה אנונימית כזו, או שהוא רוצה להגיע לאחד מ-500 המוקדים שאנחנו מפעילים ברחבי הארץ ולחוות שם את החוויה המדהימה הזאת שנקראת ללמוד גמרא. או שהוא רוצה שנקבע לו איזושהי חברותא מישהו שישב איתו ביחד יסביר לו, ילמד איתו יבאר לו את המושגים, יפשט לו אותם.

אני משוכנע שכל מי שיעשה את זה יחווה חוויה מרגשת ביותר ויהיה מחובר לעם היהודי.

כדאי רצוי ומומלץ !!!