המדען ו 50 מיליון הדולר

זהו סיפור מדהים על המדען שהמציא חיסון נגד מחלת הדבר ולמי הוריש 50 מיליון דולר.

זהו סיפור מדהים על המדען שהמציא חיסון נגד מחלת הדבר ולמי הוריש 50 מיליון דולר.

 

לפני כמה שנים החליטה ממשלת הודו לפרסם בול הנצחה מיוחד לכבודו של ד"ר ולדימיר חווקין, האיש שהמציא את החיסון נגד מחלת הדבר ובכך הציל את חייהם של מיליוני בני אדם בהודו ובמקומות אחרים בעולם. מה שההודים לא ידעו לספר הוא שחווקין היה גם יהודי מיוחד במינו שלא עסק רק בהמצאת חיסונים נגד חיידקים גשמיים אלא נאבק לא פחות מכך מפני הדבקות בנגיפים רוחניים. 

 

איך מתגלגל רופא יהודי להודו?

 

הסיפור הוא מורכב מעט אך מאלף ומאיר עיניים. חווקין נולד לפני 140 שנה למשפחה מתבוללת באודסה. הידע היהודי שלו שאף לאפס. הוא היה מחונן ומבריק אך מכיוון שלא למד תורה לא ידע עליה דבר וחצי . לאחר שסיים בהצטיינות את לימודי הרפואה הציעה לו אוניברסיטת אודסה משרה של פרופסור. רק תנאי אחד "קטן" צורפה לבשורה – הפרופסור יצטרך לטבול לנצרות.

 

אלפי יהודים שעמדו באותה פרשת דרכים בחרו לבסוף לטבול לנצרות, אבל חווקין, למרות שבא מאותו רקע חש התנגדות בלתי מובנת לצעד שעשה. "בהתנגשות בין יהדותי למקצועי יהדותי חשובה יותר כי היא קודמת למקצוע".

 

חווקין עזב את רוסיה בחיפוש אחר פרנסה והוזמן עד מהרה להצטרף למכון לואי פסטר בצרפת שעמד באותם הימים בקדמת המחקר הרפואי בעולם. בד בבד עם הצלחתו המדעית גברה בחווקין ההתעניינות ביהדות – סירובו העיקש להתנצר הטריד את מנוחתו וגרם לו להתעניין בצד היהודי של החיים. כאשר החוקר הצרפתי הנודע לואי פסטר תפס אותו תולה מזוזה על המשקוף, הסביר לו חווקין בענווה: "במקום שבו מחפשים אמת מדעית במטרה להציל נפשות, שם חשוב במיוחד להשרות את  השכינה". 

 

חווקין המציא חיסון נגד דבר, מגפה שהפילה חללים רבים בהודו. לאחר שבדק אותה (על עצמו) ווידא שהיא יעילה נסע למזרח ובתנאים קשים חיסן רבבות הודים. הוא שרד נסיון התנקשות של מוסלמים קיצונים ונאבק במשך שנים כדי לטהר את שמו מעלילה זדונית שהפיצו נגדו יריביו כאלו היה אחראי למותם של כמה חולים (בסוף התברר שדווקא אחד העוזרים שהתרשל בעבודתו היה האחראי לכך, אבל זה כבר היה פחות  מעניין).

 

עם שובו לאירופה, רקם חווקין קשרים עם גדולי הרבנים של הדור. באותם הימים בעל תשובה היה מחזה שכמעט לא נשמע ממנו והמונים באו לראות את המדען הדגול ששב בגאווה ליהדותו. הוא ניצל את זמנו לשיעורי תורה ולמעשים טובים. צעירים רבים למדו מהדוגמא שהציב בפניהם ודבקו ביהדותם.

 

לאחר שמת בשנת 1930 נפתחה צוואתו של חווקין וממנה התברר שאת כל רכושו הגשמי, סכום של 50 מיליון דולר, הוא תרם לאחזקת קרן שתתמוך בישיבות. קרן זו אכן פעלה בהצלחה במשך שנים אחדות עד תקופת השואה, והיא בססה וקיימה את עולם הישיבות.

 

ועליו אמרו חכמים איזהו חכם הרואה את הנולד..