איך מכתירים את המלך? שיחה לראש השנה

הרב אריאל אלבז על העבודה המעשית הנדרשת בימים שמובילים לראש השנה

הרב אריאל אלבז על העבודה המעשית הנדרשת בימים שמובילים לראש השנה

העבודה העיקרית של ימי ראש השנה הקרבים ובאים הוא להמליך עלינו את הקב"ה. אבל איך עושים את זה? איך יכול בן תמותה העשוי בשר ודם "להמליך" את האלוקים הכל יכול? מה אנחנו יכולים להוסיף לו שהוא לא יכול לברוא בכוחות עצמו?

את השאלות הללו אנחנו מפנים לרב אריאל אלבז, ראש ישיבת 'אחינו' בירושלים.

"להקב"ה", הוא אומר, "יש שני כינויים: "שליט" ו"מלך". אתה יודע מה ההבדל בין התארים הללו? גם לשליט וגם למלך יש כוח בלתי מוגבל. ההבדל ביניהם הוא באופן שבו הם קיבלו אותו. השליט מקבל את כוחו מכך שהוא החזק והגיבור ביותר. הוא לא זקוק לאף אחד. הוא שליט מצד עצמו. אבל כדי להיות מלך צריך יותר מזה, צריך שאנשים יבחרו בך ויחליטו שהם רוצים שתהיה המלך שלהם. עכשיו בואו נראה – מהו הכינוי המתאים ביותר לה', מלך או שליט?".

-"שליט. ה' הרי ברא את העולם. הוא לא זקוק לשום דבר מאף אחד…"

-בדיוק. ה' הוא שליט. אבל הוא רוצה יותר מזה. הוא רוצה שנעשה אותו למלך וזהו הדבר שכביכול רק האדם מסוגל לעשות, כי רק האדם מסוגל לבחור מרצונו החופשי להכיר בה' כמלך…"

-"כלומר האדם הופך את ה' מ"שליט" ל"מלך"….

-"אכן כן. וזו בדיוק העבודה שמוטלת על האדם בראש השנה ובימים הקודמים לכך. עלינו להמליך את ה'".

 

-"אבל מה זה אומר בתכל'ס. איך ממליכים את ה'? מה עושים?"

-"יפה אמרת. המלכת ה' נעשית על ידי כך שהאדם חי את החיים שלו מתוך הכרה בכך שה' הוא המלך. אתן לך דוגמא לכך. בחור רעב מתיישב לאכול. כרגע מתחשק לו לאכול מה שהוא רוצה. אבל אז הוא נזכר שה' הוא המלך, וה' אינו מרשה לאכול כל דבר. אז הוא ניגש לבדוק את הכשרות ומגלה שבעצם הוא לא יכול לאכול עכשיו. זה דוגמא לאופן שבו האדם "ממליך" את הקב"ה על התנהגותו.

"כמובן שישנן עוד דוגמאות רבות לכך. בכל פרט של החיים האדם יכול להתנהג בצורה שח"ו מתעלמת מה' או בצורה שמעמידה את ה' כמלך – ביחס לחברים, בדיבורים שיוצאים לו מהפה, באופן שבו הוא מנצל את הזמן, בזמן שהוא מקדיש לתורה, אפילו במחשבות שהוא חושב. זאת העבודה שלנו בראש השנה להמליך את ה'. לא רק לדעת שהוא קיים ולהאמין בו אלא להפוך את נוכחותו לדבר שמשנה את חיינו וגורם לנו לחיות באופן שהוא רוצה".